Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej dla rolników

Aby gospodarstwa rolne funkcjonowały sprawnie, niezbędne jest korzystanie z maszyn i specjalnych urządzeń rolniczych. Poza ułatwieniem pracy na roli, maszyny oraz sprzęty rolnicze generują duże zużycie prądu. Im większe gospodarstwo, tym zapotrzebowanie wzrasta. Jeśli masz dość ciągłych podwyżek cen prądu oraz awarii i przerw w dostawie energii, czas najwyższy pomyśleć o fotowoltaice. Czerwiec to idealny miesiąc, by wspomnieć o tym jak cenna i opłacalna dla rolników jest instalacja fotowoltaiczna. To właśnie w tym miesiącu rusza nabór wniosków na dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach dotacji Agroenergia. Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne i nadal wahasz się czy założyć panele słoneczne, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym omówimy założenia programu oraz przedstawimy również inne możliwości dofinansowań.

Założenia programu Agroenergia

Agroenergia umożliwia otrzymanie dofinansowania dla gospodarstwa rolnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotację można otrzymać na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki. Celem jest zachęcenie rolników do skorzystania z OZE oraz pomoc w pokryciu wydatków na wybraną instalację. Korzystając z OZE przyczyniasz się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię z klasycznych elektrowni, które pozyskują ją poprzez spalanie np. węgla czy innego paliwa, wytwarzając przy tym szkodliwe substancje. Całkowity budżet programu wynosi 200 milionów złotych, z czego 170 milionów przekazywane jest wnioskodawcą bezzwrotnie, a 30 milionów w ramach pożyczek zwrotnych.

Do kogo skierowana jest dotacja w ramach programu Agroenergia?

  • Osoby fizyczne, które są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych i prowadzą gospodarstwo rolne przez minimum rok, przed złożeniem wniosku. Powierzchnia użytków rolnych musisz mieć wynosić przynajmniej1 ha, jednak nie więcej niż 300 ha.

  • Osoby prawne, które są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych oraz prowadzą działalność gospodarczą lub rolniczą. Działalności muszą dotyczyć usług rolniczych. Istotnym jest, aby w PKD, jako działalność wiodąca wpisany był kod 01.61.Z, 01.62.Z lub 01.63.Z.

Co obejmuje program Agroenergia?

  • instalacje fotowoltaiczne o mocy mieszczącej się w przedziale 10kW-50kW;

  • instalacje wiatrowe o mocy mieszczącej się w przedziale 10kW-50Kw;

  • pompy ciepła o mocy mieszczącej się w przedziale 10kW-50kW, przed złożeniem wniosku konieczny jest audyt energetyczny, który pozwoli stwierdzić słuszność wybranej formy OZE;

  • instalacje hybrydowe o mocy nieprzekraczającej 50kW. Instalacje hybrydowe to m.in. fotowoltaika z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa z pompą ciepła, które tworzą jeden spójny układ. W tym przypadku również konieczny jest audyt, który zarekomenduje założenie pompy ciepła.

Jeśli zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną lub instalację hybrydową będziesz mógł skorzystać również z dofinansowania na zakup komponentów oraz montaż magazynów energii.

Programy „Mój Prąd” i „Czyste powietrze”

Jesteś rolnikiem, ale nie spełniasz wymagań programu Agroenergia? W takim wypadku masz możliwość skorzystania z programu „Mój Prąd” i „Czyste powietrze”. Oba programy kierowane są do osób, która chcą produkować energię na własny użytek, czyli wyprodukowany prąd będzie im służył do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego, a nie rolnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby jako główne źródło dochodu, we wniosku wpisać działalność rolniczą. Jednak, jeśli chcesz skorzystać z tej formy dotacji, konieczne jest złożenie wniosku jako osoba fizyczna.

  • Mój prąd – możliwość uzyskania 5000 zł dotacji przy zakładaniu instalacji od 2 kWpdo 10 kWp.

