Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Fakty i mity na temat fotowoltaiki!

Fotowoltaika jest w naszym kraju coraz bardziej popularna, między innymi ze względu na dofinansowania, które można otrzymać na założenie instalacji. Zewsząd napływa również wiele pozytywnych opinii w kwestii zalet takiego rozwiązania, czyli wykorzystania naturalnych źródeł energii. W związku z tym, że na temat fotowoltaiki narosło sporo mitów, warto dowiedzieć się, które z informacji są zgodne z prawdą, a które nie.

Przede wszystkim zachodzi pytanie, czy faktycznie fotowoltaika jest tak opłacalna, jak się o tym mówi i czy inwestycja zwraca się szybko? Warto w tym temacie brać pod uwagę opinie znawców, oparte na faktach. Dzięki temu, mogą Państwo rozwiać swoje wątpliwości, jeszcze przed planowanym montażem instalacji fotowoltaicznej.

 

Fakty na temat fotowoltaiki

  • Fotowoltaika zainstalowana na użytek prywatny w pełni pokryje zapotrzebowanie domowników na energię

To prawdziwa opinia. Jeżeli tylko instalacja będzie odpowiednio zaprojektowana, zgodnie z potrzebami rodziny, to bez problemu pokryje całe zapotrzebowanie na prąd. Będzie można za pomocą uzyskanej dzięki instalacji energii zasilić wszelkie domowe sprzęty, a także ogrzać dom i uzyskać ciepłą wodę. Ważne, by przed zdecydowaniem się na instalację, skorzystać z porady specjalistów, którzy się zajmują takimi przedsięwzięciami. Dzięki temu można będzie fotowoltaikę niejako  “uszyć na miarę” danej rodziny.

 

  • Nocą instalacja nie działa

To fakt, jednakże można ten problem rozwiązać. Jeżeli instalacja jest dopasowana mocą do potrzeb rodziny, to wystarczy bilansować pobrany z sieci nocą prąd i ten wyprodukowany w dzień, który zostanie wpuszczony do sieci. Taki bilans wyjdzie na zero. Drugie wyjście to magazynowanie energii elektrycznej dzięki żelowym akumulatorom. Umiejętne korzystanie z instalacji fotowoltaicznej, nawet uwzględniając to, że nie pracuje ona kiedy zupełnie nie ma słońca czyli w nocy, pozwala całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostaw prądu.

 

  • Inwestycję można odliczyć od podatku dochodowego

To prawda, przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku umożliwiają podjęcie takich kosztów od podstawy podatku dochodowego. Dzięki temu montaż instalacji staje się jeszcze bardziej opłacalny. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest Ulga Termomodernizacyjna i z niej skorzystać. Przysługuje ona podatnikowi, który jest właścicielem domu jednorodzinnego. Ulga może być zastosowana tylko w przypadku budynku już istniejącego, ale nie tego, który jest w budowie.

 

  • Podczas montażu instalacji nie potrzeba dokonywać zmian w konstrukcji

Tak, nie ma potrzeby wzmacniać dachu, ponieważ jest on zaprojektowany do znoszenia o wiele większych obciążeń. Jedyny warunek konieczny do spełnienia, to ilość nie zacienionej powierzchni dachu. Na przykład jeżeli instalacja ma moc 4,5 kW, to niezbędnych będzie około 30 metrów kwadratowych dachu skierowanego w kierunku słońca. Nawet jeżeli jakiś dach nie spełnia tego wymagania, nie znaczy to, że trzeba rezygnować z instalacji fotowoltaicznej, ponieważ można ją umiejscowić wprost na gruncie. Wystarczy tylko mieć fragment działki, która nie znajduje się stale w cieniu.

 

  • Na uzyskanej nadwyżce energii można zarobić

To dobra wiadomość, dzięki temu zwrot kosztów przeznaczonych na instalację będzie możliwy jeszcze szybciej. Gospodarstwo ma prawo sprzedać nadwyżki energii, której samo nie jest w stanie wykorzystać. W lecie fotowoltaika produkuje tej energii o wiele więcej, niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne rodziny. Dzięki sprzedaży nadwyżki energii można znacznie racjonalniej z niej korzystać, bez potrzeby sztucznej zmiany nawyków. Wystarczy tylko, że zakład energetyczny zaliczyłby ilość energii pobieranej z sieci zimą od tej, którą dostarcza się do niej latem.

