Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Nasłonecznienie terenu, a instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika, najprościej mówiąc to zmiana światła słonecznego w energię elektryczną. Aby wszystko działało jak należy, a panele słoneczne wytwarzały odpowiednią ilość prądu do Twoich potrzeb, muszą mieć dostęp do promieni słonecznych. Polska słynie z bardzo zmiennych warunków atmosferycznych. Zdarza się, że wiosną pada śnieg i jest ponuro, a z kolei zimą świeci słońce. To zrozumiałe, że widząc kolejny deszczowy dzień zastanawiasz się czy zakładanie fotowoltaiki w Polsce jest opłacalne. Musisz jednak wiedzieć, że ogniwa fotowoltaiczne, aby dostarczyć energię elektryczną do Twojego domu, wcale nie potrzebują pełnego nasłonecznienia przez cały rok. Instalacja fotowoltaiczna jest dostosowana do tego, aby radzić sobie nawet w pochmurne dni, nawet wtedy kiedy stopień zacienienia jest większy niż zwykle.

Nasłonecznienie i natężenie promieniowania słonecznego

Natężenie promieniowania słonecznego to wartość gęstości mocy promieni słonecznych, która dociera w ciągu 1 sekundy na 1m2 powierzchni. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że przy optymalnych warunkach, każdy 1kW instalacji fotowoltaicznej pozwala na wytworzenie około 900-950 kWh energii przez cały rok. Z kolei nasłonecznienie jest wartością sumy natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnią w określonym czasie. Nasłonecznienie oraz natężenie promieniowania słonecznego przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb gospodarstwa, pozwala na dobranie odpowiedniej mocy paneli słonecznych.

Stopień nasłonecznienia w Polsce

Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem dynamiki wzrostu montowanych instalacji fotowoltaicznych. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na pozyskiwanie energii ze słońca, zarówno ze względu na ekonomiczność, oszczędność, jak i niezależność instalacji. W Polsce roczna suma nasłonecznienia wynosi średnio 1600h, co przekłada się na około 1000kWh/m2. Około 80% nasłonecznienia przypada na miesiące kwiecień-wrzesień. Jest to zupełnie wystarczające, aby uznać warunki w naszym kraju za optymalne do działa paneli słonecznych.

Najlepiej nasłonecznione regiony w Polsce

Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki przeprowadziło badania, na podstawie, których oszacowano jaki jest uzysk energetycznego systemu fotowoltaicznego dla wszystkich regionów w kraju. Badania wykazały, że najlepsze do montażu paneli słonecznych są miasta na terenie województwa:

  • lubuskiego;

  • podkarpackiego;

  • małopolskiego;

  • opolskiego;

  • dolnośląskiego;

  • łódzkiego;

Z kolei pod względem stopnia rocznego nasłonecznienia, najlepiej wypadły miasta:

  • Rzeszów (1351 kWh/m2)

  • Tarnów (1339 kWh/m2)

  • Lublin (1337 kWh/m2)

  • Opole (1319 kWh/m2)

  • Kalisz (1308 kWh/m2)

  • Wrocław (1304 kWh/m2)

  • Kraków (1302 kWh/m2)

  • Kielce (1299 kWh/m2)

Nie oznacza to jednak, że gospodarstwa w pozostałej części kraju nie powinny skorzystać z instalacji fotowoltaicznej. Po prostu te miejsca, w których promieni słonecznych jest więcej będą potrzebować mniejszą ilość paneli słonecznych niż miejsca mniej nasłonecznione. Koszt całej instalacji może być wtedy ciut tańszy, ale w ogólnym rozliczeniu, nadal fotowoltaika jest najbardziej ekonomicznym źródłem prądu, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

Nasłonecznienie terenu – czy warto brać je pod uwagę przy montażu instalacji?

