Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Instalacja fotowoltaiczna – gwarancja w praktyce.

Chociaż instalacje fotowoltaiczne z reguły są bezawaryjne i rzadko zawodzą, warto pamiętać o tym, że podlegają one gwarancji, która ma zapewniać użytkownikom jeszcze większą pewność ich efektywnego działania przez długie lata. W razie zaś jakichkolwiek problemów, gwarancja pozwala uzyskać nieodpłatane wsparcie producenta.

Trzeba jednak pamiętać, że gwarancja w przypadku fotowoltaiki niejedno ma imię. Istnieją różnego rodzaje gwarancje, które obowiązują na określonych przez producentów warunkach. Przed zakupem instalacji, należy więc dokładnie zapoznać się z tym, co można rozumieć pod pojęciem gwarancji dla fotowoltaiki. Dzięki temu użytkownik może zyskać pewność tego, czego się spodziewać na przykład w razie jakichkolwiek spadków wydajności czy innych problemów. Należy też brać pod uwagę fakt, że gwarancja może dotyczyć zarówno całej instalacji jak i jej poszczególnych części.

 

Rodzaje gwarancji na panele fotowoltaiczne

 

Istnieją 3 rodzaje gwarancji na fotowoltaikę. Wśród nich znajduje się:

  • gwarancja produktowa

Dotyczy poszczególnych elementów instalacji, na przykład paneli, które mogą ulec niekiedy uszkodzeniu podczas transportu czy montażu, ponieważ są wykonane ze szkła hartowanego. Chociaż dzieje się to stosunkowo rzadko, w ramach gwarancji produktowej taki element będzie wymieniony na nowy. Podobnie jest z innymi detalami. Jeżeli nie uda się ich naprawić, dostarczone zostaną nowe. Na szczęście instalacja fotowoltaiczna nie posiada zbyt wielu elementów, które z racji swojej budowy byłyby narażone na uszkodzenia mechaniczne, niemniej dobrze pamiętać, ze można skorzystać z takiej ochrony kupującego w razie konieczności.

  • gwarancja na sprawność i wydajność

Ten rodzaj gwarancji jest ściśle związany ze specyfiką działania instalacji fotowoltaicznej. Wraz  z upływem lat, system powoli ulega zużyciu, więc naturalne są także spadki wydajności, chociaż jak wskazują producenci instalacji, taki spadek mocy jest naprawdę niewielki i w praktyce nieraz nawet niezauważalny przez użytkownika. Najlepsze firmy zajmując się produkcją fotowoltaiki oferują nawet do 25 lat gwarancji na spadek mocy poniżej 80%. Skoro ten okres jest tak długi, oznacza to, że faktycznie przez wiele lat działania fotowoltaika będzie spełniała najwyższe normy jeżeli chodzi o sprawność i wydajność, zgodnie z obietnicami producenta. Niestety wraz z upływem czasu i zużycia modułów, sytuacja może się zmienić. Nawet po rzeczonych 25 latach jednak moc instalacji nie powinna spaść drastycznie, na tyle by dyskusyjna stała się jej opłacalność. Każdy producent oferuje ścisłe wyliczenia związane ze spadkiem sprawności i wydajności fotowoltaiki, więc warto zapoznać się z tymi przewidywaniami, nim dokona się zakupu u konkretnego producenta.

Kiedy możliwe jest skorzystanie z gwarancji na moc? Stosunkowo rzadko zdarza się, że spadek wydajności następuje zbyt szybko i nie musi być on związany ze zużyciem modułów które są jeszcze dość nowe. Może to po prostu być związane z jakimiś usterkami. Producent ma obowiązek to sprawdzić i naprawić w ramach gwarancji,. To ważne, by dowiedzieć się zawczasu, na ile lat oferowana jest gwarancja na moc, ponieważ wydajność instalacji to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na zadowolenie użytkownika z poczynionej inwestycji. Jeżeli  wydajność jest niewystarczająca czy znacznie mniejsza niż deklarowana przez producenta, użytkownik nie może zrealizować celów, które zostały postawione w związku z instalacją. Takimi celami mogą być na przykład zredukowanie rachunków za prąd w domu, firmie czy gospodarstwie rolnym.