 

 

Mity o instalacja fotowoltaicznych

  • Warto czekać z montażem, ponieważ efektywność ogniw będzie wzrastać

To mit. Osoby planujące instalację fotowoltaiki nie mają powodu do czekania, ani dnia dłużej. Wydajność ogniw jest stabilna i bardzo zadowalająca od dziesiątek lat i zasadniczo w najbliższej przyszłości nic się w tym wypadku nie zmieni. Im szybciej zainwestujemy w odnawialne źródła energii, tym szybciej uniezależnimy się do dostaw prądu i tym szybciej całość inwestycji zacznie się nam zwracać. Osoby zdecydowane powinny więc działać już teraz.

 

  • Panel fotowoltaiczny i kolektor słoneczny to pojęcia tożsame

To nieprawda, chociaż faktycznie takie panuje przekonanie najpewniej ze względu na dość nikłą wiedzę w tym zakresie. Panele i kolekty są do siebie podobne wizualnie, ale mają zupełnie inną rolę i inaczej działają. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd, zaś kolektory mają za zadanie produkować energię jedynie do podgrzania czynnika grzewczego, na przykład wody.

 

  • Kiedy niebo zasnuwają chmury, fotowoltaika nie działa

To także bardzo powszechny mit, opierający się na tym, że do działania paneli fotowoltaicznych niezbędne jest słońce. Owszem, tak jest, jednakże aby produkować prąd wystarczy jedynie światło rozproszone. Okazuje się, że w dni pochmurne, wydajność paneli spada zaledwie o 1%. Niekiedy osoby zainteresowane inwestycją zastanawiają się, czy w naszym kraju się ona sprawdzi. Przecież nie ma u nas aż tak wielu dni słonecznych. Warto jednak przekonać się jak dobrze fotowoltaika sprawdza się w Niemczech, gdzie ilość dni pochmurnych jest podobna jak w Polsce. Niemcy są zaś przecież liderami jeżeli chodzi zastosowanie fotowoltaiki.

 

  • Fotowoltaika w Polsce? Niezbyt dobry pomysł

To mit bezpośrednio związany z poprzednim. Większość obszaru Polski charakteryzuje się nasłonecznieniem zupełnie wystarczającym do skutecznego przetwarzania energii słonecznej w prąd zaspokajający zapotrzebowanie przeciętnej polskiej rodziny na energię elektryczną. Co więcej, z powodzeniem można także używać instalacji do wytwarzania prądu dla firmy.

 

  • Fotowoltaika to inwestycja tylko dla bogatych

Takie przekonanie wynika z faktu, że wiele osób uważa, iż instalacja się nie zwróci, więc mogą sobie na nią pozwolić jedynie osoby, które mają nadwyżkę finansową do wydania i nie oczekują takiego zwrotu. Nic bardziej mylnego. W końcu inwestujemy w fotowoltaikę właśnie, by oszczędzić na prądzie, a z czasem zredukować rachunki do zera. Instalacja zwraca się już po około 6-8 latach. To naprawdę bardzo szybko.

 

  • Padający śnieg czy marznąca wodą mogą obciążyć i uszkodzić panele na dachu

To nieprawda. Instalacja jest przygotowana na równomierne obciążenia, więc warunki atmosferyczne, nawet gruba warstwa śniegu, im nie grożą. Panele mogą natomiast zostać uszkodzone jeżeli będą obciążone punktowo, na przykład kiedy ktoś na nich stanie. Tego zdecydowanie zabrania się robić.

 

  • Nim zainstaluje się fotowoltaikę, trzeba się starać o pozwolenie

To również mit. Instalacja o mocy do 40 kW nie wymaga uzyskiwania żadnych pozwoleń. Dopiero jeżeli trzeba wykonać jakieś modernizacje i zmiany w konstrukcji dachu, takie pozwolenie będzie konieczne.

 

Obalone mity oraz potwierdzone fakty na temat fotowoltaiki mogą przyczynić się do tego, że osoby, które już jakiś czas myślą o instalacji na swoim domu lub działce, chętniej podejmą kroki ku zrealizowaniu takiego zamierzenia. Być może także ci, którzy wcześniej odnosili się do pomysłu instalacji fotowoltaicznej sceptycznie, zaczną myśleć o niej jako o realnych zyskach. Do tego warto dodać, że korzystanie z naturalnych, odnawialnych źródeł energii to ukłon w stronę środowiska naturalnego. Jeżeli zależy nam na naszej planecie, warto rozważyć, czy nie ulżyć jej, jeżeli tylko to leży w naszej mocy.