Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Instalacja fotowoltaiczna on-grid i off-grid – poznaj różnicę i wybierz najlepszą dla siebie.

Pomimo trudnych czasów pandemii branża fotowoltaiczna ma się całkiem dobrze. Od 2019 roku o 200% wzrosła ilość instalacji w Polsce. Obecnie działa ich ponad 4000MW. Dofinansowania oraz możliwość skorzystania z różnych ulg sprawiają, że pomimo wysokiej ceny na montaż instalacji decydują się zarówno osoby prywatne, przedsiębiorcy, rolnicy, jak i spółdzielnie mieszkaniowe. Panele słoneczne mogą działać zarówno w systemie on-grid, jak i off-grid. Podstawową różnicą tych dwóch systemów jest to, że on-grid umożliwia podpięcie do ogólnej sieci energetycznej, z kolei off-grid nie ma takiej możliwości. Jeśli wciąż zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim informację na temat poszczególnych rozwiązań oraz poznasz wady i zalety każdego z nich, co pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Instalacja on-grid

Decydując się na ten system, instalacja fotowoltaiczna zostaje podpięta do sieci energetycznej. Dzięki temu poza bieżącym korzystaniem z energii pozyskanej z promieni słonecznych masz możliwość przekazywania nadwyżki do zewnętrznej firmy energetycznej. Jest to bardzo przydatne szczególnie w tych okresach, kiedy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony, np. w pochmurne dni, w nocy oraz w okresie jesienno-zimowym. Nie ponosisz dodatkowych opłat za przechowywanie oraz odbieranie w późniejszym czasie energii elektrycznej, jednak musisz liczyć się z tym, że masz prawo odebrać tylko 80% tego, co zostało przekazane. Rozwiązanie on-grid jest najczęściej stosowane w mikroinstalacjach zakładanych w gospodarstwach domowych.

Zalety systemy on-grid

  • przekazywanie nadwyżki prądu i możliwość odebrania jej w dowolnym czasie

  • bieżące wykorzystanie pozyskanej energii

  • możliwość sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej zewnętrznej firmie, z którą masz podpisaną umowę

Wady systemu on-grid

  • trudności w dostępie do nadwyżki podczas nagłej awarii lub planowanej przerwy w dostawie energii. Dzieje się tak dlatego, że falownik, który jest podpięty do modułów PV, podczas awarii odłącza panele słoneczne od fotowoltaiki

  • możliwość odebrania tylko 80% energii, która została przekazana do przechowania

  • konieczność ponoszenia comiesięcznych opłat za podłączenie do sieci zewnętrznej. Koszty wahają się od kilku do kilkunastu złotych, ale warto o tym pamiętać, decydując się na ten system

Instalacja off-grid

System, który pozwala na całkowitą niezależność. Podczas instalacji panele nie zostają połączone z żadną zewnętrzną siecią energetyczną. Instalacja fotowoltaiczna off-grid składa się z takich samych elementów jak instalacja on-grid. Jedyną różnicę stanowi dołączony do systemu off-grid akumulator.

Zalety systemu off-grid

Wady systemu off-grid

  • brak możliwości sprzedaży nadwyżki prądu firmie zewnętrznej

  • w przypadku chęci przechowania energii elektrycznej niezbędne jest posiadanie akumulatora

  • konieczność zakupu akumulatora oraz samodzielna jego obsługa – dbanie o regulator, który pozwala na bezpieczne ładowanie akumulatora przy ograniczeniu strat prądu do minimum

  • wyższa cena instalacji w porównaniu do systemy on-grid

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Bez względu na to, który system wybierzesz, znacznie ograniczysz swoje wydatki na energię elektryczną. Korzystanie z paneli słonecznych przyczynia się do dbania o środowisko i pozwala na bycie niezależnym wytwórcą prądu. Możliwość skorzystania z dotacji oraz możliwość sprzedaży prądu w przypadku posiadania instalacji on-grid, znacznie przyspiesza zwrócenie się kosztów inwestycji.

Jaką instalację wybrać?

Jak widać zarówno jeden, jak i drugi system ma swoje wady i zalety. Obecnie z instalacji off-grid najczęściej korzystają właściciele domków letniskowych, campingów i miejsc, z których korzysta się sezonowo. Na ten typ instalacji decydują się także mieszkańcy krajów, w których awarie prądu zdarzają się bardzo często. Na szczęście w Polsce przerwy w dostawie energii występują stosunkowo rzadko. Zanim zdecydujesz się na to, który system wybrać, koniecznie skontaktuj się z firmą fotowoltaiczną. Wstępna rozmowa i rozeznanie Twoich oczekiwań w stosunku do paneli słonecznych oraz aktualne zużycie prądu pomoże wybrać najkorzystniejszą opcję. Przy podejmowaniu decyzji ważne jest to, czy mieszkasz na terenach, gdzie awarie prądu zdarzają się często oraz czy budynek, w którym mają być zamontowane panele fotowotlaiczne, jest użytkowy cały rok, czy tylko okazjonalnie.

Wybór firmy fotowoltaicznej

Pomoc w podjęciu decyzji, który system będzie najlepszy to jedna z głównych ról firm fotowoltaicznych. Pamiętaj, że aby instalacja była wydajna i zaspokajała Twoje potrzeby oraz w przypadku instalacji on-grid umożliwiała wytworzenie nadwyżki, jej moc musi być odpowiednio dopasowana. Nie musisz wyliczać sam potrzebnej ilości paneli i ich mocy, tym zajmą się fachowcy. Dlatego, jeśli chcesz być w 100% zadowolony z fotowoltaiki, wybierz firmę ze względu na jakość świadczonych usług, a nie tylko cenę. Przed wyborem specjalistów sprawdź, jak długo działają na rynku, zapoznaj się z dostępnymi opiniami oraz sprawdź, z jakich komponentów korzystają. Tylko dobrej jakości elementy zapewnią dobre i długotrwałe działanie. Porównaj oferty sprawdzonych i rzetelnych firm fotowoltaicznych, umów się na bezpłatną wycenę i ciesz się z pozytywów, jakie niesie za sobą korzystanie z paneli słonecznych.