Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Aktualne formy dofinansowania do fotowoltaiki

Branża fotowoltaiczna w Polsce cały czas się rozwija. Nie zatrzymała jej nawet pandemia, która negatywnie wpłynęła na rozwój innych sektorów gospodarki w naszym kraju. Według statystyk Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV wynika, że na chwilę obecną rynek mikroinstalacji wart jest ok 6 miliardów złotych. Z każdym miesiącem przybywa gospodarstw, które decydują się montaż paneli słonecznych. Na rozwój fotowoltaiki niewątpliwie wpływa możliwość skorzystania z różnych form dotacji i ulg, które znacznie obniżają całkowite koszty instalacji fotowoltaicznej. Niektóre z programów są stałe i możesz z nich skorzystać przez cały rok, z kolei pozostała część ma ograniczenia czasowe i/lub terytorialne. W drugiej połowie 2021 roku ruszyły nabory wniosków na dofinansowanie z różnych projektów i programów. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób obniżyć koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Zebraliśmy w nim najnowsze informacje dotyczące dotacji dla gospodarstw domowych.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Zanim przejdziemy do tego, z jakich form dofinansowania możesz skorzystać, warto przyjrzeć się temu, jaka jest cena fotowoltaiki i od czego zależy. Biorąc pod uwagę statystyki i średnie zużycie prądu w gospodarstwie 4 osobowym, koszt instalacji wynosi ok 24 tysiące złotych. Za taką kwotę można założyć instalację o mocy 5kWp. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że na ostateczną cenę ma wpływ kilka czynników, m.in użyte komponenty, miejsce montażu oraz moc instalacji. Drożej wychodzą panele słoneczne, które montowane są na gruncie lub płaskim dachu, ponieważ wymagają dodatkowych wsporników umożliwiających zamontowanie ogniw fotowoltaicznych pod odpowiednim katem do światła słonecznego. Moc instalacji oraz ilość potrzebnych paneli obliczana jest na podstawie rocznego zużycia prądu. Im więcej ich potrzebujesz, tym koszty będą wyższe. Całkowity koszt instalacji obejmuje: komponenty (moduły fotowoltaiczne, falownik – inwerter, konstrukcja mocująca, specjalne przewody) oraz montaż. Dlatego warto przed wybraniem firmy fotowoltaicznej porównać ceny i opinie, tak aby wybrać najlepszą i najkorzystniejszą ofertę.

Program „Mój Prąd”

Choć program „Mój Prąd” pomaga finansować fotowoltaikę od kilku lat, to nabór wniosków trwa tylko przez określony czas w ciągu roku. W 2021 roku wnioski można składać od 1 lipca. Choć minęły dopiero 3 tygodnie, to już wydano 1/3 budżetu przewidzianego na dotacje. Dlatego warto jak najszybciej złożyć wniosek, aby móc skorzystać z dodatkowych środków i nie czekać do kolejnej edycji. W poprzednich latach dofinansowanie wynosiło 5 tysięcy złotych, w tym roku możesz otrzymać 3 tysiące. Nie zwlekaj, ponieważ nie wiadomo jaka kwota będzie w kolejnych latach. Szczegóły programu oraz wniosek, który trzeba złożyć w formie elektronicznej, znajdziesz tutaj.

Program czyste powietrze

Program czyste powietrze to rządowy projekt, który ma na celu dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na te, które są nowoczesne i bezpieczne dla środowiska. Pozwala pokryć koszty związane z termomodernizacją budynku. Koszt fotowoltaiki musi mieścić się w przedziale 7 000 złotych – 53 000złotych. Można otrzymać od 30 do 37 tysięcy złotych, w postaci dotacji lub pożyczki.

Programy regionalne

Województwa oraz gminy w ramach dbania o środowisko pomagają częściowo pokryć koszty związane z fotowoltaiką. Poniżej zebraliśmy kilka przykładowych, aktualnie dostępnych programów.

  • „Słoneczna Gmina Pszyczna” – nabór wniosków rusza 23.07.2021r. Mieszkańcy gminy Pszczyna mogą otrzymać do 10 tysięcy złotych.

  • „Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach” – możliwość otrzymania dofinansowania do 5 tysięcy złotych na 1kWp

  • Kredyt przeznaczony na inwestycje służące poprawie jakości powietrza, dostępny dla osób fizycznych oraz prowadzących działalność gospodarczą – środkami dysponuje BOŚ Bank oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze, a wnioski można składać w trybie ciągłym – nabór wniosków ruszył 6 lipca 2021

  • „Wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej” – program dla mieszkańców Warszawy. Nabór wniosków rusza od 1 września 2021. Można otrzymać do 15 tysięcy złotych.

  • Dofinansowania z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  • Dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

  • Dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Ograniczenia Niskiej Emisji na Obszarze Województwa Dolnośląskiego

To tylko niewielka część programów, z których możesz skorzystać, aby zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej. Aktualny wykaz wszystkim projektów w Twoim regionie dostępny jest na stronie BIP w danym Urzędzie Wojewódzkim. Warto sprawdzać stronę na bieżąco, ponieważ co chwilę pojawiają się nowe możliwości.

Inne formy wsparcia

Inną formą wsparcia są kredyty na preferencyjnych warunkach. Co prawda nie obniżają one kosztów instalacji, ale pomagają pokryć wydatki poniesione na inwestycję. Rozłożenie na raty, zazwyczaj 0% lub ewentualne z bardzo niskim oprocentowaniem, zdecydowanie ułatwia finansowanie fotowoltaiki i wielokrotnie przyspiesza decyzję o jej założeniu. Nie ma konieczności samodzielnego szukania kredytów w placówkach bankowych. Zazwyczaj firmy fotowoltaiczne mają możliwość załatwienia wszystkich formalności związanych z rozłożeniem kosztów instalacji fotowoltaicznej na raty bezpośrednio w oddziale firmy, bez konieczności wizyty w banku.

Ulga termomodernizacyjna

Od 2019 roku właściciel mikroinstalacji może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odliczenie od podatku nawet 53 tysięcy złotych na osobę. Jeśli właścicielami instalacji są małżonkowie, kwota ta wzrasta do 106 tysięcy. Trzeba pamiętać, że całkowity czas związany z zakładaniem instalacji nie może przekroczyć 3lat. Okres zaczyna liczyć się od końca roku, w którym rozpoczęto prace termomodernizacyjne. Niezbędne są faktury VAT. Co prawda nie otrzymasz tych pieniędzy od razu i sam musisz pokryć koszty na początku, ale w ogólnym rozliczeniu ulga pozwala na zaoszczędzeniu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Więcej o uldze pisaliśmy tutaj.

Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą mieć niezależne źródło prądu. Dzięki panelom słonecznym nie jesteś uzależniony od firmy energetycznej. Dobrze dobrana moc instalacji pozwala na 100% zaspokojenia Twoich potrzeb na energię elektryczną. Korzystanie z fotowoltaiki ogranicza wytwarzanie szkodliwych substancji dla ludzi i środowiska, a tym samym pomaga dbać o naszą planetę. Będą właścicielem mikroinstalacji, Twoje wydatki na energię spadają do kilkunastu złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę ceny prądu i ich regularne podwyżki oraz możliwość uzyskania dotacji, wydatki poniesione na inwestycję zwrócą się już po kilku latach. Programy rządowe, wojewódzkie oraz możliwość pokrycia kosztów za pomocą środków pozyskanych z korzystnych pożyczek i kredytów, pozwalają na obniżenie kosztów fotowoltaiki nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego nie zwlekaj, sprawdź aktualne oferty i umów się na wycenę instalacji dla Twojego gospodarstwa domowego.