Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Jak skutecznie obniżyć rachunki za prąd?

Początek roku to nie tylko czas postanowień i zmian w życiu, ale niestety także czas wzrostu cen w sklepach oraz wyższych rachunków. Pomimo planowanych rekompensat dla odbiorów indywidualnych oraz obietnic, że wyższe ceny za prąd nie będą dotyczyć gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, po pierwszym kwartale 2021 roku widzimy, że nie udało się tego osiągnąć. Biorąc pod uwagę aktualne opłaty, rachunki 4 osobowej rodziny wzrosną o kilkanaście złotych miesięcznie. Chcesz wiedzieć dlaczego płacimy więcej, co obejmują nasze rachunki oraz w jaki sposób skutecznie obniżyć koszty za energię elektryczną? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Rachunki za prąd – co wpływa na końcową opłatę?

Comiesięczne koszty, które ponosisz obejmują nie tylko faktyczne zużycie prądu, ale także dodatkowe opłaty za tzw. dystrybucję. W Polsce jest kilku sprzedawców energii elektrycznej, z którymi możesz podpisać umowę. O ile cena za 1kWh jest u większości taka sama lub bardzo zbliżona, o tyle dodatkowe koszty mogą się już znacząco różnić. Na szczęście dzięki regulacjom wprowadzonym przez Urząd Regulacji Energetyki, która określa granicę opłat, różnice w kosztach dystrybucji są coraz mniejsze. Co wpływa na końcową kwotę na rachunku?

  • Energia czynna, czyli po prostu prąd, który zużyłeś. W zależności od umowy, którą zawarłeś prąd możesz podawać zarówno samodzielnie co miesiąc lub dwa, jak również otrzymać prognozowane rachunki, których rozliczenie nastąpi w kolejnym roku.

  • Opłata za obsługę handlową, czyli za to, że Twój dostawca dostarcza Ci prąd.

  • Składnik zmienny stawki sieciowej. Jest to stawka zmienna, która zależy od ilości zużytej energii. Opłata obejmuje ewentualne straty przesyłowe.

  • Stawka jakościowa, którą płacisz za to, że w swoim domu masz prąd o konkretnej mocy.

  • Opłata przejściowa, która w przeciwieństwie do pozostałych kosztów w całości trafia do dostawcy energii, a nie sprzedawcy.

  • Składnik stały stawki jakościowej, który, przynajmniej w teorii gwarantuje Ci ciągłą i bezproblemową dostawę prądu.

  • Opłata abonamentowa, którą płacisz za to, że masz prąd.

Od tego roku doszła jeszcze jedna dodatkowa opłata, tzw. opłata mocowa, która ma być przeznaczona na rzecz utrzymania elektrowni. Ma służyć temu, aby zapewnić utrzymanie zapasów energetycznych, które zostaną wykorzystane w przypadku awarii lub problemów z zapewnieniem energii na bieżące zapotrzebowanie. Pomimo, że niektóre opłaty wydają się abstrakcyjne i niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka, to jednak one powodują, że rachunki są spore, nawet przy nie wielkim zużyciu.

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Prąd jest niezbędny zarówno w gospodarstwie domowym jak i w firmach. Nie ma możliwości by po prostu z niego zrezygnować. Warto jednak wprowadzić do swojego życia kilka zmian, dzięki którym Twoje opłaty zmaleją.

  • Wyłączaj sprzęty na noc – nawet jeśli urządzenie jest wyłączone i świeci tylko malutka lampka sygnalizująca gotowość, to urządzenie i tak pobiera prąd. Np. Podłączony do gniazdka telewizor, który jest wyłączony potrafi w ciągu godziny pobrać nawet 2kWh prądu. Wydaje się niewiele, ale dodając do tego gotowość innych sprzętów, z których aktualnie nie korzystasz, to w ciągu miesiąca uzbiera się tego naprawdę spora kwota.

  • Przeanalizuj swój tryb życia i zmień taryfę na nocną i weekendową, która gwarantuje tańsze ceny w godzinach nocnych oraz w weekendy,

  • Korzystaj z żarówek energooszczędnych.

  • Włącz światło tylko w pomieszczeniu, w którym przebywasz – wydaje się to oczywiste, ale pewnie nie raz okazało się, że w całym domu świecą się niepotrzebne światła.

  • Walcz z przyzwyczajeniami – nie gotuj pełnego czajnika wody jeśli chcesz zrobić tylko jedną herbatę oraz nie sprawdzaj kilkanaście razy czy ciasto lub inne danie w piekarniku jest gotowe. Włącz sobie minutnik lub budzik, dzięki czemu ograniczysz uciekanie ciepła i ponowne podgrzewanie, a tym samym zwiększenie zużywania energii.

  • Wymień sprzęty na nowe, bardziej energooszczędne. Najmniej prądu zużywają sprzęty oznaczone klasą A++ i A+++.

Stosując powyższe rady masz szansę na obniżenie swoich rachunków nawet do kilkuset złotych rocznie. Jeśli jednak zależy Ci na większej oszczędności oraz chcesz być niezależny i przyjazny środowisku warto zainwestować w fotowoltaikę. Panele słoneczne w Twoim domu lub firmie to gwarancja darmowego prądu. Zasady, które opisaliśmy powyżej sprawdzą się również i w tym przypadku. W końcu to, że będziesz miał własną wytwórnię darmowego prądu, nie oznacza, że warto go marnować.

Panele fotowoltaiczne – skuteczny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną

Fotowoltaika to najprościej mówiąc zmiana światła słonecznego na prąd. Jest to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym, które najczęściej montowane są na dachu domu. Jeśli z jakiegoś powodu montaż na dachu nie jest możliwy, panele można zainstalować na gruncie, dachu garażu lub innego budynku gospodarczego. Dzięki wykorzystaniu słońca jako energii zyskujesz w 100% darmowy prąd. Inwestycja zwraca się po ok 10 latach, a rachunki miesięczne od początku korzystania zostają obniżone nawet o 90% i zawierają tylko niezbędne opłaty.

Fotowoltaika – oszczędność, niezależność i ekologia

Fotowoltaika daje Ci nie tylko możliwość ogromnej oszczędności, ale także niezależności. Wytwarzając własny prąd nie musisz martwić się nagłymi awariami czy przerwami w dostawie. Jeśli będziesz miał nadwyżkę prądu, możesz ją przekazać zewnętrznej firmie energetycznej, a kiedy będziesz potrzebował, odbierzesz ją. Duże gospodarstwa oraz firmy mogą również sprzedawać swoją nadwyżkę, dzięki czemu instalacja zwróci się jeszcze szybciej. Brak emisji szkodliwych substancji dla środowiska i ludzi oraz brak odpadów to kolejna zaleta, która przemawia za montażem fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna – skorzystaj z dotacji i zaoszczędź jeszcze więcej !

Aktualnie dostępne są dofinansowania z programu „Mój Prąd” oraz możliwość odliczenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, o której więcej informacji znajdziesz w artykule Energia słoneczna – finansowanie, programy, dotacje. Dzięki skorzystaniu z programu i ulgi możesz otrzymać nawet do kilkudziesięciu tysięcy zwrotu poniesionych kosztów. Jeśli szukasz najkorzystniejszej oferty skorzystaj z naszej porównywarki, dzięki której otrzymasz kontakt od najlepszy firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi.