Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Wybieramy firmę instalującą panele fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna, pozwalająca zredukować rachunki za prąd do minimum, to najlepsza decyzja jaką można podjąć w kwestii modernizacji gospodarstwa domowego czy też firmy. Zanim jednak dojdzie do zakupu i montażu fotowoltaiki, należy rozważnie wybrać firmę, która się tym zajmie. Wcale nie jest to takie proste i oczywiste, że pierwsza znaleziona firma, która działa lokalnie, powinna być przez nas zatrudniona. Wprost przeciwnie. Trzeba zrobić naprawdę dobry research, by dokonać trafnego wyboru. Nie wolno szczędzić na to czasu i wysiłku. Jak się za to zabrać?

Tworzymy spis lokalnych firm wartych uwagi

Najpierw należy wybrać i spisać kilka firm, które działają w pobliżu. Wystarczy około 5 – 6 pozycji. Spośród nich wybieramy te, które faktycznie istnieją i są zapisane CEDiG czy też KRS. To znaczy, że działają legalnie. Niekiedy w takich oficjalnych spisach można też znaleźć informacje o kondycji finansowej firmy. Możemy też sprawdzić, czy nie była ona wiele razy zawieszana. Ponadto dobrze jest postawić na firmę z dłuższa historią działania. Można wyjść z założenia, że im dłużej dany podmiot jest obecny na rynku, tym posiada większe doświadczenie, ale także ma wiele zleceń, ponieważ udało mu się utrzymać w tej branży. Nie znaczy to jednak, że młodą firmę należy z góry odrzucić, zwłaszcza jeżeli wypada na plus w aspektach opisanych poniżej.

Ogromnie ważną kwestią jest także to, czy firma sama wykonuje prace instalacyjne czy też zatrudnia podwykonawców. Wiele firm zajmujących się innymi aspektami modernizacji domów, na przykład zakładających rekuperację, dodatkowo wzbogaca swoją ofertę o instalacje fotowoltaiczne, nie robiąc tego samodzielnie, lecz montaż zlecając innej firmie. Najlepiej z góry odrzucić takie spółki i wybrać firmę, która sama od początku do końca będzie odpowiadała za swoje działania.

 

Jak szukać opinii o wykonawcach?

Kiedy już wybierzemy firmy, które są godne uwagi, warto rozpocząć proces pozyskiwania o nich informacji. Jak to zrobić, by pozyskać wiarygodne opinie? Najlepiej zadzwonić do podmiotu i poprosić o numery telefonów osób, które były jego klientami. Firma, która nie ma niczego do ukrycia na pewno chętnie podzieli się takim kontaktem, by klienci mogli zarekomendować nam jej działalność. Z kolei montażyści, którzy nie będą chcieli, byśmy korzystali z metody pozyskiwania opinii, nie będą zadowoleni z naszego pomysłu. To już powinno sprawić, że w umyśle zapali nam się lampka ostrzegawcza.

Po skontaktowaniu się z byłymi klientami instalatorów, których mamy na uwadze, należy zapytać o kilka kwestii. W jaki sposób przebiegały prace instalacyjne i ile trwały dni? Czy kontakt z monterami był dobry? Czy firma zaoferowała wsparcie posprzedażowe i w jakiej formie? Czy moc instalacji zgadza się z tą deklarowaną? Czy zaszła konieczność skorzystania z okresu gwarancyjnego i naprawy elementów instalacji w jego ramach? Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czy klienci tak naprawdę polecają daną firmę?

 

O co pytać wykonawcę?

Dzięki takiemu wywiadowi, przeprowadzonego w ramach zbierania opinii o instalatorach na pewno uda nam się wybrać przynajmniej około 3 podmiotów, z którymi następnie trzeba skontaktować się już bezpośrednio i zadać kolejne pytania. Nigdy nie należy z tego rezygnować uważając, że być może to niezręczne, kiedy zadajemy tak dużo pytań. Firma ma obowiązek wyczerpująco udzielić informacji potencjalnemu klientowi.Trzeba  pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna, chociaż dość szybko się zwraca, początkowo jest dość dużym kosztem, a my chcemy wydać pieniądze jak najrozsądniej.

Przede wszystkim należy zapytać o markę i kraj produkcji paneli fotowoltaicznych. Przedtem jednak trzeba się zorientować, przynajmniej pobieżnie jakie firmy cieszą się najlepszą renomą. Jeżeli instalator pracuje na produktach, które nie mają zbyt dobrej opinii na rynku, być może ma niższe ceny, jednakże dla klienta jest to znacznym minusem, ponieważ nie mamy pewności, jak będzie z wydajnością oraz czasem efektywnego działania fotowoltaiki.

Kolejna kwestia to pytanie o gwarancję na samą instalację oraz na falownik. Te dwie wartości będą się od siebie różniły. Na koniec warto dowiedzieć się także, ile montaży ma za sobą dana firma.

 

Dokładnie przeczytaj umowę

Nawet jeżeli wybrany instalator wydaje się najlepszą opcją i nie mamy do niego żadnych zastrzeżeń, uwagą i ostrożnością trzeba się wykazać również podczas podpisywania umowy. Zawsze należy poprosić o czas na jej dokładne przeanalizowanie, także tych części, które są napisane “drobnym druczkiem”. Jeżeli nie rozumiemy jakichś zapisów, warto zapytać o to kogoś, kto będzie w stanie udzielić nam fachowej pomocy. Wbrew pozorom umowy, którymi posługują się firmy zakładające fotowoltaikę nie są uniwersalne. Każda może mieć odrobinę inne zapisy, a niektóre z nich bywają niekorzystne dla klienta. Wtedy trzeba negocjować zmiany w umowie. Jeżeli firma nie chce się na nie zgodzić, nie warto podpisywać takiej umowy.

Warto też sprawdzić, czy firma oferuje umowę serwisową, która dotyczy konserwacji, napraw czy też czyszczenia instalacji w razie potrzeby. To bardzo duży plus dla podmiotu zajmującego się montażem fotowoltaiki. Każdy dobry instalator jest w stanie zaoferować wsparcie techniczne podczas użytkowania jego produktu, ponieważ jest pewny, że nie będzie wiele takich sytuacji, które wymagałyby wymiany czy naprawy czegokolwiek.

To prawda, że proces wyboru firmy, która zajmie się montażem fotowoltaiki wydaje się złożony i trudny, jednakże naprawdę warto poświęcić na to czas, by ostatecznie być w pełni zadowolonym z wyboru i nie mieć zarzutów do siebie, że zainwestowaliśmy we współpracę z firmą, która nie jest profesjonalna.