Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Fotowoltaika – wszystko co musisz o niej wiedzieć!

Krótko mówiąc dzięki zjawisku fotowoltaicznemu jesteśmy w stanie przetworzyć promieniowanie słoneczne na prąd. Tym terminem określa się często takie same panele.

Warto na wstępie zaznaczyć, że fotowoltaika często mylona jest z kolektorami słonecznymi. Jednak trzeba zauważyć, pomimo podobieństwa w sposobie instalacji, wyglądzie i tym, że oba panele wykorzystują energię słoneczną przetwarzana jest ona przez nie na dwa różne sposoby. Wynikiem przetworzenia promieni słonecznych przez fotowoltaikę jest przede wszystkim energia elektryczna. Kolektory słoneczne natomiast wykorzystują energię słoneczną do wytworzenia ciepła. Fotowoltaika staje się tutaj bardziej uniwersalna, ponieważ otrzymany w jej wyniku prąd możemy wykorzystać na rożne sposoby, więcej na temat różnic między kolektorami a fotowoltaiką znajdziesz w osobnym artykule  poświęconym tej tematyce.

Czym jest i jak działa fotowoltaika?

Panel fotowoltaiczny zbudowany jest z wielu ogniw połączonych ze sobą. Tworząc moduły fotowoltaiczne, które połączone ze sobą z użyciem zabezpieczeń elektrycznych do inwerterów, przetwarzających energię elektryczną w prąd o parametrach sieci elektrycznej.

Urządzenia wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej to:

    • moduł fotowoltaiczny
    • inwerter
    • regulator napięcia
    • akumulatory
    • wyświetlacze danych
    • centrala komunikacyjna
    • system montażowy
    • sensory do pomiaru napromieniowania i temperatury modułu,

Całka konstrukcja mimo swej prostoty dla osoby niedoświadczonej jest dosyć skomplikowana, tak więc montaż najlepiej zlecić firmie wyspecjalizowanej w instalacji fotowoltaiki.

Panele w gospodarstwie domowym, zazwyczaj instaluje się na budynku za pomocą dachowego systemu montażowego, co zapewnia stabilność i odporność na obciążenia, a także umożliwia jak najlepsze nasłonecznienie. W ciągu dnia szczyt produkcji energii przypada na godziny okołopołudniowe. W tym czasie domownicy przebywają zazwyczaj poza domem, dlatego większość wyprodukowanej energii nie jest konsumowana i musi zostać przekazana do sieci elektroenergetycznej. Samowystarczalność domu, czyli ilość wytworzonej energii, którą wykorzystuje się bezpośrednio do zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych wynosi wtedy 20-30%. Pozostałe 70-80% energii jest oddawane do sieci, a następnie ponownie odbierane, np. w godzinach nocnych.  Odpowiednio zaprojektowana instalacja może w ciągu roku wyprodukować tyle energii, żeby w tym okresie w pełni pokryć jej zużycie w budynku. .  Pozyskiwanie energii słonecznych nie ma dużo wspólnego z temperaturą powietrza, najważniejsze jest nasłonecznienie. Dlatego fotowoltaika pracuje także efektywnie w chłodniejsze miesiące. Najwięcej energii pozyskiwanych przez przetwarzanie promieniowania słonecznego obserwowany jest od kwietnia do września, także przez pól roku możemy cieszyć się większą zasobnością naszego portfela nie wydając pieniędzy na energię elektryczną, czerpiąc ją z naturalnych źródeł. Warto zaznaczyć, że obecnie występują dwa rodzaje takich instalacji:

    • Fotowoltaika podpięta do sieci energetycznej (on grid)

Jest to rodzaj instalacji fotowoltaicznej, która kieruje całą wytworzoną energię do sieci energetycznej. Właściciel instalacji jeżeli pobiera energię, którą sam wytworzył (ilość wyprodukowanej energii zależy od naszych potrzeb i wielkości instalacji fotowoltaicznej) korzysta z energii sieci elektrycznej za darmo,. Ma także możliwość sprzedaży niewykorzystanej, wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci.

    • Fotowoltaika niezależna (wyspowa; off grid)

To rodzaj instalacji fotowoltaicznej, która działa niezależnie od publicznej sieci energetycznej. Właściciel instalacji produkuje własną energię elektryczną, którą magazynuje w akumulatorach oraz  bateriach systemu fotowoltaicznego, gdy zachodzi potrzeba dostarcza bezpośrednio do urządzeń elektrycznych.

