Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Energia słoneczna – finansowanie, programy, dotacje.

Nasz kraj wyraźnie wkracza w erę nowej technologii i innowacji połączonej z troską o nasze środowisko naturalne. Coraz większą popularnością oraz zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne, pozwalające znacznie zminimalizować lub całkowicie zredukować koszty energii elektrycznej, zużywanej w domu czy w firmie. Ze względu na to, że nowe rozwiązania są niezwykle atrakcyjne, ale również wydają się być jeszcze nieco tajemnicze, często zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób sfinansować takie przedsięwzięcie, czy można skorzystać z jakichś ulg czy dofinansowań, by móc cieszyć się efektywną instalacją fotowoltaiczną? A może wykorzystać do tego celu środki własne?

Na jaką pomoc finansowa można liczyć?

Oczywiście, okazuje się, ze w naszym kraju mamy warunki preferencyjne jeżeli chodzi o pomoc w kwestiach finansowych. Można skorzystać zarówno z dopłat unijnych, jak i różnorodnych programów rządowych, wojewódzkich czy gminnych. Inną opcją są dobre warunki kredytowania inwestycji w pozyskiwanie i przemianę energii słonecznej w elektryczną. Trzeba jedynie zainteresować się tym, jakie formy wsparcia są dostępne i z nich skorzystać. Na przykład dzięki dopłatom, decydując się na inwestycję, która wynosi około 50 000 złotych, tylko połowę będzie trzeba zapłacić ze środków własnych. Unia Europejska niezwykle wspiera wszelkie działania mające na celu ochronę naszej planety i z tego względu my również możemy na tym skorzystać.

Jak skorzystać z dotacji Mój Prąd?

Warto zainteresować się na przykład programem rządowym „Mój prąd”. Ma on za zadanie wsparcie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii słonecznej z niewielkich instalacji. Skierowany on jest do osób fizycznych, które mogą w jego ramach skorzystać z bezzwrotnych form dotacji sięgających do 50 % kosztów mikroinstalacji dla osób, które chcą wytwarzać prąd na własne potrzeby.

Wypełnienie wniosku o dotację jest niezwykle proste. Wystarczy wejść na stronę: www.mojprad.gov.pl i wypełnić formularz korzystając z profilu zaufanego. Składanie wniosku drogą elektroniczną to znaczna oszczędność czasu i wygoda. Należy tylko pamiętać, że do formularza trzeba dodać załączniki, ponieważ w innym wypadku nie zostanie on rozpatrzony. Większość odrzuceń wniosków o tę dotację następuje właśnie ze względu na to, że osoby starające się o nią nie złożyły kompletu niezbędnych dokumentów, które są warunkiem uzyskania dofinansowania. Załączniki to dokumenty takie jak: dowód zapłaty, ksero dowodu osobistego, zaświadczenie OSD o przyłączeniu do sieci oraz kopia faktury z materiały i ewentualnie oświadczenie o samodzielnym montażu o ile takiego się podejmujemy. Przed wysłaniem wniosku warto sprawdzić, które koszty związane z instalacją kwalifikują się do sfinansowania za pomocą dotacji.

Program „Czyste Powietrze”

To sprawdzony program, który może się poszczycić najdłuższym działaniem w naszym kraju. W jego ramach możliwe jest skorzystanie z dofinansowania nie tylko na budowę instalacji fotowoltaicznej, ale także wymianę starszych rozwiązań na nowe, bardziej skuteczne i jeszcze przyjaźniejsze środowisko naturalnemu. Główny cel, który przyświeca programowi to właśnie ochrona środowiska naturalnego i propagowanie korzystania z odnawianych źródeł energii.