Skoro cała Polska ma optymalne warunki do działania fotowoltaiki, to po co zawracać sobie głowę nasłonecznieniem? Te pytanie pojawia się często w głowach osób, które rozważają za i przeciw instalacji fotowoltaicznej. Badania dotyczące stopnia natężenia promieniowania słonecznego i nasłonecznienia nie zostały wykonane bez powodu. Ich wyniki są bardzo przydatne przy wyborze ilości paneli słonecznych dla Twojego gospodarstwa. Tylko odpowiednia ilość ogniw fotowoltaicznych jest w stanie zapewnić, że ilość prądu, która zostanie pozyskana ze słońca będzie w 100% wystarczająca.

Jakie warunki sprzyjają działaniu paneli słonecznych?

Ekstremalne nasłonecznienie może spowodować przegrzanie ogniw, co w efekcie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie wszystkich urządzeń instalacji. Z kolei dużo deszczu i pochmurnych dni nie pozwala na wyprodukowanie potrzebnej ilości prądu. Dlatego, najbardziej korzystna jest pogoda zmienna, która nie pozwala ani na przegrzanie, ani na duże zacienienie paneli fotowoltaicznych.

Gdzie najlepiej zamontować instalację fotowoltaiczną?

Najczęściej panele słoneczne montowane są na dachu budynku. Jeśli nie jest to możliwe, można zamontować ją zarówno na terenach przylegających do domu, jak i dachu garażu lub budynku gospodarczego. Ustala się kąt nachylenia oraz stronę, z której dobiega najwięcej światła. Konieczne jest aby wziąć pod uwagę co znajduje się w okolicy, ponieważ instalacja musi być zamontowana w taki sposób, aby drzewa oraz inne budynki nie rzucały na nią cienia. Ważne jest, aby instalacja była zamontowana przez fachowców, a całą procedurę poprzedzała wizyta w gospodarstwie i dokładny projekt. Tylko w ten sposób można dobrać nie tylko moc paneli, ale także kąt nachylenia oraz idealne miejsce, w którym będą zamontowane.

Jaka ilość paneli będzie potrzebna dla Twojego gospodarstwa?

Wiesz już, że zarówno stopień nasłonecznienia jak i umiejscowienie paneli i zacienienie ma wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznej. Jednak, cały czas zastanawiasz się na jakiej podstawie zostanie wyliczona potrzebna ilość prądu dla Ciebie i Twojej rodziny? To proste, pierwszym pytaniem, które powinien zadać fachowiec, jest pytanie o Twoje aktualne zużycie, które znajdziesz na rachunkach. Co w przypadku, kiedy dom dopiero został wybudowany i nie masz jeszcze rachunków? Tutaj potrzebne będą statystyki dotyczące średniego zużycia prądu na osobę. Statystycznie jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa 1000 kWh. Dla każdej dodatkowej osoby w gospodarstwie dolicza się 500 kWh. Dlatego można przyjąć, że 4 osobowa rodzina zużyje ok 2500 kWh. Dla takiej ilości spokojnie wystarczy 12-15 paneli słonecznych, z których każdy ma moc 300W. Oczywiście są to przybliżone liczby, więc jeśli chcesz poznać konkretną liczbę paneli oraz koszt związany z montażem instalacji fotowoltaicznej, koniecznie wypełnij formularz kontaktowy w naszej porównywarce.

Podsumowując, badania i ciągły wzrost liczby gospodarstw korzystających z odnawialnych źródeł energii bez wątpliwości pokazują, że jest to dobra inwestycja. Dzięki fotowoltaice w Twoim gospodarstwie masz ekologiczne i niezależne źródło prądu. Nie musisz martwić się awariami oraz wysokimi rachunkami. Jeśli wyprodukujesz nadwyżkę prądu, możesz ją przekazać dowolnej, zewnętrznej firmie energetycznej, a jak będziesz potrzebował, odbierzesz ją. Jak pisaliśmy wyżej to nie upały i ekstremalne ciepło wpływa na dobre działanie instalacji. Panele działają na światło słoneczne. Nie musi być więc 40 stopniowego upału, aby wytworzyć prąd. Wystarczą jasne, pogodne i długie dni, a takich w naszym klimacie przecież nie brakuje.