Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Od czego zależy całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna jest sporym wydatkiem. Pomimo tego grono właścicieli fotowoltaiki stale rośnie. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej ludzi uświadamia sobie jak ważne jest dbanie o planetę, a więc wybiera ekologiczne źródło prądu. Kolejnym powodem, który zachęca do założenia paneli słonecznych jest chęć odcięcia się od dostawców energii elektrycznej i chęć bycia niezależnym. Niestety nadal zdarzają się liczne niezapowiedziane awarie i przerwy w dostawie prądu, które uniemożliwiają pracę oraz normalne funkcjonowanie. Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielu czynników. Jeśli chcesz wiedzieć co wpływa na końcową cenę i dlaczego niektóre oferty firm różnią się od siebie nawet o kilka tysięcy złotych, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł..

Moc instalacji

To jeden z głównych czynników wpływających na ostateczną cenę fotowoltaiki. Aby dobrać odpowiednią moc trzeba wyliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na podstawie Twoich dotychczasowych rachunków firma fotowoltaiczna wyliczy ile energii zużywasz i dobierze odpowiednią ilość paneli oraz ich moc. Im więcej będziesz potrzebował, tym cena będzie wyższa. Jeśli instalacja ma być zamontowana w nowym domu, przyjmuje się statystyczne zużycie biorąc pod uwagę ilość mieszkańców danego gospodarstwa. Konieczne jest również podjęcie decyzji czy w przyszłości będzie zamontowana klimatyzacja lub pompa ciepła, ponieważ to znacznie zwiększa zużycie prądu.

Miejsce montażu

Panele słoneczne mogą zostać zamontowane na dachu – jest to opcja najbardziej popularna lub na gruncie. Na koszt całkowity instalacji wpływa m.in. kąt nachylenia dachu. Inny system montażu zostanie zastosowany na dachu prostym, a inny na dachu skośnym. Również pokrycie dachowe ma znaczenie przy wyborze sposobu montażu paneli. Jeśli ustawienie i kąt dachu nie pozwala na założenie instalacji, warto rozważyć opcję montażu na dachu garażu lub budynku gospodarczego. Im więcej materiałów trzeba będzie użyć, aby ustawić odpowiedni kąt nachylenia, tym koszt instalacji będzie wyższy. Dlatego zarówno na płaskich dachach jak i gruntach cena końcowa jest wyższa, niż w przypadku dachu skośnego. Decydując się na montaż na gruncie musisz liczyć się również z koniecznością przekopów, które również są dodatkowo płatne.

Komponenty

Cena końcowa zależy także od rodzaju i jakości, czyli wydajności parametrów technicznych wybranych komponentów. Te najwyższej jakości będą najdroższe, ale posłużą też dłużej i wpłyną na wydajność całej instalacji. Ceny elementów instalacji mogą się również różnić w zależności od producenta paneli, falownika oraz systemów zabezpieczeń. Dostępne są moduły z monokrystalicznego oraz polikrystalicznego krzemu. Monokrystaliczne są droższe, ale tym samym mocniejsze, więc będzie ich mniej i zajmą mniejszą powierzchnię niż w przypadku tańszych modułów polikrystalicznych. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze komponentów do swojej instalacji,

Inne czynniki mające wpływ na cenę końcową instalacji fotowoltaicznej

Całkowity koszt obejmuje nie tylko sam sprzęt – panele i inwerter, ale również montaż oraz obsługę klienta. Zdarzają się sytuację, w których potencjalny klient otrzymuje kosztorys zawierający podobne lub nawet se same komponenty, całość wyliczona jest dla takiej samej mocy, a mimo to ceny znacząco się różnią. Wpływ na to może mieć właśnie koszt obsługi klienta. To jaką marżę naliczają sobie firmy zależy tylko od nich. Część z nich ma swoich współpracowników lub współpracuję z innymi przedsiębiorstwami, które z kolei zatrudniają przedstawicieli i to właśnie za obsługę każdego z nich musisz zapłacić. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji skorzystać z wyceny kilku niezależnych firm. Najlepiej jest również skontaktować się z firmą bezpośrednio, dzięki czemu ilość pośredników, a tym samym ich koszty znacząco maleją.

Sposoby finansowania fotowoltaiki

Nie musisz pokrywać całkowitych kosztów tylko z własnej kieszeni. Aby zachęcić Polaków do korzystania z energii słonecznej i inwestowania we własne, niezależne przydomowe elektrownie słoneczne, powstały programy umożliwiające otrzymanie dofinansowania.

Aktualnie dostępne możliwości dofinansowań:

  • Program Mój Prąd – właściciel gospodarstwa domowego, który założy fotowoltaikę może otrzymać do 50% zwrotu kosztów, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

  • Program Czyste powietrze – umożliwia połączenie ze sobą pożyczki oraz dotacji. Kwota dotacji oraz pożyczka na preferencyjnych warunkach zależy od wysokości dochodów w gospodarstwie domowym. Minimalny koszt instalacji wynosi 7 tysięcy złotych, a maksymalny 53 tysiące złotych.

  • Programy Regionalne – pojawiają się co jakiś czas i dotyczą konkretnych województw lub gmin. Warto sprawdzać na bieżąco oferty, ponieważ można otrzymać całkiem spore dofinansowanie.

  • Kredyty 0% – niektóre instytucje finansowe umożliwiają skorzystanie z kredytu 0% zarówno na komponenty jak i montaż fotowoltaiki.

  • Ulga termomodernizacyjna – pozwala na odliczenie od podatku kosztów, które zostały poniesione na instalację fotowoltaiczną,. Więcej o uldze znajdziesz tutaj

Lista zalet fotowoltaiki jest tak długa, że nic dziwnego, że ciągle zastanawiasz się nad jej założeniem, pomimo wysokiej ceny. Biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z różnych dotacji i ulg oraz stale rosnące ceny prądu, poniesione koszty zwrócą się już po kilku latach. Dzięki korzystaniu z paneli słonecznych Twoje rachunki spadają do kilkunastu złotych miesięcznie. Nie musisz martwić się awariami prądu oraz korzystasz z ekologicznego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej, a tym samym przyczyniasz się do ochrony środowiska. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą opcję. Pamiętaj, że nie sama cena jest najważniejsza. Powinieneś zwrócić również uwagę na okres trwania gwarancji, możliwość skorzystania z serwisu w razie awarii oraz jakość komponentów, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie fotowoltaiki. Zwróć również uwagę na doświadczenie firmy instalatorskiej, poszukaj opinii na jej temat oraz sprawdź jak długo działa na rynku, w końcu to kosztowna inwestycja na długie lata, więc musi być dobrze przemyślana,.

Skorzystaj z naszego kalkulatora i pozostaw kontakt w przypadku zainteresowania indywidualną wyceną.