 

Wyróżniamy 3 rodzaje ogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne. Te pierwsze cechują się najwyższa efektywnością, co za tym idzie koszt ich instalacji jest najwyższy. Ogniwa monokrystaliczne to najlepszy wybór dla osób, które dysponują małą powierzchnią dachu, ponieważ mniejsza liczba paneli zbudowanych z tych ogniw wyprodukuje taką samą ilość energii elektrycznej, co większa liczba paneli zbudowana z ogniw o mniejszej jakości. Do tańszych należą ogniwa polikrystaliczne – Natomiast najniższe ceny mają ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe, są także najmniej efektywne i zajmują najwięcej powierzchni, dlatego stosowane są głównie w dużych farmach fotowoltaicznych. Jeśli chcemy  dokładnie dopasować moc instalacji fotowoltaicznej, należy podać takie parametry jak roczne zużycie prądu, rodzaj dachu, czy nasłonecznienie.

Podstawowe Korzyści płynące z fotowoltaiki

Inwestycja w samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnej energii słonecznej ma wiele korzyści.

Jedną z nich są niskie koszty eksploatacji – systemy fotowoltaiczne są niemal bezobsługowe, niezwykle proste w budowie i instalacji oraz nie posiadają ruchomych elementów – Nawet 25 lat może obejmować okres gwarancyjny a zwroty z inwestycji wynoszą dla prywatnych inwestorów średnio 8 lat, dla przedsiębiorców 7 lat. Natomiast zwrot energetyczny instalacji fotowoltaicznej (czas, po jakim energia wyprodukowana przez system przekroczy energię potrzebną na produkcję podzespołów fotowoltaicznych) to okres około 2-3 lat; ponadto własna instalacja fotowoltaiczna uniezależnia nas od sieci energetycznej. Stajemy się samowystarczalni pod względem energetycznym. Wzrasta także wartość naszego domu, co można spożytkować przy jego sprzedaży.

Podczas planowania inwestycji warto wziąć pod uwagę możliwość odliczenia instalacji od podatku:

    • Instalacja fotowoltaiczna na budynku mieszkalnym – 8% VAT,
    • Instalacja fotowoltaiczna na budynku gospodarczym lub instalacja naziemna – 23% VAT.

Można także złożyć wniosek na  pozyskanie środków z rządowego programu „Mój Prąd”, a także możliwość zaciągnięcia preferencyjnej pożyczki lub specjalnego kredytu na ten cel. Zdarza się, że specjaliści od fotowoltaiki mają umowy z bankami, dzięki którym jest możliwość otrzymania finansowania na poziomie niższym niż 5% RRSO na 10 lat. Jest To idealna opcja dla klientów, którzy nie mają wkładu własnego, a chcieliby założyć instalację. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna sama się spłaca, inwestor – właściciel nieruchomości,  zamiast płacić rachunki za prąd spłaca ratę kredytu.

Panele fotowoltaiczne to systemy zero-emisyjne, co oznacza, że w takcie produkcji energii nie emitują szkodliwych związków, gazów cieplarnianych, ani dwutlenku węgla. Nie przyczyniamy się do produkcji smogu, nie zanieczyszczamy powietrza. Możemy dołożyć swoją małą cegiełkę do zmniejszenia zanieczyszczenia już i tak bardzo eksploatowanej planety Obecny postęp technologiczny i zwiększona skala produkcji obniżyły koszty, zwiększyły niezawodność i wydajność instalacji fotowoltaicznych. Pomiary netto i zachęty finansowe, takie jak preferencyjne taryfy gwarantowane za energię elektryczną wytwarzaną ze słońca, wsparły instalacje fotowoltaiczne w wielu krajach. Obecnie ponad 100 krajów korzysta z fotowoltaiki. Największe pokłady energii wytwarzanej z promieni słonecznych można zaobserwować u naszych zachodnich sąsiadów – Niemców. Po elektrowniach wodnych i wiatrowych PV jest trzecim odnawialnym źródłem energii pod względem globalnej mocy. Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się wzrostu o 700 – 880 GW od 2019 do 2024 roku. Według prognoz PV może stać się technologią o największej zainstalowanej mocy do połowy lat 20. XX wieku. Rok 2020 będzie w Polsce rokiem paneli fotowoltaicznych. Według szacunków Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej, nastąpił bardzo duży wzrost zainstalowanych i oddanych do użytku mikroinstalacji.

