Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Fotowoltaika z pompą ciepła – czy to się opłaca?

Budujesz lub remontujesz dom i zastanawiasz się nad formą ogrzewania? A może masz dość płacenia wysokich rachunków i chcesz zmniejszyć koszty, korzystając z nowych technologii? Koniecznie przeczytaj nasz tekst, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje na temat połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką. Zestaw, który cieszy się coraz większą popularnością i pozwala nie tylko zmniejszyć miesięczne koszty za energię elektryczną i ogrzewanie, ale również ma pozytywny wpływ na środowisko.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła w zależności od rodzaju, który wybierzesz, pozyskuje energię z gruntu, powietrza lub wody. Do wykorzystania ciepła z otoczenia wymaga energii elektrycznej, dlatego polecane jest jej montowanie wraz z instalacją fotowoltaiczną. Połączenie tych dwóch urządzeń sprawi, że inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Działanie pompy ciepła można porównać do działania lodówki. Pompa ciepła działa zgodnie z zasadą fizyczną, tzw. efekta Joule’a-Thomsona. Najprościej mówiąc, urządzenie usuwa ciepło z zewnątrz i zamienia je w ciepło, które zostaje przekazane do wnętrza domu. Pomimo mrozów czy niskich temperatur urządzenie potrafi przetworzyć pobraną energię na ciepłe powietrze oraz ogrzać nawet sporej wielkości dom lub gospodarstwo.

 

System ogrzewania pompy składa się z:

  • systemu źródła ciepła, który odpowiada za pobranie potrzebnej energii ze środowiska;
  • pompy ciepła, której zadaniem jest przetworzenie pobranego ciepła ze środowiska tak, aby było użyteczne i mogło ogrzać docelową powierzchnię;
  • systemu odpowiedzialnego za dystrybucję oraz przechowywanie ciepła, którego zadaniem jest rozprowadzenie lub tymczasowe przechowanie ciepła wewnątrz domu.

Rodzaje pompy ciepła?

  • gruntowe pompy ciepła – efektywność nie jest zależna od temperatury zewnętrznej. Dobrze radzą sobie z ogrzewaniem wody na centralne ogrzewanie, jak i z podgrzewaniem wody do codziennego zużycia. Do wad można zaliczyć m.in. wyższą ceną w porównaniu do pompy powietrznej oraz trudny montaż. Konieczność robienia odwiertów oraz użycia ciężkiego sprzętu, który może uszkodzić podwórko oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie sprawia, że montaż gruntowej pompy ciepła warto zaplanować podczas budowy domu lub generalnego remontu.
  • powietrzne pompy ciepła – cechują się niskim kosztem urządzenia oraz montażu. Montaż pompy powietrznej podobny jest do montażu klimatyzatora. Mogą ogrzewać zarówno wodę z centralnego ogrzewania, jak i wodę do codziennego zużycia. Najczęściej jednak wybierane są do ogrzewania podłogowego. Do wad można zaliczyć m.in. hałas, szczególnie w przypadku tańszych urządzeń oraz konieczność dogrzewania powietrza wlotowego prądem przy niskich temperaturach.

 

Zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła nie wymagają komina ani kotłowni. Ich całkowite koszty eksploatacji są niewielkie, a produkcja ciepła jest wyższa, niż zużycie prądu. Mogą być zasilane z odnawialnych źródeł energii. Pompy ciepła gruntowe oraz powietrzne mają możliwość zaprogramowania, co zwiększa komfort z ich korzystania.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę z pompą ciepła?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną w zestawie z pompą ciepła, zwrot poniesionych kosztów będzie szybszy, niż w przypadku montażu pojedynczych sprzętów. Możesz skorzystać z różnych form dofinansowań i promocji, ponieważ firmy, które montują fotowoltaikę, najczęściej zajmują się także montażem pomp ciepła. Decydując się na pompę ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne w swoim domu lub gospodarstwie, przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza, a tym samym wspierasz ekologię. Twoje rachunki za prąd i ogrzewanie spadną do kilkunastu złotych miesięcznie. Staniesz się niezależnym wytwórcą prądu. Przerwy w dostawie prądu to już nie Twój problem. Ogrzewanie domu włączysz wtedy, kiedy będziesz chciał. Nie musisz martwić się podwyżkami cen prądu, gazu, ropy oraz innych surowców.

 

Opłacalność fotowoltaiki i pompy ciepła

Koszty fotowoltaiki, w zależności od wielkości i mocy instalacji, wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodając do tego cenę pompy ciepła oraz jej montażu, inwestycja może wynieść nawet 30 tysięcy więcej. Nic więc dziwnego, że nadal zastanawiasz się, czy warto i kiedy zwróci się Twoja inwestycja. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przeprowadziła badania, w których przeanalizowano inwestycję dokonane w budynkach wielorodzinnych. Były to budynki, w których piece węglowe zamieniono na pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Wyniki pokazały, że wydatki na ogrzewanie spadły o 80%. Biorąc pod uwagę, że koszty prądu również zostały zmniejszone, z całą pewnością można uznać, że inwestycja w pompę ciepła wspomaganą fotowoltaiką, jest inwestycją opłacalną. Koszty powinny zwrócić się już po kilku latach.

Warto pamiętać, że można skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań i zniżek, które znacząco obniżają całkowity koszt inwestycji. Dostępne są m.in. dofinansowania z programu Mój Prąd, dofinansowania realizowane przez województwa i gminy, dotacje na inwestycję OZE z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Nie zwlekaj, skorzystaj z naszej porównywarki już dziś i wybierz jedną ze sprawdzonych firm fotowoltaicznych, która zajmuje się również montażem pompy ciepła.