Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Prąd z fotowoltaiki do ładowania samochodu elektrycznego

Coraz bardziej rygorystyczne normy unijne odnośnie spalin samochodowych oraz dbania o środowisko, sprawiają, że coraz więcej firm produkujących samochody, decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Część z aut wymaga tylko doładowywania, z kolei część całkowitego naładowania. W dobie, gdzie ceny prądu szybują w górę, coraz więcej osób zastanawia się, nad własnym punktem ładowania, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji samochodu. Alternatywą dla korzystania z ogólnodostępnych, zewnętrznych punktów ładujących pojazdy, jest fotowoltaika. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną, która jednocześnie będzie mogła być wykorzystana do ładowania samochodu, koniecznie przeczytaj nasz tekst.

Samochody hybrydowe, hybrydowe plug-in i elektryczne

Samochody hybrydowe pozyskują energię elektryczną w czasie jazdy. W tym przypadku nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych źródeł ładowania. Dopóki w zbiorniku znajduje się paliwo,  auto będzie jeździć i automatycznie się ładować. Jednak coraz więcej produkowanych jest hybryd z systemem plug-in. Pozwala to na zmniejszenie kosztów jazdy, ponieważ zużycie paliwa jest niewielkie, ale z kolei wymaga ładowania pojazdu w punktach doładowań. Auta elektryczne to ten rodzaj, który działa na energię elektryczną i wymaga systematycznego ładowania. Standardowe ładowanie trwa kilka godzin. Można skorzystać ze stacji szybkiego doładowania, jednak jest to opcja dodatkowa i ze względu na moc ładowania oraz koszty, nie może być wykorzystywana cały czas.

 

Zalety pojazdów elektrycznych

  • cicha praca silnika
  • prosta obsługa
  • wyższa wydajność i niska awaryjność
  • mniejsze koszty
  • wysoka żywotność akumulatora
  • bezpieczne dla środowiska

 

Wady pojazdów elektrycznych

  • konieczność ładowania
  • mała ilość stacji ładujących
  • droższe naprawy w przypadku awarii, konieczność napraw w specjalistycznych warsztatach
  • większy koszt zakupu w porównaniu do klasycznego samochodu

Jaką instalację fotowoltaiczną założyć, aby móc ładować samochód?

Aby móc cieszyć się zaletami instalacji fotowoltaicznej i korzystać z niej bez przeszkód, konieczne jest odpowiednie dobranie mocy oraz ilości paneli słonecznych. Przy obliczeniach bierze się pod uwagę aktualne roczne zużycie dla danego gospodarstwa, planowanie podłączenia dodatkowego urządzenia, np. klimatyzacja, chęć podłączenia pompy ciepła w przyszłości lub właśnie podłączanie i ładowanie samochodu elektrycznego. Konieczne jest również sprawdzenie, jaki jest stopień nasłonecznienia i zacienienia, aby odpowiednio ustawić ogniwa. Jeśli posiadasz samochód np. z mocą akumulatora 64 kWh i będziesz go ładował ok 3 razy w tygodniu, to konieczne jest doliczenie ok 9-10 kWp do całej instalacji.

Mały dach, a duża instalacja

Jeśli powierzchnia dachu w domu jest niewielka, a ilość urządzeń i roczne zużycie wymaga zainstalowania dużej ilości paneli słonecznych, warto rozważyć inne miejsce montażu instalacji. Można zamontować fotowoltaikę na dachu budynku przylegającego lub na gruncie. Instalacja na gruncie jest nieco trudniejsza i wymaga dodatkowych wsporników, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia, jednak w ogólnym rozliczeniu i tak jest opłacalna.

Czy ładowanie auta elektrycznego prądem z fotowoltaiki się opłaca?

Oczywiście, że tak. Jednak tak, jak pisaliśmy wcześniej, konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy i ilości ogniw fotowoltaicznych. Patrząc na to, jak ceny paliw szybują w górę, auto elektryczne pomimo wysokiej ceny, wydaje się naprawdę dobrym rozwiązaniem. Wiele krajów i miast europejskich m.in. Wielka Brytania, Paryż, Stany Zjednoczone, Amsterdam zadeklarowało, że w najbliższych latach zakaże rejestracji nowych pojazdów spalinowych, a kolejnym krokiem będzie całkowity zakaz poruszania się takimi pojazdami po określonym obszarze. Do nich dołączają kolejne kraje. Jesteśmy pewni, że to tylko kwestia czasu, jak Polska również zacznie wprowadzać takie restrykcje. Dlatego prędzej czy później każdy z nas będzie musiał kupić auto elektryczne zamiast spalinowego. Jeśli więc jesteś na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, warto dopasować jej moc do ładowania samochodu, aby nie musieć jej w przyszłości rozbudowywać i ponosić dodatkowych opłat. Nie musisz też obawiać się, że prąd, którego nie zużyjesz, przepadnie. Możesz oddać go do firmy zewnętrznej i odebrać w dowolnym momencie lub zrobić swój własny magazyn energii i stać się całkowicie niezależnym. Mając swoje własne źródło prądu i możliwość ładowania samochodu, nie musisz na co dzień korzystać ze stacji ładujących i ponosić za to opłaty.

 

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Poza ekologią i chęcią bycia niezależnym od firm energetycznych to właśnie możliwość zaoszczędzenia jest głównym powodem, dla którego Polacy decydują się na montaż fotowoltaiki. Dlatego, to kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna, jest najczęściej zadawanym pytaniem. Oczywiście im większa moc, tym droższa instalacja i dłuższy czas zwrotu, dla przyjmuje się, że średni czas zwrotu kosztów poniesionych na montaż instalacji wynosi ok. 8-10lat. Ostatni rok pokazał, że wzrost cen za energię elektryczną i paliwo to dopiero początek. Biorąc to pod uwagę, czas zwrotu instalacji może być jeszcze krótszy. Pamiętaj, że możesz skorzystać z różnych programów i form dofinansowania, np. program Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna, program Czyste Powietrze, itp, dzięki, którym możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Skorzystaj też z aktualnie obowiązujących cen i podpisz umowę w tym roku, aby na wiosnę być już właścicielem działającej instalacji fotowoltaicznej. Porównaj ceny i wybierz najkorzystniejszą ofertę.