Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Alternatywna źródła energii to kwestia, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno ze względów ekologicznych jak i ekonomicznych. Na całym świecie wykorzystywanie naturalnych i odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, staje się powszechne.

W Polsce w ostatnio latach także rośnie świadomość dotycząca możliwości, jakie niesie za sobą używanie różnorodnych konstrukcji do pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej właśnie z promieni słonecznych. Chociaż znamy korzyści płynące z takich działań, nie do końca jednak orientujemy się w podstawowej terminologii dotyczącej paneli fotowoltaicznych czy solarów. Okazuje się, że wbrew pozorom nie są one tym samym. Czym więc się różnią i która opcja jest korzystniejsza jako wybór do domu prywatnego czy firmy?

Czym się różnią panele fotowoltaiczne od solarów?

Różnica jest niewielka, ale zasadnicza jeżeli chodzi o praktyczność zastosowania obu rozwiązań. Panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii słonecznej i przekształcania jej w energię elektryczną, którą można wykorzystywać w domu czy firmie na różne sposoby. Solary zaś absorbują promienie słoneczne by zamienić je jedynie w ciepło. Jest ono następnie transportowane na przykład za pomocą wody do zasobnika, dzięki czemu można cieszyć się ciepłą wodą w kranie bez konieczności podgrzewania jej przy użyciu węgla, gazu czy drewna.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z mniejszych jednostek, zwanych ogniwami fotowoltaicznymi. Jednostki te są stworzone na bazie krzemu,. Każda z nich jest w stanie wyprodukowywać napięcie 0,5 V. Kiedy połączy się je w cały panel, ogniwa produkują określoną ilość energii elektrycznej, dzięki pochłanianiu promieni słonecznych. Jaka jest zasada działania ogniw fotowoltaicznych? Kiedy promienie słoneczne padają na panel, zostają pochłonięte przez krzem. Wprawione w ruch elektrony sprawiają, że zaczyna się tworzyć energia elektryczna. Oczywiście cała instalacja fotowoltaiczna, by mogła działać, posiada także inne zasadnicze elementy, takie jak falownik, liczniki, okablowanie czy też opcjonalnie akumulator z regulatorem ładowania.

Wady i zalety paneli fotowoltaicznych oraz solarów

Wybór pomiędzy solarami a panelami fotowoltaicznymi będzie zależał przed wszystkim od tego, jakie są oczekiwania wobec obydwu typów instalacji. Należy pamiętać, że solary służą jedynie do podgrzewania wody. Panele fotowoltaiczne mają zdecydowanie szerszy profil działania. Chociaż dzięki kolektorom słonecznym można zmniejszyć rachunki za ciepłą wodę, prawdziwie ekologiczny dom w stylu zero waste można mieć dopiero przy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim można zniwelować miesięczne opłaty za energię elektryczną używaną powszechnie w domu czy firmie do wielu zastosowań. Warto więc rozważyć, jakie rozwiązanie bardziej opłaci się na dłuższą metę, szczególnie jeżeli zależy nam także na dbałości o naszą planetę.

  • Solary

Cechują się wysoką skutecznością w podgrzewaniu wody, zaś sama instalacja nie jest zbyt droga. Dzięki temu, że uzyskując energię cieplną za pomocą kolektorów można zredukować zużycie węgla czy innego rodzaju opału, rozwiązanie to jest niezwykle przyjazne środowisku naturalnemu. Ponadto producenci solarów oferują zazwyczaj co najmniej 5 do 10 lat gwarancji na swoje produkty.

Niestety, solary mają także sporo wad. Główną stanowi sama zasada ich działania. Podgrzewają jedynie wodę i nie dają możliwości zyskania energii elektrycznej dzięki odnawialnym źródłom energii. Kolektory działają w pełni jedynie przy dodatniej temperaturze, co nasuwa pytania co do opłacalności instalacji w naszej szerokości geograficznej. Z kolei w czasie gorącego lata łatwo o przegrzanie instalacji. Wymaga także ona przeróbek hydraulicznych, szczególnie jeżeli jest wdrażana domu, który nie jest nowy i nie można od podstaw zaplanować instalacji razem z budową. Bywa to kłopotliwe i przynosi dodatkowe koszty.

  • Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne w przeciwieństwie do solarów pozwalają na zniwelowanie do zera rachunków nie tylko za ciepłą wodą, ale także za energię elektryczną. Ich montaż nie nastręcza większych trudności. Jedna z głównych zalet fotowoltaiki polega na tym, że nadwyżki energii można magazynować a nawet sprzedawać. To sprawia, że stopniowo zwraca się koszt instalacji Dzięki produkcji prądu można nie tylko podgrzać wodę, ale także ogrzać dom i dostarczyć prądu urządzeniom zgodnie z potrzebami. To niezwykle wygodne i komfortowe, szczególnie, że dzięki fotowoltaice nie ma potrzeby obawiać się podwyżek energii elektrycznej. Można się przecież całkowicie uniezależnić od dostaw zewnętrznych. To szczególnie ważne w dużych firmach, zużywających wiele energii elektrycznej, ale także w rodzinnych domach prywatnych. Nie ma też obaw o awarie, ponieważ producenci paneli fotowoltaicznych udzielają aż 25 gwarancji na swoje instalacje. Osoby, którym los naszej planety nie jest obojętny na pewno powinny zdecydować się na instalację fotowoltaiczną jako urządzenie, którego zasada działania wykorzystuje energię odnawialną nie szkodząc przy tym środowisku.

Jedyną względną wadą fotowoltaiki jest wyższa cena w stosunku do kolektorów słonecznych, jednakże biorąc pod uwagę liczne korzyści i oszczędności, a także możliwość odsprzedania zbędnej energii, taka inwestycja się opłaca w szerszym spojrzeniu, ponieważ praktycznie od razu zacznie się zwracać.

Co wybrać?

Po przyjrzeniu się wadom i zaletom obydwu rozwiązań, warto także wziąć pod uwagę czynnik związany z położeniem obydwu instalacji. Otóż by solary mogły efektywnie działać, powinny być montowane jedynie na dachach o nachyleniu co najmniej 25 stopni. Jest to pewne ograniczenie. Ponadto muszą być umiejscowione w tej części dachu, gdzie pada najwięcej słońca przez cały rok. Niestety mimo odpowiedniej instalacji, w zimie będą służyły one tylko w ograniczonym zakresie.

Fotowoltaika zaś może być zainstalowana w dowolnym miejscu działki, tam, gdzie panuje dobre nasłonecznienie. Biorąc pod uwagę to, że ma ona znacznie szersze zastosowanie niż solary, stosunek zalet i wad poszczególnych rozwiązań zdecydowanie daje pierwszeństwo instalacji fotowoltaicznej.