Kolejną ważną kwestią, jest to, że z reguły sam falownik będzie posiadał o wiele krótszy okres gwarancji. Standardowo jest to zazwyczaj około 5 lat. Co prawda istnieje możliwość przedłużenia tego okresu do 10 czy nawet 20 lat, jednakże nie trzeba będzie dokonywać takiej dopłaty, jeżeli od razu wybierze się falownik cenionej i renomowanej firmy, czyli produkt najwyższej jakości. Najlepiej jest zapoznać się z ofertami różnych producentów i opiniami klientów, które łatwo można znaleźć w sieci. Wysoka jakość inwertera będzie bezpośrednio wpływała na jego żywotność. Innym czynnikiem, który sprawia, że falownik będzie służył dłużej, jest jego prawidłowy montaż. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ta część instalacji fotowoltaicznej nie jest wieczna i  po prostu bierze się to pod uwagę planując zakup i montaż fotowoltaiki.

  • Gwarancja na montaż

Gwarancja wykonania jest udzielana przez firmę zajmującą się montaż instalacji fotowoltaicznej. To, jaki jest jej czas trwania oraz jakiego typu usterki obejmuje, będzie zależało od wewnętrznych ustaleń każdej z firm, więc jeszcze przed montażem warto o to zapytać i dokładnie zapoznać się z warunkami takiej gwarancji.

Jak widać pod hasłem „gwarancja na fotowoltaikę”, może się kryć wiele różnych pojęć. Warto więc od razu dopytać producenta, ile wynosi gwarancja produktowa na instalację, czyli poszczególne jej elementy, jak również jaką producent ustalił gwarancję na sprawność i wydajność swego sprzętu. Przy okazji montażu należy z kolei upewnić się, na jakich warunkach jest udzielana gwarancja na tego typu prace przez firmę montażową.

 

Modele gwarancji na fotowoltaikę – ważna kwestia do ustalenia przed zakupem

Niezwykle istotna kwestia, dotycząca udzielania gwarancji na fotowoltaikę dotyczy jej modelu. To, z jakim typem ma się do czynienia, można ustalić u producenta. Typy gwarancji, które możemy wyróżnić to:

  • gwarancja liniowa

W tym wypadku przewidywania producenta dotyczą stopniowego spadku efektywności i sprawności instalacji w okresach rocznych. Występuje także podział na pierwszych 10 lat działania, kiedy to przewidywane są mniejsze straty oraz kolejnych 15 lat, kiedy to przewiduje się straty większe. Z takim modelem gwarancji można się spotkać u producentów renomowanych i godnych polecenia. Faktycznie ten typ precyzyjnie oddaje stopniowy spadek mocy instalacji, więc jest wiarygodny oraz powinien budzić zaufanie do firmy oferującej instalację.

  • gwarancja ograniczona

W tym wypadku z deklaracji producenta wynika, że w ciągu pierwszych 10 lat działania paneli, ich efektywność nie spadnie poniżej 90%, zaś w ciągu kolejnych 15 lat, poniżej 80%. Ten typ gwarancji jest nieco mniej precyzyjny, jednakże również uczciwie zakłada powolny spadek efektywnościowi.

Kupując instalację przede wszystkim nie należy wierzyć producentom, którzy obiecują, że ta moc nie będzie spadać w ogóle, ponieważ jest to po prostu niemożliwe z racji samego sposobu funkcjonowania fotowoltaiki. Jeżeli firma deklaruje brak spadków w ciągu kilkunastu lat, z pewnością nie można jej ufać. Co się jednak stanie po zakończeniu gwarancji? Z pewnością nie ma powodu do obaw, że fotowoltaika po tym czasie przestanie spełniać swoje zadanie. Będzie sprawnie funkcjonować dalej, dając zadowalające efekty. Co ciekawe, najstarsze wciąż działające panele mają około 60 lat i bez problemów w dalszym ciągu produkują prąd niezbędny do tego, by raz na zawsze uniezależnić się od dostaw i zniwelować rachunki.

Fotowoltaika to więc inwestycja długowieczna, z pewnością wystarczy nie tylko jednemu pokoleniu, zaś zwrot inwestycji można obserwować nadspodziewanie szybko. Dodatkowo dzięki korzystaniu z odnawialnych i naturalnych źródeł energii, czynimy ukłon w stronę naszego środowiska naturalnego.