Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Jak wygląda rachunek za prąd przy fotowoltaice?

Rok 2021 to czas, kiedy zarówno ceny produktów, jak i usług wzrosły od kilku do nawet kilkunastu procent. Nic dziwnego, że Polacy bardziej zaczęli zwracać uwagę na to, na co wydają pieniądze oraz szukają sposobów na zmniejszenie wydatków. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się rachunkom za prąd. Dowiesz się, z czego wynika końcowa kwota do zapłaty oraz sprawdzimy, o ile można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, decydując się na założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie domowym.

Z czego składa się rachunek za prąd

Każdy, kto choć raz spróbował rozszyfrować rachunek za prąd, wie, że jest to nie lada wyzwanie. W otrzymanej fakturze znajdują się zarówno opłaty stałe, czyli takie, które nie zależą od bieżącego zużycia energii, jak i zmienne, których kwota wynika z aktualnego zużycia.

  • Opłaty stałe:

    • opłata handlowa – to koszty, które wiążą się z wystawieniem faktury, rozliczeniem oraz kosztami administracyjnymi zewnętrznej firmy energetycznej.

    • opłata przejściowa – koszty naliczane wg stawki, która zależna jest od rocznego zużycia energii. Opłata ta gwarantuje dystrybutorowi zabezpieczenie związane z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych.

    • opłata abonamentowa – opłata za odczyt licznika i jego kontroli. Można ją zmniejszyć, wybierając dłuższy okres rozliczeniowy.

    • opłata stała sieciowa – są to koszty ponoszone za możliwość korzystania z sieci, są niezależne od zużycia.

  • Opłaty zmienne:

    • opłata jakościowa – opłata za korzystanie z sieci, zależna od kosztów utrzymania sieci, napraw, modernizacji itp.

    • opłata OZE – koszty, które związane są z ustawą o odnawialnych źródłach energii.

    • opłata zmienna sieciowa – koszty związane z korzystaniem z sieci, zależne od tego, ile korzysta się z pobierania energii, im dłuższy czas, tym kwota jest wyższa.

    • opłata mocowa – opłata, która ma zapewnić stałość w dostawie prądu, zależna od rocznego zużycia oraz punktu poboru.

Te wszystkie opłaty znajdują się na rachunku osoby, która nie korzysta z paneli słonecznych. Średnio w 4 osobowym gospodarstwie domowym rachunki za prąd wynoszą ok 140zł.

Rachunek za energię elektryczną przed i po założeniu paneli słonecznych

Decydując się na montaż paneli słonecznych w swoim domu, masz szansę na obniżenie rachunków do kilkunastu złotych miesięcznie. Po pierwsze, nie będziesz musiał płacić za bieżące zużycie, w końcu prąd wytwarzasz sam, po drugie odejdzie Ci większość opłat, które opisaliśmy powyżej. Jedyne opłaty, które zostaną to opłata mocowa, przejściowa, abonamentowa oraz sieciowa stała.

Dlaczego musisz płacić rachunek, skoro masz panele słoneczne?

Ilość wyprodukowanej energii ze światła słonecznego zależy m.in. od pory roku i dnia oraz warunków atmosferycznych. Czasem energia zostaje zużyta na bieżące potrzeby, czasem jest jej zbyt dużo, a czasem za mało. Dlatego ważne jest, aby móc magazynować nadwyżkę prądu, po to, aby w „gorsze” dni, móc ją wykorzystać. Taką możliwość daje bycie prosumentem. Czyli jednocześnie bycie producentem, jak i konsumentem wytworzonej energii. Podpisujesz umowę z firmą energetyczną, która przechowa dla Ciebie energię i odda Ci ją, gdy tylko będziesz potrzebował. To właśnie ta możliwość: przesyłania wyprodukowanej energii, podłączenie do sieci oraz korzystanie z przechowywanego prądu, sprawia, że pomimo posiadania instalacji fotowoltaicznej, musisz opłacać faktury za prąd.

Co oznacza wysoki rachunek za prąd pomimo zainstalowania fotowoltaiki?

Rachunki za energię w przypadku bycia prosumentem nie powinny wynosić więcej niż kilkanaście złotych. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rachunki pomimo posiadania paneli słonecznych są nadal wysokie. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka.

  • Źle zaplanowana instalacja fotowoltaiczna – źle dobrana moc oraz ilość paneli to główna przyczyna wysokich rachunków. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem instalacji dokładnie obliczyć roczne zużycie oraz wziąć pod uwagę ewentualne, dodatkowe czynniki, które zwiększają zużycie prądu, np. indukcja, klimatyzacja, pompa ciepła, ładowanie samochodu itp. Warto powierzyć projektowanie oraz montaż paneli słonecznych doświadczonym fachowcom. Sprawdzą oni kąt nachylenia dachu lub terenu, na którym mają być założone panele, stopień nasłonecznienia oraz zacienienia, a tym samym dobiorą odpowiednią moc i miejsce na montaż instalacji.

  • Uszkodzona fotowoltaika – kiedy rachunek jest zbyt wysoki, warto sprawdzić, czy wszystkie kable oraz komponenty są odpowiednio podłączone i działają prawidłowo. Niewielka awaria może zmniejszyć produkcję prądu, a tym samym zwiększy rachunek za skorzystanie z energii przekazanej zewnętrznej firmie.

  • Instalacja nie została uruchomiona – montaż instalacji to nie wszystko. Aby móc włączyć i korzystać z paneli słonecznych, konieczna jest wizyta elektryka z działu dystrybucji energii. Musi on wymienić licznik na dwukierunkowy, tylko wtedy koszty będą naliczane odpowiednio. Dopiero po wizycie elektryka i instalacji licznika, można włączyć i korzystać z fotowoltaiki.

  • Uszkodzony licznik – jeśli wszystkie inne czynniki zostały wykluczone, warto wezwać osobę z firmy energetycznej, z którą masz podpisaną umowę, w celu sprawdzenia prawidłowego działania licznika.

Fotowoltaika bez rachunków za prąd – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak! Jednak wiąże się to z większymi kosztami podczas projektowania oraz instalowania paneli. Aby móc przechowywać prąd i nie ponosić za to opłat, konieczne jest posiadanie własnego magazynu, w którym kumulować się będzie nadwyżka prądu. Najczęstszym sposobem na „domowe” magazynowanie energii jest posiadanie akumulatora.

Okres rozliczeniowy

To, ile będzie trwał okres rozliczeniowy, zależy od Ciebie. Możesz rozliczać się co miesiąc, a możesz zdecydować się na dłuższy okres, który trwa np. dwa, trzy lub nawet 12 miesięcy. Możesz również rozliczać się na podstawie podanego odczytu licznika lub wg tzw. prognoz zużycia. Dokładne szczegóły ustalasz podczas podpisywania umowy.

Fotowoltaika = niższe opłaty za energię elektryczną

Dobrze dobrana instalacja fotowltaiczna daje ogromne oszczędności. Dzięki możliwości bycia prosumentem, ponosząc niewielkie koszty miesięczne, nie musisz martwić się o przechowywanie nadwyżki oraz o to, że w pochmurne, jesienne czy zimowe dni braknie Ci prądu na bieżące potrzeby. Szacuje się, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się już po kilka latach, a koszty, które miesięcznie ponosisz za współpracę z firmą zewnętrzną, są niewielkie w porównaniu do aktualnych rachunków. Dlatego nie zwlekaj, sprawdź, ile kosztuje fotowoltaika w Twojej okolicy i umów się na bezpłatną wycenę.