Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Co zrobić, aby instalacja fotowoltaiczna działała jak najdłużej?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na obniżenie rachunków nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Wybierając energię słoneczną, dbasz o środowisko i stajesz się niezależnym wytwórcą prądu dla swojego gospodarstwa. Jeśli chcesz, aby panele słoneczne były wydajne, koniecznie dbaj o ich regularną konserwację oraz chroń przed potencjalnymi zagrożeniami, które mogą wpływać na ich działanie. Dzisiejszy artykuł skierowany jest zarówno do osób, które są już właścicielami fotowoltaiki, jak i tych, którzy planują jej założenie w najbliższym czasie. Dzięki zebranym informacjom będziesz mógł odpowiednio zadbać o swoją instalację, znacznie ograniczając przy tym jej uszkodzenie lub inne awarie.

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika z reguły jest systemem bezobsługowym i niewymagającym dużych nakładów pracy. Jednak, aby zapewnić jej prawidłowe działanie i wytwarzanie odpowiedniej ilości prądu, konieczne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń. Liście, kurz oraz inne zanieczyszczenia mogą spowodować spadek efektywności nawet o 15%. Dlatego sprawdzaj regularnie, czy na założonych panelach nie znajduje się brud oraz śmieci. Oczywiście część z zanieczyszczeń zostanie usunięta w sposób naturalny, przez deszcz, wiatr lub śnieg, jednak z biegiem lat warstwa pozostałego brudu może nawarstwiać się, wpływając przy tym na wydajność ogniw. Warto od samego początku obserwować czy na dole ramy modułu nie gromadzi się kurz. Zdarza się to najczęściej w instalacjach, które ustawione są pod niewielkim kątem, ponieważ uniemożliwia to spływanie nieczystości w sposób naturalny np. podczas deszczu. Czyszczenie przydomowej mikroinstalacji można wykonać samodzielnie lub skorzystać z firm, które zajmują się profesjonalnym myciem instalacji fotowoltaicznych. Jeśli chcesz wyczyścić instalację samodzielnie, najpierw usuń z niej śmieci, a następnie, w razie potrzeby umyj wodą lub płynem, który jest przeznaczony do czyszczenia tego typu powierzchni. Dostępne są również myjki ciśnieniowe ze szczotkami specjalnie dostosowanymi do mycia fotowoltaiki.

 

Kontrola stanu instalacji i okablowania

Choć uszkodzenie okablowania i samych ogniw zdarza się stosunkowo rzadko, warto jednak od czasu do czasu poświęcić chwilę i sprawdzić, czy wizualnie wszystko jest w porządku. Uszkodzenia mogą być skutkiem gradobicia lub zniszczenia przez zwierzęta. Aby instalacja mogła prawidłowo działać wszystkie przewody łączące moduły, inwerter i skrzynkę z bezpiecznikami muszą być sprawne. Jest to również bardzo istotne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo fotowoltaiki. Uszkodzone okablowanie może wywołać pożar, dlatego nie bagatelizuj nawet najmniejszej nieprawidłowości. Jeśli wykryjesz uszkodzenie, niezwłocznie skontaktuj się z firmą fotowoltaiczną, która usunie awarię.

 

Wybór dobrej jakości komponentów

W związku z tym, że zapotrzebowanie na instalacje fotowoltaiczne stale rośnie, powstają nowe firmy, które nie tylko zajmują się montażem, ale także produkcją komponentów. Oczywiście nie mówimy, że to, co nowe, nie będzie działać dobrze, ale warto zwrócić uwagę na to, jakie komponenty są oferowane, z czego zostały wykonane oraz jak długo objęte są gwarancją. Najczęściej gwarancja na moduły fotowoltaiczne, jako na produkt, trwa 10-12lat. Z kolei moc wyjściowa objęta jest gwarancją 25letnią. Wybierając firmę, która zajmuje się produkcją komponentów, wybierz taką, która ma dobre opinie, a jej produkty zostały uznane za mało wadliwe.

Wykonywanie regularnych przeglądów instalacji fotowoltaicznej

O ile możesz samodzielnie wyczyścić instalację oraz sprawdzić wizualnie, czy nic nie zostało uszkodzone, to przeglądy techniczne pozostaw fachowcom. Większość firm zajmujących się montażem fotowoltaiki oferuje cykliczne przeglądy w czasie trwania gwarancji. W takim wypadku masz je zupełnie za darmo. Po upływie okresu gwarancji warto wykonywać przeglądy za dodatkową opłatą, ponieważ tylko wtedy jest szansa, że ewentualne uszkodzenia i usterki zostaną wykryte na czas, a ich naprawa pozwoli uniknąć poważniejszych uszkodzeń. Przeglądy opierają się głównie na wykonaniu pomiarów termicznych i elektrycznych.

Odpowiednio zamontowana instalacja

Jest to jeden z najważniejszych czynników, które pozwolą na wydajność fotowoltaiki oraz ograniczą ryzyko jej uszkodzenia i zepsucia. Po pierwsze panele muszą być zamontowane pod odpowiednim kątem, aby mieć odpowiedni dostęp do światła słonecznego oraz możliwość naturalnego usuwania bieżących zanieczyszczeń. Na terenie Polski północnej najczęściej montuje się panele pod kątem 30-50 stopni, z kolei w południowej części kraju, kąt powinien wynosić minimum 25, a maksimum 40 stopni. Wybierając firmę fotowoltaiczną, postaw na taką, która ma pozytywne opinie, działa na rynku już jakiś czas oraz korzysta ze sprawdzonych i dobrych jakościowo komponentów. Korzystając z usług profesjonalistów, otrzymujesz pomoc podczas trwania gwarancji, regularne przeglądy oraz możliwość serwisu pogwarancyjnego w korzystnych cenach. Nie musisz martwić się projektowaniem oraz wyliczeniami, jaka moc i jaka ilość paneli będzie Ci potrzebna. Tym wszystkim zajmą się fachowcy.

 

Najdłużej działająca instalacja ma obecnie prawie 40 lat. W tym czasie pewnie wymagała drobnych napraw oraz czyszczenia, ale dzięki bieżącym działaniom nadal spełnia swoją funkcję. Jeśli Tobie również zależy, aby fotowoltaika była wydajna i działała jak najdłużej, sprawdź aktualne oferty polecanych firm fotowoltaicznych oraz dbaj o regularną konserwację.