  • „Czyste powietrze” – wysokość dotacji zależy od dochodów wnioskującego.

Ulga podatkowa

Przy rozliczaniu podatku rolnego, możesz skorzystać z odliczenia tzw. ulgi inwestycyjnej. W ramach niej można odliczyć nawet 25% całkowitych kosztów, które zostały poniesione na inwestycję. Odpisy od podatku można dokonywać przez 15 kolejnych lat. Koszty, które mogą zostać odliczone to zarówno koszt sprzętu, jak i montażu. Konieczne są faktury imienne. Odliczenia można dokonać po zakończeniu inwestycji. Skorzystanie z ulgi inwestycyjnej dla rolników można łączyć z innymi programami oferującymi dotację do OZE – „Mój Prąd” i „Czysta Energia”.

Fotowoltaika dla rolnika – czy warto?

Zdecydowanie tak!

  • Stajesz się niezależny od dostawców energii elektrycznej. Nie musisz martwić się nagłymi awariami oraz planowanymi przerwami w dostawie. Każdy brak energii, uniemożliwia skorzystanie ze sprzętu i maszyn, a tym samym ogranicza i spowalnia Twoją pracę.

  • Dbasz o środowisko. Dzięki temu, że będziesz korzystał z paneli słonecznych, przyczynisz się do ograniczenia produkcji prądu w elektrowniach, które wytwarzają szkodliwe substancje.

  • Oszczędzasz. Twoje rachunki spadną do kilkunastu złotych miesięcznie. Przy założeniu, że prowadzisz średniej wielkości gospodarstwo rolne i zużywasz 12 000 kWh rocznie, będziesz potrzebował instalacji o mocy 11.5 kWp. Koszt takiej instalacji wynosi ok 44 000 zł. Biorąc pod uwagę, że ceny prądu wzrastają średnio o 4%, koszty instalacji zwrócą się już po ok 7 latach.

  • Możesz wykorzystać nieużytki rolne, które i tak stoją niewykorzystane. To na nich możesz zamontować panele słoneczne.

  • Do produkcji prądu nie potrzebujesz wody.

  • Energia pozyskana z paneli słonecznych, może być wykorzystana zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i domowym.

  • Możesz sprzedawać nadwyżki energii lub magazynować je i wykorzystać np. w okresie zimowym, kiedy ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają mniej prądu.

  • Jeśli posiadasz grunty, z których nie korzystasz, sprawdź czy możesz wydzierżawić je pod farmę fotowoltaiczną lub stać się właścicielem takiej farmy. Obydwie opcje są doskonałym sposobem na dodatkowy zarobek. Więcej o farmach fotowoltaicznych znajdziesz tutaj

Pomimo wysokich kosztów fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Korzystają z niej przedsiębiorcy, rolnicy i osoby prywatne. Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego ile prądu zużywasz obecnie, czy instalacja ma zaspokoić potrzeby tylko gospodarstwa rolnego, czy również być wykorzystana w gospodarstwie domowym. Kolejnym czynnikiem jest stopień zacienienia i nasłonecznienia terenu. Wpływ na cenę ma również miejsce, w którym zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne. Może to być zarówno dach domu lub innego budynku, jak również grunt. Im więcej komponentów będzie trzeba, tym cena będzie wyższa. Jeśli chcesz sprawdzić w przybliżeniu ile będzie kosztować Twoja instalacja, skorzystaj z naszego kalkulatora. Warto porównać oferty kilku firm i sprawdzić, która będzie najkorzystniejsza. Pamiętaj, że nie zawsze najtańsza opcja będzie najlepszą. Czasem warto wybrać komponenty lepszych firm, które są mocniejsze, ponieważ do wytworzenia określonej ilości energii, będziesz potrzebował ich mniej, niż przy tańszych, słabszych elementach. Sprawdź naszą porównywarkę i wybierz najkorzystniejszą ofertę dla siebie.