Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Jak zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej? Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej!

Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim oszczędność, ekologia i niezależność. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie. Aby dostać zwrot częściowo poniesionych kosztów związanych z zakupem oraz montażem fotowoltaiki warto skorzystać z dostępnych dotacji oraz ulg. Czas rozliczeń z podatku to jedyny okres, w którym możesz otrzymać zwrot kosztów z ulgi termomodernizacyjnej, dlatego to właśnie na niej skupimy się w poniższym artykule. Znajdziesz tu informacje na temat tego czym jest wspomniana ulga oraz kto i w jaki sposób może z niej skorzystać.

Ulga termomodernizacyjna – co to jest i czego dotyczy?

Ulga termomodernizacyjna jest odliczeniem podatkowym, które pozwala odliczyć od dochodu wszelkie wydatki poniesione na termomodernizację budynku. Ustawa weszła w życie

1stycznia 2019r. Wprowadzenie ustawy miało na celu wsparcie remontów oraz innych prac termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych. Ulga obejmuje zarówno materiały jak i usługi związane m.in. z:

  • częściową lub całkowitą wymianą dotychczasowego źródła energii na odnawialne, np. pompa ciepła lub panele fotowoltaiczne

  • wprowadzeniem zmian, dzięki, którym zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, np. wymiana okien lub ocieplenie budynku

  • wymianą kotła w celu zmniejszenia do niezbędnego minimum strat energii pierwotnej przez lokalne sieci ciepłownicze

Pełny wykaz usług oraz materiałów, które możesz odliczyć od dochodu w ramach tej ulgi znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018r.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi może skorzystać właściciel lub współwłaściciele budynku mieszkalnego: jednorodzinnego, szeregowca lub bliźniaka. Ważne jest, aby rozliczali swoje dochody zgodnie ze skalą podatkową, korzystając z jednolitej stawki 19% lub opłacając ryczałt od przychodów.

Aby skorzystać z ulgi, budynek może być podzielony maksymalnie na dwa lokale mieszkalne i jeden użytkowy. Jeśli w budynku znajduje się lokal użytkowy, to jego wielkość nie może przekroczyć 30% powierzchni całego domu. Aby skorzystać z ulgi panele słoneczne muszą zostać bezpośrednio zamontowane na dachu. Tylko w przypadku braku takiej możliwości, dopuszcza się montaż paneli na budynku, który jest częścią nieruchomości, np. garaż lub budynek gospodarczy.

Jakie są zasady przyznawania ulgi?

Nie można odliczyć kosztów instalacji zamontowanej w trakcie trwania budowy nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że ulga obejmuje tylko stare budynki, może to być budynek nowy, dopiero co wybudowany, ale budowa musi zostać formalnie zakończona.

Dopuszczalne jest, aby prace związane z remontem i pracami termomodernizacyjnymi trwały maksymalnie 3 lata. Okres liczy się od końca roku, w którym rozpoczęto termomodernizację i poniesiono pierwsze koszty. Przez ten okres, w corocznych zeznaniach można odliczać poniesione wydatki. Jeśli prace nie zostaną zakończone w terminie ulga nie będzie obowiązywać, a koszty, które zostały odliczone w ubiegłych latach powinny zostać zwrócone.

Kolejnym czynnikiem umożliwiającym skorzystanie z ulgi jest zasadność wykonania prac termomodernizacyjnych. Oczywiście w przypadku instalacji fotowoltaicznej nie musisz się martwić, ponieważ jest to inwestycja w 100% zasadna i korzystna zarówno dla Ciebie jak i dla środowiska.

Czy aby skorzystać z ulgi konieczny jest audyt termomodernizacyjny?

Audyt termomodernizacyjny przed wykonaniem prac nie jest konieczny. Jednak firmy cieszące się dobrą opinią przed rozpoczęciem pracy, wykonują audyt energetyczny. Biorąc pod uwagę różne czynniki zewnętrzne, np. kąt nachylenia dachu czy stopień zacienienia, dobierają moc dopasowaną do Twoich potrzeb.

Jakie dokumenty uprawniają do skorzystania z ulgi?

Aby móc odliczyć poniesione koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej musisz posiadać wszystkie faktury VAT potwierdzające poniesione wydatki. Faktury muszą zostać wystawione przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Ulga termomodernizacyjna, a dotacje i inne dofinansowania?

Skorzystanie z dotacji unijnej na częściowe pokrycie wydatków lub z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”, nie blokuje możliwości skorzystania z ulgi. Jednak nie można otrzymać ulgi na wydatki, których nie poniósł właściciel budynku. Tak więc, jeśli skorzystałeś z dotacji unijnych czy innych programów dofinansowań, odliczyć możesz tylko tą część kwoty, którą pokryłeś samodzielnie. Nie musisz dołączać dokumentów do rozliczenia podatkowego, ale pamiętaj, żeby przechowywać je przez cały okres, w którym urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę. Obecnie okres przedawnienia podatkowego wynosi 5 lat.

Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Aby móc odliczyć poniesione koszty od podatku musisz złożyć deklarację podatkową w Urzędzie Skarbowym. Koszty poniesione wpisujesz w formularzu PIT/O, który jest załącznikiem do deklaracji: PIT-36, PIT36-L, PIT-37 oraz PIT-28. Ulgę możesz rozliczyć raz w roku.

Jaki jest limit poniesionych kosztów?

Możesz otrzymać od kilku do kilkunastu tysięcy zwrotu poniesionych kosztów. Od kiedy koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych można odliczyć od podatku, widocznie wzrosła ilość gospodarstw, które zdecydowały się na takie źródło energii. Jako właściciel budynku, który zainstaluje fotowoltaikę w swoim gospodarstwie, masz prawo odliczyć: materiały, sprzęty oraz usługi związane z montażem i konfiguracją. Aby obliczyć wysokość ulgi musisz obliczyć podatek z kwoty, którą przeznaczyłeś na prace termomodernizacyjne. Limit kosztów, które możesz odliczyć wynosi 53tysiące złotych.

Ważne ! Limit przyznany jest na osobę, dlatego jeśli jest dwóch współwłaścicieli to wspólnie możecie odliczyć nawet 106 tys złotych. Jeśli poniesione koszty są wyższe możesz je odliczać od dochodu przez kolejne 6 lat.

Skorzystanie z ulgi jest bardzo proste, wystarczy pamiętać tylko o kilku zasadach wspomnianych wyżej. Dzięki uldze oraz innym dotacjom, całkowity koszt instalacji może być niższy od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decydując się na założenie fotowoltaiki zapytaj pracowników firmy wykonującej montaż paneli fotowoltaicznych o aktualne możliwości dofinansowań.