Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Czy w Polsce instalacja fotwoltaiczna się opłaca?

Czy instalacja fotowoltaiczna w Polsce się opłaca?

Fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rośnie bowiem świadomość konsumentów na temat tego, ile można zyskać dzięki takiej instalacji. Kusząca perspektywa zredukowania rachunków za energię elektryczną sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, czy zdecydować się na taką inwestycję. Sceptycy jednak zadają sobie jedno podstawowe pytanie. Czy w Polsce mamy wystarczająco dużo słońca, by fotowoltaika mogła się opłacać? W końcu energię elektryczną będziemy pozyskiwać z energii słonecznej. A może nasz pochmurny kraj zupełnie nie nadaje się do tego, by montować tu fotowoltaikę?

Polski klimat a instalacja fotowoltaiczna

Wydawać by się mogło, że faktycznie w Polsce tego słońca jest w sumie dość niedużo. Czy więc fotowoltaika w takiej sytuacji się sprawdzi? A może nie da się w naszym kraju w pełni wykorzystać jej potencjału? Przy dość kosztownej inwestycji, jaką jest montaż instalacji fotowoltaicznej możemy mieć obawy tego typu, ponieważ producenci i dystrybutorzy paneli obiecują nam naprawdę spektakularne wyniki, szybki zwrot inwestycji oraz o 90% obniżenie rachunków w skali kilku czy kilkunastu lat. Czy faktycznie można im wierzyć?

Jak się okazuje, sceptycy nie mają żadnego uzasadnienia, jeżeli chodzi o swoje obawy co do opłacalności fotowoltaiki w Polsce. Warunki w Polsce są nie tylko wystarczające, ale nawet optymalne. Wystarczy na przykład spojrzeć na Niemcy. Mają podobny klimat do naszego, a przodują w inwestycjach w fotowoltaikę oraz są niezwykle zadowoleni z efektów jej działania. Z czego to wynika? Do sprawnego działania instalacji fotowoltaicznej nie jest potrzebne pełne, ostre nasłonecznienie skierowane wprost na panele. Co więcej, największe uzyski energii zwykle można zaobserwować w chłodniejszych miesiącach. W lecie również oczywiście produkcja energii elektrycznej ze słonecznej jest wysoka, jednakże ze względu na to, że przy dużych upałach efektywność ogniw nieznacznie spada, można powiedzieć, że to właśnie wiosna i jesień są miesiącami optymalnymi dla uzysków energetycznych z fotowoltaiki. Wtedy co prawda nie widać ostrego słońca na niebie, ale pada ono na panele fotowoltaiczne cały czas, jest po prostu rozproszone, co zupełnie nie zmniejsza wydajności ogniw.

 

Czy zimą nie zabraknie energii słonecznej?

Nie ma obaw. Instalacja fotowoltaiczna doskonale radzi sobie także zimą. W końcu do jej sprawnego działania potrzebne jest światło, nie musi zaś być wcale ciepło. Temperatura nie ma tu znaczenia. Jak wspomniano wyżej,  to bardzo wysokie temperatury powodują przegrzewanie się ogniw, co wcale nie jest pożądane. Chociaż w zimie dni są krótkie, światła więc również jest mniej, instalacja jest do tego przystosowana. Będzie produkować energię, chociaż nieco mniej niż latem. To jednak nie żaden problem, ponieważ prąd wyprodukowany w pozostałym czasie roku i wysłany do sieci można używać także w zimie. Z tego też względu zaleca się rozliczać ze zużycia prądu raz w roku lub co najmniej raz na pół roku, by uwzględnić okres zimowy i cieplejszy. Wtedy rachunki przez cały czas będą niskie.

 

Jakie miejsca w Polsce mają najlepsze warunki na inwestycję w fotowoltaikę?

Bez względu na to, gdzie mieszkamy, zdecydowanie opłacać się będzie montaż instalacji fotowoltaicznej. Istnieją jednak miasta w Polsce, które mają nieco więcej nasłonecznienie niż inne. Według badań dokonanych przez Towarzystwo Fotowoltaiki, województwa z najlepszymi warunkami, to między innymi: lubelskie, podkarpackie, małopolskie, opolskie czy dolnośląskie. Wśród miast, które mają największe nasłonecznienie roczne można zaś wymienić: Tarnów, Lublin i Rzeszów. Dlaczego można powiedzieć, że nie tylko w tych miejscach fotowoltaika się opłaca? Na przykład Rzeszów, jako miasto uznane za najlepsze miejsca na montaż fotowoltaiki posiada roczne nasłonecznienie wynoszące 1351 kW na metr kwadratowy, zaś średnia wysokość nasłonecznienia w Polsce to 1289 kW na metr kwadratowy. Jak widać różnice w tych wartościach są naprawdę niewielkie.

 

Dlaczego w Polsce opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne?

Ze względu na to, że praktycznie w każdym miejscu w naszym kraju warunki pod względem nasłonecznienia są dobre, a niektóre obszary posiadają nawet więcej nasłonecznienia niż inne w ciągu roku, naprawdę warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną. Najbardziej kuszącą perspektywą są znacznie obniżone rachunki za prąd. Instalacja na dachu domu lub na działce przy domu bez problemu zaspokoi zapotrzebowanie całej rodziny na prąd. Trzeba pamiętać, że w naszych domach pojawia się coraz więcej urządzeń na prąd, więc i rachunki będą stopniowo wzrastać. Dodatkowo należy brać pod uwagę podwyżki cen energii elektrycznej. Wypływa stąd wniosek, że osoby, które myślą nad instalacją, a jeszcze się na nią nie zdecydowały, powinny działać jak najszybciej. Montażu można dokonać o każdej porze roku, więc nie trzeba czekać na optymalny czas.

Dodatkową zachętą mogą być niezwykle korzystne dofinansowania, w ramach których można znacznie zmniejszyć koszt inwestycji, dzięki czemu zwraca się ona już 7-8 lat.