Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Czy warto zakładać panele słoneczne w okresie jesienno-zimowym?

Stale rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż paneli słonecznych w swoim domu. Fotowoltaika pozwala zmniejszyć koszty za energię słoneczną praktycznie do zera. Choć największy wzrost ilości przydomowych instalacji notuje się w okresie wiosenno-letnim, to warto pamiętać, że nie jest to jedyny okres, w którym można założyć instalację. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy jesień lub zima to dobry czas na montaż fotowoltaiki, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim również podstawowe informacje na temat działania mikroinstalacji, jej wydajności oraz tego, w jaki sposób możesz obniżyć całkowite koszty inwestycji.

Jak działają panele słoneczne?

Zanim przejdziemy do tego, czy warto inwestować w panele słoneczne w okresie jesienno-zimowym, konieczne jest przypomnienie, na czym polega ich działanie. Instalacja fotowoltaiczna dzięki użytym komponentom umożliwia przekształcenie światła słonecznego w energię elektryczną, a dokładnie w prąd stały. W domowych gniazdkach płynie prąd zmienny, dlatego w ogniwach fotowoltaicznych zamontowane są inwertery, które umożliwiają zmianę prądu stałego w ten, którego używamy na co dzień. Obecnie światło słoneczne wykorzystane jest m.in. do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwach domowych, rolnych oraz przedsiębiorstwach. Dzięki światłu słonecznemu możliwe jest również ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody w budynkach oraz zasilanie urządzeń mobilnych/przenośnych, np. parkometry, sygnalizacja świetlna, lampy, kalkulatory, zegarki itp. Energia słoneczne należy do odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że nigdy się nie skończy. Jest to rodzaj energii dostępny dla każdego, w praktycznie każdym miejscu na świecie.

 

Opłacalność fotowoltaiki

Choć fotowoltaika jest sporym wydatkiem, dzięki różnym dotacjom i zniżkom można znacznie obniżyć jej koszty. Sprawdź aktualne programy wojewódzkie i ogólnokrajowe, które pozwolą zmniejszyć cenę Twojej przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Zanim wybierzesz firmę, której powierzysz montaż paneli w swoim domu, koniecznie porównaj oferty i wybierz najbardziej korzystną dla siebie. Decydując się na pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego, Twoje rachunki za prąd nie powinny przekroczyć kilkunastu złotych miesięcznie. Dzięki współpracy z zewnętrzną firmą energetyczną, za tą niewielką miesięczną opłatą możesz magazynować wytworzony prąd i wykorzystać go w dowolnej chwili. Taka możliwość sprawia, że instalacja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Biorąc pod uwagę coroczne podwyżki prądu, poniesione koszty zwrócą się już po kilku latach. Przez wszystkie następne będziesz cieszyć się nieograniczonym dostępem do darmowego prądu.

 

Montaż paneli słonecznych

Instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana na dachu budynku lub na gruncie. Dopuszcza się montaż nie tylko na dachu domu, ale również garażu lub budynkach gospodarczych. Montaż dachowy jest najbardziej popularny, ponieważ  nie wymaga dodatkowej powierzchni oraz jest tańszy w porównaniu do montażu na gruncie. Aby instalacja była wydajna i spełniała w pełni swoją rolę, musi być odpowiednio zamontowana. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać firmę montażową, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie przy inwestycjach związanych z fotowoltaiką.

 

Zalety i wady założenia paneli słonecznych w okresie jesienno-zimowym

Aby fotowoltaika wytwarzała prąd niepotrzebne są upały, wystarczy odpowiedni dostęp do światła słonecznego. Największa ilość energii generowana jest w dni pogodne i długie, co nie znaczy, że w trakcie jesienno-zimowych, krótkich dni, prąd nie jest wytwarzany. Instalacja jest inwestycją, która działa i generuje prąd od samego początku. Jest też inwestycją, która ma działać przynajmniej 30 lat, dlatego bez względu na to, czy założysz ją latem, czy zimą, i tak będzie się to opłacać.

Do zalet montażu jesienią można zaliczyć m.in.:

  • krótki czas realizacji zamówienia – firmy fotowoltaiczne mają zdecydowanie mniej zamówień, dlatego czas oczekiwania na wykonanie zlecenia jest znacznie krótszy;
  • możliwość uzyskania rabatów – część z przedsiębiorstw, które oferują montaż paneli słonecznych w okresie jesienno-zimowym, proponuje różnego rodzaju rabaty, aby zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z ich oferty.

Z kolei do wad montażu w okresie jesienno-zimowym zalicza się m.in.:

  • wytwarzanie mniejszej ilości prądu, a tym samym brak nadwyżki energii i możliwości jej magazynowania;
  • trudniejsze warunki dla monterów, np. deszcz, śnieg, wiatr.

 

Montaż paneli słonecznych jesienią, czy to ma sens?

Biorąc pod uwagę, jak wiele zalet niesie za sobą posiadanie fotowoltaiki, okres, w którym zdecydujesz się na jej montaż, jest praktycznie bez znaczenia. Instalacja działa przez cały rok, także zimą. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, czy to dobry moment na zostanie właścicielem przydomowej mikroinstalacji, zwróć uwagę na to, że ceny usług i produktów idą w górę, dlatego po nowym roku, koszty instalacji również mogą wzrosnąć. Aktualnie dostępne są różnego rodzaju dotacje, które umożliwiają obniżenie kosztów, czas skorzystania z nich jest ograniczony i nie ma żadnej gwarancji, że  w następnym roku również będzie można z nich skorzystać. Dlatego nie zwlekaj, porównaj ceny instalacji fotowoltaicznej w Twojej okolicy i umów się na bezpłatną wycenę.