Koszt instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli zastanawiamy się nad montażem paneli fotowoltaicznym najlepszym rozwiązaniem jest zgłosić się do specjalisty w swojej okolicy. Profesjonalana firma zajmująca się kompleksowo fotowoltaiką w zrozumiały i konkretny sposób pomoże określić zapotrzebowanie, a także dobierze najbardziej optymalne rozwiązanie. Dzięki temu, inwestycja w panele  będzie opłacalna i szybciej się zwróci, a co za tym idzie, instalacja będzie działała sprawnie, bezawaryjnie i przede wszystkim przyniesie oczekiwane efekty.

Specjalista dobierze odpowiedni model instalacji, dostosowany do specyfiki nieruchomości, uruchomi  system wraz z przeprowadzeniem pomiarów kontrolnych, a w razie wątpliwości, pytań będzie na miejscu, aby spotkać się i wyjaśnić, a w przypadku usterki szybko będą mogli służyć pomocą. W przypadku chęci rozbudowy lub modernizacji istniejących systemów fotowoltaicznych dostosuje  je do zmieniających się potrzeb inwestora.

Podczas rozmowy ze specjalistą mogą padać fachowe terminy takie jak:

    • kWh – kilowatogodzina (1 kWh to nic innego jak energia, jaką zużywa urządzenie o mocy 1000 watów przez godzinę). W Polsce domostwa zużywają średnio 4000 kWh rocznie.
    • Wp – Watt Peak – jednostka reprezentująca maksymalną moc elektryczną jaką może dostarczyć jeden panel fotowoltaiczny w standardowych warunkach.
    • kWp – Jest to po prostu 1000 Wp (k = kilo = 1000).

Najlepiej, jeśli firma będzie stawiała przede wszystkim na sprzęt od sprawdzonych producentów o solidnej międzynarodowej marce. W przypadku kluczowych komponentów/elementów instalacji fotowoltaicznej takich jak panele fotowoltaiczne, inwerter i zabezpieczenia – ich zbyt niska cena z reguły przekłada się na przyszłe kłopoty. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas porównanie ofert od kilku specjalistów fotowoltaiki w swojej okolicy i wybór najlepszej dla nas opcji. Wykorzystując nasz kalkulator fotowoltaiki możesz wstępnie oszacować koszt instalacji i pozostawić dane kontaktowe, aby specjaliści z Twojej okolicy mogli się z Tobą skontaktować i przygotować indywidualna wycenę.

Wybór solidnej i godnej zaufania firmy, która wykona montaż i instalację paneli fotowoltaicznych może okazać się kluczową kwestią. Jest to szczególnie ważne w momencie wystąpienia usterki w naszej instalacji. Uczciwy specjalista, który profesjonalnie zamontuje zestaw na naszej nieruchomości może nas ustrzec przed niepotrzebnymi nerwami i dodatkowymi kosztami. Dlatego znalezienie rzetelnego instalatora fotowoltaiki to priorytetowa sprawa przed montażem instalacji.

Koszt montażu ogniw fotowoltaicznych zależy od:

    • instalatora
    • doświadczenia firmy
    • miejsce montażu, gdzie zostaną zamontowane panele słoneczne
    • rodzaju dachu
    • jakości komponentów
    • rozmiaru

Suma jaką należy zapłacić za zestaw to nie tylko cena zakupu paneli fotowoltaicznych i inwertera, ale także cena montażu fotowoltaiki, dlatego warto wybrać firmę, która kompleksowo zajmuje się wszystkimi aspektami związanymi z instalacją fotowoltaiczną.

Wybierając rozmiar fotowoltaiki należy kierować się jej wydajnością. Jeśli panele fotowoltaiczne mają produkować energię elektryczną jedynie na użytek gospodarstwa domowego, w którym miesięczne koszty poniesione za energię elektryczną to 250zł, co na każde 50 zł wydane na prąd przełoży się na  ok. 1kW mocy paneli słonecznych, łatwo obliczyć, że powinniśmy zainwestować w panele o mocy ok. 5kW. Przyjmując takie założenie koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego inwestora waha się między 15 000 a 25 000 złotych. Jednak ostateczna cena, zależy m.in. od mocy wybranej instalacji, rodzaju paneli, czy dofinansowania, z jakiego się skorzysta. Od inwestora zależy także wybór ogniw z jakich skorzysta, co za tym idzie także cena. Nie trać czasu zgłoś się do firm z Twojej okolicy po bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej.