Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Dlaczego warto?

Korzyści z zastosowania fotowoltaiki

Niższe rachunki za prąd

Dzięki wytwarzaniu energii przy pomocy paneli fotowoltaicznych znacznie ograniczysz opłaty za energie elektryczną.

Sprzedaż nadwyżki energetycznej

Niewykorzystaną energię możesz „oddać” do sieci, a odebrać ją w momencie większego zapotrzebowania.

Zwrot inwestycji

Koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się zazwyczaj po kilku latach, a gwarancją na instalację przeważnie wynosi 25 lat.

Energia przyjazna dla środowiska

Panele fotowoltaiczne pozwalają wytwarzać energie z odnawialnych źródeł. Ich charakterystyczną cechą jest brak emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji dla zdrowia i środowiska.

Prostota

Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Produkowanie energii oraz przekazanie nadwyżki do sieci odbywa się automatycznie.

Niezależność energetyczna

Przestań martwić się podwyżkami cen energii, odpowiednio dobrana instalacja uchroni Cię przed potencjalnymi podwyżkami cen energii elektrycznej

Dofinansowania i ulgi

Obecnie możesz skorzystać z różnych programów pozwalających zmniejszyć koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej. Dla użytkownika indywidualnego stworzony został program „Mój prąd”.

Zwiększenie atrakcyjności nieruchomości

Instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość oraz konkurencyjność Twojej nieruchomości na rynku wtórnym.

Istotne aspekty wpływające na koszt i wydajność instalacji.

Zapotrzebowanie energetyczne

Jednym z ważniejszych czynników determinujących wielkość, a zarazem koszt instalacji fotowoltaicznej jest zapotrzebowanie energetyczne. Obliczane jest ono na podstawie rocznego zużycia prądu w Twoim domu. Zazwyczaj im większa instalacja tym szybciej nastąpi zwrot z inwestycji, jednak trzeba pamiętać, aby odpowiednio dobrać wielkość instalacji do obecnego zapotrzebowania. Jeśli w najbliższej przyszłości nie planujesz zwiększać wydatków energii elektrycznej, wystarczy Ci instalacja spełniająca obecne zapotrzebowanie. Zawsze możesz rozbudować instalacje w przypadku zwiększenia zużycia energii elektrycznej.

Zacienienie paneli fotowoltaicznych

Cień padający na panele fotowoltaiczne, negatywnie wpływa na wydajność nie tylko danego modułu, ale całej instalacji. Połączenie szeregowe panelów skutkuje tym iż prąd będzie równy temu wytworzonemu przez zacienione ogniwo – czyli najsłabsze w danym momencie. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala zredukować negatywne skutki zacienienia, a mianowicie diody bocznikujące tj. bypass. Umożliwiają one przepływ prądu pomijając mniej wydajne ogniwo – zacienione.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Często mylona jest z wydajnością, a w rzeczywistości odnosi się ona do parametrów technicznych modułów, które decydują o ich efektywności. Nieustanny postęp technologiczny pozwala na produkcje paneli z coraz to większą sprawnością. Wybór paneli z większą sprawnością, pozwala na zmniejszenie rozmiarów instalacji, ale będzie miał też wpływa na jej koszt.

Orientacja i kąt nachylenia

Parametry te wpływają na wydajność instalacji. Odpowiednie ułożenie paneli pozwala na otrzymywanie znacznie więcej energii. W Polsce 1 m2 otrzymuje 1000kWh rocznie, ustawienie paneli w optymalnej orientacji i kącie pozwala na zwiększenie tej wartości. Najlepsze warunki to dach o pochyleniu ok. 35 stopni skierowany na południe, niemniej jednak, specjaliści potrafią odpowiednio dobrać wielkość instalacji do warunków w danym gospodarstwie.

Co zyskasz dzięki Nam?

  • Bezpłatna, indywidualna wycena
  • Możliwość porównania ofert
  • Kontakt do najlepszych firm w Twojej okolicy
  • Wygoda - zamów wycenę bez wychodzenia z domu
  • Oszczędność czasu
  • Dobór najlepiej dopasowanej oferty dla Ciebie
  • Te spojrzenia sąsiadów ...