Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Samodzielny montaż paneli słonecznych – zalety i wady

Wysokie rachunki za prąd powodują, że coraz więcej osób szuka tańszych, alternatywnych źródeł energii. Szacuje się, że koszty energii elektrycznej w najbliższych latach mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent, co w 4-osobowym gospodarstwie domowym oznacza wzrost o nawet kilkaset złotych w porównaniu do rachunków z ubiegłych lat. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii, w szczególności panele słoneczne.  Pomimo dofinansowań do fotowoltaiki oraz licznych promocji, które oferują firmy fotowoltaiczne, końcowa cena instalacji fotowoltaicznej i tak może wydawać się wysoka. Dlatego część osób decyduje się na samodzielny montaż paneli słonecznych. Chcesz wiedzieć, czy to jest dobry wybór oraz jakie zalety i wady ma zakładanie fotowoltaiki na własną rękę? Przeczytaj poniższy artykuł.

Jak działa fotowoltaika

Głównym zadaniem fotowoltaiki jest zmiana energii pozyskanej z promieni słonecznych w energię elektryczną. Jest do możliwe dzięki ogniwom fotowoltaicznym, do których dociera światło słoneczne. W ogniwach powstaje prąd stały, który musi zostać przekształcony w prąd zmienny, taki jaki mamy w domowych gniazdkach. Zmiana rodzaju energii jest możliwa dzięki inwerterom. Aby w 100% wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy oraz ustawienie pod odpowiednim kątem, tak aby, jak najwięcej światła padało na ogniwa.  Panele słoneczne mogą zostać zamontowane na dachu gospodarstwa lub budynków użytkowych oraz gruncie.

Gotowe zestawy do montażu fotowoltaiki

Na rynku można kupić gotowe zestawy do montażu instalacji fotowoltaicznej. Zawierają one m.in.: system mocujący, kable, panele PV, inwerter oraz śruby. Niezbędna będzie również wiertarka z wiertłami oraz drabina. Dobrze byłoby również zadbać o bezpieczeństwo osób montujących, zapewniając im zabezpieczenia podczas pracy na wysokości. Poza gotowymi zestawami dostępne są również pojedyncze elementy instalacji fotowoltaicznej. Zarówno zestawy, jak i pojedyncze elementy dostępne są w znanych marketach stacjonarnych oraz sklepach online.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy montażu paneli

Dobrze dobrana moc i ilość paneli słonecznych jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną zarówno gospodarstwa domowe, rolne, jak i duże przedsiębiorstwa. Montaż paneli na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty, jednak warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, aby móc w pełni wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznej. Po pierwsze konieczne jest wyliczenie potrzebnej mocy, a następnie ilości paneli słonecznych. Można to zrobić biorąc pod uwagę średnie zużycie prądu w gospodarstwie, w którym ma być zainstalowana fotowoltaika. Po drugie ważne jest, aby umieć ocenić stopień nasłonecznienia oraz zacienienia w miejscu, w którym ma powstać instalacja. Kolejne kroki to wybranie odpowiednich komponentów, mocowań i montaż instalacji pod odpowiednim kątem. Brzmi prosto? Niestety w rzeczywistości wcale tak nie jest. Co prawda samodzielny montaż jest możliwy, bo nie wymaga żadnych specjalistycznych uprawnień, jednak brak wiedzy może skutkować tym, że instalacja nie będzie działała tak, jak powinna, a tym samym nie spełni potrzeb użytkowników.

Zalety  i wady samodzielnego montażu paneli słonecznych

Jedną z zalet samodzielnego montażu jest niższa cena. Szacuje się, że samodzielnie założenie paneli fotowoltaicznych może kosztować nawet o 20% taniej niż w przypadku korzystania z usług firmy. Nie ma konieczności opłacania firmy montażowej oraz czekania na wolny termin. Kupujesz komponenty, montujesz je w swoim wolnym czasie i korzystasz. Jednak biorąc pod uwagę wady, które omówimy poniżej, w rzeczywistości może okazać się, że konieczne będzie wprowadzanie zmian lub naprawianie fotowoltaiki z własnej kieszeni, a tym samym ponoszenie dodatkowych kosztów. Jedną z wad jest brak wiedzy na temat nasłonecznienia oraz stopnia zacienienia, która pozwala na odpowiednie dopasowanie układu oraz ilości paneli. Źle dobrana moc nie pozwoli na wytworzenie potrzebnej ilości prądu. Kolejną wadą może być problem w skorzystaniu z gwarancji. Część z producentów zastrzega sobie, że gwarancja obejmuje instalację zamontowaną poprawnie, przez fachowca. Dlatego przyczyna awarii może zostać zrzucona na zły samodzielny montaż, a tym samym nie zostanie naprawiona w ramach gwarancji. Firmy fotowoltaiczne, które zajmują się profesjonalnym montażem, dają swoją gwarancję, która obejmuje nie tylko komponenty, ale również całą instalację. Dzięki czemu przez okres jej trwania nie musisz przejmować się ewentualnymi naprawami. Decydując się na samodzielny montaż musisz również pamiętać i dodatkowo opłacać ewentualne czyszczenie oraz konserwację instalacji.

 

Samodzielna instalacja jest możliwa i pozwala na pewną oszczędność. Jednak zanim się na nią zdecydujesz, warto wziąć pod uwagę czynniki, o których pisaliśmy w niniejszym artykule. Tylko poznanie wad i zalet samodzielnego montażu, pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję. Jeśli masz wątpliwości co do zakładania instalacji na własną rękę, ale ceny firm fotowoltaicznych Cię przerażają, sprawdź z jakich dotacji i ulg możesz skorzystać. Przed podjęciem decyzji polecamy też sprawdzenie ofert kilku firm oraz porównanie ich z kosztami samodzielnego montażu. Dostępne dotacje oraz promocje firm montażowych mogą obniżyć koszty fotowoltaiki nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego różnica końcowa może okazać się niewielka, a gwarancja jaką dają firmy, w razie awarii, może uratować Cię przed wydaniem kolejnych pieniędzy na naprawę. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że instalacja zamontowana przez profesjonalną firmę jest w 100% bezpieczna. Z kolei decydując się na samodzielny montaż nigdy nie masz pewności czy jako osoba niedoświadczona zrobisz to na pewno dobrze.