Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Zostań Prosumentem, to się opłaca!

Ceny fotowoltaiki wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Choć jest to spory wydatek, to nie wpłynął on na popularność zakładania instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Kluczowym powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych jest możliwość wytworzenia prądu całkowicie za darmo. Decydując się na taki sposób pozyskania energii, Twoje rachunki za prąd zostaną obniżone do kilkunastu złotych miesięcznie. Tym sposobem, koszty, które zostały poniesione zwrócą się już po około 10 latach.

Prosument – kto to jest?

Słowo Prosument pochodzi od połączenia słowa „producent” ze słowem „konsument”. W odniesieniu do odnawialnych źródeł energii jest to osoba, która wytwarza energię elektryczną za pomocą swojej własnej instalacji fotowoltaicznej. Ustawodawca określił Prosumenta jako: „odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej”.

Kto może zostać Prosumentem?

Osoba, firma lub rolnik, który posiada mikroinstalację fotowoltaiczną i jednocześnie produkuje energię oraz przekazuje nadwyżki do zewnętrznej sieci energetycznej. Istotnym jest, że nadwyżka zostaje przekazana po to, aby móc ją odebrać, np. w okresie zimowym, kiedy instalacja nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości prądu. Aby móc zostać Prosumentem Twoja instalacja fotowoltaiczna nie może mieć więcej niż 50 kW.

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną i zostać Prosumentem?

  • Posiadasz swoje własne, niezależne źródło prądu. Nie musisz martwić się nagłymi awariami oraz planowanymi przerwami w dostawie energii.

  • Dbasz o środowisko. Energia pozyskiwana jest ze światła słonecznego, dzięki czemu podczas jej produkcji nie wytwarza się CO₂ oraz inne szkodliwe substancje.

  • Twoja instalacja w ciągu słonecznego dnia wytwarza więcej prądu niż potrzebujesz, dlatego bez problemu możesz oddać nadwyżkę, a w późniejszym czasie ją odebrać.

  • Nie płacisz za zużytą energię. Jedyną opłatę, którą ponosisz to jest opłata handlowa, która w obecnej chwili wynosi tylko kilkanaście złotych na miesiąc.

  • Minimalny czas działania paneli słonecznych wynosi 25 lat. Biorąc pod uwagę ciągłe podwyżki cen prądu, koszty poniesione na instalacje w tym czasie zwrócą się nawet trzykrotnie.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Jeśli chcesz, aby w Twoim domu przez cały rok nie zabrakło energii, a jednocześnie jako Prosument planujesz oddawać, a później wykorzystać swoje nadwyżki, konieczny jest dobór odpowiedniej mocy. Na jakiej podstawie firmy fotowoltaiczne wyliczają zapotrzebowanie energetyczne dla konkretnego gospodarstwa domowego? Głównym czynnikiem jest roczne zużycie prądu, które sprawdzisz na fakturach lub u swojego dotychczasowego dostawcy energii. Dodatkowo, przy określaniu ilości ogniw fotowoltaicznych oraz doboru ich mocy, pod uwagę bierze się również kąt nachylenia, stopień nasłonecznienia i zacienienia oraz ewentualne zwiększenie zapotrzebowania na energię w kolejnych latach(np. planowany montaż klimatyzacji).

Nowe możliwości, czyli Prosument zbiorowy i wirtualny

Szybki rozwój fotowoltaiki w naszym kraju skłania ustawodawców do podejmowania kolejnych kroków i rozszerzania możliwości bycia Prosumentem na większą skalę. Póki co są to tylko pomysły, jednak dają nadzieję, wszystkim, którzy z różnych względów nie mogą teraz korzystać z tych przywilejów.

  • Pierwszy pomysł dotyczy Prosumentów zbiorowych, którzy na podstawie umowy, korzystaliby z jednej, wspólnej instalacji fotowoltaicznej. Byłoby to idealne rozwiązanie w budynkach wielorodzinnych i blokach. Jednak w dalszym ciągu kwestią sporną pozostaje sposób rozliczeń, dlatego wprowadzenie tego pomysłu nadal jest odwlekane w czasie.

  • Drugi pomysł dotyczy tzw. Prosumentów wirtualnych, który korzystaliby z energii elektrycznej, wyprodukowanej przez instalację znajdującej się z daleka od miejsca zamieszkania. Dzięki temu z paneli słonecznych mogłyby skorzystać gospodarstwa, w których montaż fotowoltaiki do tej pory nie był możliwy.

Skąd bierze się nadwyżka energii elektrycznej?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię w ciągu dnia, kiedy mają dostęp do światła słonecznego. Najczęściej wytworzona ilość prądu, nie zostaje na bieżąco wykorzystana. Z racji tego, że nie ma żadnego magazynu do przechowywania energii, mogłaby po prostu się zmarnować. Dlatego najkorzystniejszą opcją jest przekazanie niewykorzystanych kilowatów do firmy energetycznej, a następnie wykorzystanie ich w nocy, kiedy panele nie pracują. Trzeba wziąć także pod uwagę, że najwięcej światła słonecznego dostępnego jest od kwietnia do września i to właśnie w te miesiące wytwarza się spora nadwyżka. Z kolei jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno, wytworzona ilość energii może nie być wystarczająca, wtedy możesz wykorzystać to co oddałeś jako nadwyżkę.

Niestety wszystko ma swoje plusy i minusy. Co prawda nie musisz ponosić żadnych opłat za przechowywanie swojej energii, ale nie otrzymasz pełnej ilości, którą oddałeś.

  • Przy instalacji do 10kW, za oddaną 1kWh, odbierzesz 0,8 kWh

  • Przy instalacji powyżej 10kW, za 1kWh, odbierzesz 0,7 kWh.

Mimo wszystko, bycie Prosumentem i tak się opłaca. Dzięki podpisanej umowie z firmą, nie musisz się martwić o to czy kiedyś zabraknie Ci prądu. Nawet jeśli, ta ilość, którą oddasz będzie za mała, umowa gwarantuje Ci możliwość czerpania energii i płacenia, tylko za dodatkowo zużyte kWh, zgodnie z aktualnie obowiązującą stawką.