Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Magazynowanie nadwyżki energii

Panele fotowoltaiczne produkują prąd korzystając ze światła słonecznego. Największa ilość prądu wytwarzana jest w okresie wiosenno-letnim (kwiecień-wrzesień) oraz w środku dnia. Nie ma możliwości, aby na codzienne czynności zużyć całą wyprodukowaną energię. Dlatego konieczne jest podjęcie decyzji, w jaki sposób będziesz magazynował lub wykorzystywał nadwyżki ze swojej instalacji fotowoltaicznej. Taką decyzję najlepiej jest podjąć już na samym początku, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby również zrobić to później. Jeśli jednak chcesz unikać, kolejnych zmian oraz wydawania pieniędzy na nieprzemyślane inwestycje, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego warto magazynować energię?

Przede wszystkim dlatego, że zarówno nocą, jak i w porze zimowej panele nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii. Jeśli zdecydujesz się na jedną z metod magazynowania, właśnie w takich sytuacjach będziesz mógł wykorzystać swoją nadwyżkę. Dzięki temu nie będziesz musiał korzystać z dodatkowych kWh od firmy energetycznej, a tym samym ponosić dodatkowych opłat. Jedną z zalet fotowoltaiki poza oszczędnością i niezależnością jest ekologia. Jeśli kierujesz się ekologicznym podejściem to zapewne zależy Ci, aby nie zmarnować tej energii, która i tak zostanie wyprodukowana w piękny, słoneczny dzień. Nie pozostaje więc nic innego, jak przechować nadwyżkę prądu lub zużyć ją.

Magazynowanie nadwyżki prądu w instalacji typu on-grid

Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid, jest podłączona do sieci, dlatego wszystkie nadwyżki wyprodukowanej energii, mogą być przechowywane przez zewnętrzną firmę energetyczną. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji musisz zostać Prosumentem oraz podpisać specjalną umowę z dostawcą prądu. Konieczne jest również posiadanie licznika dwukierunkowego, który podlicza energię wyprodukowaną przez Twoje panele słoneczne oraz pokazuje ilość energii pobranej od dostawcy. W takiej opcji masz pewność, że nigdy nie zabraknie Ci energii. O byciu Prosumentem więcej pisaliśmy „tutaj”, dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się szerzej na tzw. prywatnym magazynie.

Magazynowanie nadwyżki prądu w instalacji typu off-grid

Instalacja fotowoltaiczna typu off-grid, to taka instalacja, w której nie ma możliwości podłączenia do żadnej linii energetycznej, a tym samym nie ma możliwości przechowywania nadwyżki przez zewnętrzną firmę. W takim wypadku, aby prąd, który został wyprodukowany, nie zmarnował się, konieczne jest posiadanie własnego magazynu do przechowywania energii elektrycznej. Kompletna instalacja typu off-grid składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych;

  • inwertera;

  • regulatora ładowania;

  • akumulatora;

  • okablowania;

  • zabezpieczania.

5 sposobów przechowywania energii z instalacji fotowoltaicznej

  • mechaniczny, który polega na wykorzystaniu magazynów ze sprężonym powietrzem;

  • elektromechaniczny, który działa dzięki wykorzystaniu akumulatorów oraz baterii do ładowania;

  • chemiczny, który przechowuje energię poprzez wykorzystanie wodoru oraz metanu;

  • elektryczny, w którym najważniejsza rolę odgrywają superkondensatory;

  • termiczny, który polega na akumulacji ciepła jawnego lub utajonego

W gospodarstwach domowych, wykorzystuje się zazwyczaj elektromechaniczny sposób przechowywania energii. Instalacja fotowoltaiczna, która przechowuje energię z wykorzystaniem akumulatora i baterii, nazywana jest instalacją typu off-grid. Z kolei duże farmy fotowoltaiczne przechowują swoje nadwyżki w sposób chemiczny oraz mechaniczny Sposób termiczny i elektryczny, w chwili obecnej, jest najrzadziej wykorzystywaną metodą przechowywania prądu.

Magazynowanie za pomocą akumulatora – zalety

  • Całkowita niezależność – nie jesteś podpięty do żadnej sieci, sam przechowujesz swoją nadwyżkę. Nie musisz przejmować się awariami oraz przerwami w dostawie prądu.

  • Możliwość zamontowania instalacji off-grid w każdym miejscu. Nie musisz szukać dostępu do linii energetycznej, sam wytwarzasz prąd i sam go przechowujesz.

Magazynowanie za pomocą akumulatora – wady

  • Dodatkowe koszty związane z zakupem akumulatora i wymianą baterii.

  • Kolejny sprzęt, który jak wiadomo może ulec awarii, a więc dojdą koszty serwisu lub konserwacji.

  • Po upływie kilku lat, moc akumulatora spada.

Akumulator, którego moc waha się w przedziale od 3-10 kWh, kosztuje co najmniej 10 000zł. Baterie trzeba wymieniać co ok 6 lat.

Kto powinien pomyśleć o własnym magazynie energii słonecznej?

Przede wszystkie duże firmy oraz gospodarstwa rolne. Zazwyczaj ich instalacje mają sporą moc i wytwarzają dużo nadwyżki. Z kolei maszyny pracują nocą i zużywają dużo prądu. Przedsiębiorstwa oraz rolnicy w swojej pracy nie mogą pozwolić sobie na przerwę w dostawie prądu, dlatego dla nich całkowita niezależność wydaje się być najsensowniejszym rozwiązaniem.

Klimatyzacja i pompy ciepła

Oczywiście możesz w 100% wykorzystać wyprodukowaną energię i nie martwić się sposobem przechowywania. Coraz więcej właścicieli fotowoltaiki decyduje się na założenie klimatyzacji lub pompy ciepła. Oprócz zwiększenia komfortu mieszkańców gospodarstwa domowego, zwiększa się także zapotrzebowanie na energię. Dlatego w takich przypadkach nadwyżki energii są praktycznie bliskie zeru.

Instalacja fotowoltaiczna działa ok 25 lat, w tym czasie inwestycja zwróci się nawet kilkakrotnie. Jednak biorąc pod uwagę, że jest do decyzja kosztowna i na długie lata, warto dobrze przemyśleć każdy jej aspekt. Począwszy od miejsca umieszczenia paneli, po ilość potrzebnych ogniw fotowoltaicznych, kończąc właśnie na sposobie przechowywania ewentualnej nadwyżki. Każdy sposób magazynowania ma swoje plusy i minusy. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, skontaktuj się z fachowcami, którzy pomogą dopasować wybraną opcję do Twoich potrzeb oraz do możliwości jakie daje lokalizacja Twojego gospodarstwa.