Programy regionalne

Mieszkańcy między innymi Małopolski oprócz programów ogólnokrajowych, mają do dyspozycji również dedykowane wsparcie zapewniane przez organy lokalne. Jednym z nich jest Program Operacyjny Województwa Małopolskiego. W jego ramach środki na finansowanie instalacji fotowoltaicznych są przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego. Te organy jednak kooperują z prywatnymi gospodarstwami, na terenie których montowane są instalacje fotowoltaiczne, dzięki temu mieszkańcy małopolski mogą korzystać z energii słonecznej. Warto sprawdzić jakie programy oferowane są w Twoim regionie.

Finansowanie w postaci kredytu lub zakup instalacji na raty

Banki w Polsce oferują bardzo korzystne formy kredytowania zakupu instalacji fotowoltaicznej wraz z dodatkowym osprzętem, który jest niezbędny do jej prawidłowo działania. Kredyt można także przeznaczyć na takie dodatkowe usługi jak montaż wykonany przez profesjonalną firmę. Jest on bezpieczniejszy niż ten wykonywany samodzielnie. Żeby dowiedzieć się, czy taki kredyt to coś dla nas, wystarczy udać się do banku i zapytać o atrakcyjne rozwiązania, które będą nas satysfakcjonować.

Ponadto możliwe jest także skorzystanie z zakupu instalacji na raty. Firmy zajmujące się ich sprzedażą i montażem mają zawarte korzystne umowy z bankami, więc miesięczna opłata za fotowoltaikę nie będzie zbyt obciążająca dla portfela konsumenta. Dzięki takim udogodnieniom, na nowoczesną technologię pozyskiwania energii słonecznej, by przekształcać ją w energię elektryczną, mogą sobie pozwolić osoby, które nie są w stanie sfinansować przedsięwzięcia ze środków przez siebie zgromadzonych w formie gotówki. Na przykład by skorzystać z zakupu na raty instalacji firmy Hawalex, wystarczy mieć dobrą historię kredytową i odpowiednią zdolność kredytową. Firma współpracuje bowiem z Santander Bank. Spłacanie rat jest bardzo wygodne, ponieważ odbywa się przez 60 kolejnych miesięcy w równej kwocie. Konsument może więc zaplanować swój budżet i być pewny, że rata nie ulegnie zmianie.

Jeszce jedną opcją może być wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jednakże zwykle ostatecznie takie finansowanie jest droższe niż w przypadku zakupu instalacji na raty. By otrzymać kredyt gotówkowy w swoim banku również trzeba wykazać się dobrą historią W BIK-u oraz odpowiednią zdolnością kredytową. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru konkretnej opcji kredytowania zakupu i montażu fotowoltaiki, warto rozważyć wiele propozycji banków i zastanowić się nad najkorzystniejszą.

Inwestycja ze środków własnych

Jeżeli konsument prywatny czy też firma posiada wolną gotówkę do zainwestowania w instalację fotowoltaiczną, to zdecydowanie warto ją wykorzystać w tym celu. Jest to najpewniejsza forma finansowania inwestycji, ponieważ uniezależnia od wszelkich zobowiązań wobec banków. Zakup zacznie się zwracać za około 7-9 lat i od tego czasu to jedynie czysty zysk z redukcji rachunków za prąd. W jeszcze lepszej sytuacji są przedsiębiorcy, ponieważ mogą oni skorzystać ze zwrotu Vat-u, zaś wydatki netto mogą być wrzucone w koszty.

Bez względu na to, na jaką formę finansowania fotowoltaiki się zdecydujemy, warto pamiętać, że w perspektywie lat jest to możliwość ogromnego zysku, szczególnie jeżeli w gospodarstwie domowym czy firmie zużywa się dużo prądu, a tak zazwyczaj jest, ponieważ współcześnie korzystamy z wielu urządzeń elektrycznych. Uniezależnienie się od podwyżek cen energii elektrycznej, które są nieuniknione, to jedna z ważnych kwestia, jednakże nie mniej ważna jest troska o środowisko naturalne poprzez korzystanie z naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Także to powinno leżeć na sercu każdemu, kto rozważa zakup i montaż fotowoltaiki.