Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Ciekawostki z branży fotowoltaicznej – sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o panelach słonecznych

Branża fotowoltaiki z każdym dniem zyskuje na popularności. Panele słoneczne montowane są w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach oraz lokalach handlowo-usługowych. Jeśli znasz już podstawowe informacje o odnawialnych źródłach energii, czas najwyższy na poznanie kilku ciekawostek ze świata fotowoltaicznego. Sprawdź, o czym do tej pory nie miałeś pojęcia i przekonaj się, że panele słoneczne to idealny wybór dla Ciebie.

  1. Początki fotowoltaiki sięgają XIXw. Chociaż to właśnie w ostatnich latach zanotowano największy wzrost instalacji fotowoltaicznych na świecie, to jednak pierwsze wykorzystanie słońca do produkcji prądu miało miejsce już 180 lat temu. Sposób wytwarzania prądu z promieni słonecznych za pomocą efektu fotowoltaicznego wynalazł Alexander Edmond Becquerel w 1839roku. Wynalezione urządzenie nie pozwoliło na wytworzenie dużej ilości prądu, dlatego nie zyskało wielu sprzymierzeńców. Kolejnymi osobami, które podjęły się tematu fotowoltaiki byli Daryl Chapin, Calvin Fuller oraz Gerald Pearson, którzy jako pierwsi zbudowali krzemowe ogniwo fotowoltaiczne. Ich pomysł został zapoczątkowany w 1954roku i jest stosowany do dziś. Pierwsza instalacja fotowoltaiczna powstała w 1973 roku. Od tego czasu z roku na rok przybywa instalacji zarówno tych przydomowych, jak i farm fotowoltaicznych.

 

  1. Promienie słoneczne, które docierają na ziemię w ciągu jednej doby, mogą zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Każdego dnia przybywa instalacji fotowoltaicznych. Powstają farmy i elektrownie fotowoltaiczne, które umożliwiają pozyskanie prądu do wielu gospodarstw lub przedsiębiorstw. Coraz większa ilość dużych instalacji fotowoltaicznych, które zapewniają prąd, pozwala na pozyskanie ogromnej ilości energii w ciągu dnia. Przy zapewnieniu odpowiedniej ilości paneli słonecznych w ciągu doby można wytworzyć taką ilość, jaka wystarczy na zaspokojenie rocznych potrzeb energetycznych. Biorąc aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną na świecie, szacuje się, że gdyby 0,3% powierzchni ziemi pokryły panele słoneczne, nie byłoby problemy energetycznego na całym świecie.

 

  1. Największe farmy fotowoltaiczne na świecie, w Europie oraz w Polsce. Biorąc pod uwagę wielkość, moc oraz ilość paneli, obecnie największa farma fotowoltaiczna to farma Bhdla w Indiach, która generuje 2,3 GW i zajmuje 57 km2. Na terenie Europy najwierniejsza farma fotowoltaiczna mieści się w Hiszpanii – farma Badajoz, która zajmuje powierzchnię 1000 ha oraz liczy 1,4 mln paneli fotowoltaicznych, o łącznej mocy 500 MW. W naszym kraju największą farmę fotowoltaiczną można znaleźć w Jaworznie. Została ona zbudowana przez firmę Tauron i składa się z 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych.

 

  1. Fotowoltaika to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim szansa na uratowanie naszej planety. Rozwój gospodarki co prawda ułatwił ludziom życie, ale niestety negatywnie wpłynął na stan środowiska. Duża ilość samochodów, generowanie ogromnej ilości śmieci oraz produkowanie prądu przez klasyczne elektrownie, negatywnie wpływa na powietrze, którym oddychamy oraz na stan roślin, które nas otaczają. Ratunkiem dla Ziemi jest nie tylko sortowanie odpadów, ale również pojazdy hybrydowe oraz panele fotowoltaiczne. Im więcej powstanie instalacji fotowoltaicznych, tym zmniejszy się zapotrzebowanie na wytworzenie energii w tradycyjny sposób, a tym samym spadnie ilość szkodliwych substancji wytwarzanych przez tradycyjne elektrownie.

 

  1. Panele fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie prądu do bieżącego zużycia oraz umożliwiają wytworzenie energii na zapas. Ogniwa fotowoltaiczne czerpią energię ze światła słonecznego. Nawet jeśli zdarzają się ponure i deszczowe dni, nie musisz się martwić czy panele będą wydajne. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej daje możliwość magazynowania energii, np. za pomocą akumulatora lub w ramach bycia prosumentem i współpracowania z zewnętrzną firmą energetyczną. Dzięki zebranej nadwyżce spokojnie możesz korzystać z wytworzonego, darmowego prądu przez cały rok. Bez względu na to, jaka jest aktualnie pora roku oraz pogoda.

 

  1. Słońce daje energię, której nigdy nie zabraknie. Światło słoneczne dociera do każdego miejsca na ziemi, w którym znajdują się gospodarstwa domowe, rolne lub przedsiębiorstwa. Nie ma więc obaw o to, że wraz ze wzrostem liczby instalacji na świecie, ilość produkowanych kWh zmaleje. Oczywiście są miejsca mniej lub bardziej nasłonecznione, ale instalacja, która jest zamontowana pod odpowiednim kątem i poddawana regularnej konserwacji, jest w stanie zaspokoić całkowite potrzeby na energię elektryczną.

 

  1. Najdziwniejsze kształty paneli słonecznych: W Chinach powstała Panda Green Energy – farma fotowoltaiczna, która z lotu ptaka przypomina Pandę. Z kolei w USA, nieopodal parku rozrywki Walt Disnej World, powstała farma, której ułożenie paneli przypomina Myszkę Miki. W Planach jest również, aby na panelach umieścić wizerunek Myszki Miki. W Polsce na miano najdziwniejszej farmy zasługuje instalacja założona w parafii w Łubianach. Panele słoneczne ułożone zostały w kształt krzyża i z powodzeniem zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne tamtejszej parafii.

 

  1. Fotowoltaika bezpośrednio nie wytwarza gotowej energii. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie prądu stałego, jednak prąd, który mamy w gniazdkach to prąd przemienny, dlatego konieczne jest jego przekształcenie. Jest to możliwe dzięki inwertorowi, w który wyposażona jest każda instalacja fotowoltaiczna.

 

  1. Trzydzieści lat działania fotowoltaiki i co dalej? Większość producentów paneli słonecznych przewiduje ich czas działania na ok 30 lat. Na taki okres maksymalnie możesz również otrzymać gwarancję. Jednak warto pamiętać, że jest to czas, w którym panele powinny działać niemalże w 100%. Nie oznaczana to, że po tym czasie musisz je wymienić na nowe. Co prawda, ich działanie może być nieco słabsze, ale jeśli będziesz odpowiednio o nie dbał, posłużą Ci znacznie dłużej. Obecnie najstarsza instalacja liczy 60 lat, a trzeba pamiętać, że technologia cały czas się ulepsza, więc najnowsze panele fotowoltaiczne powinny działać jeszcze dłużej.

 

  1. Technologia wykorzystywana w monokrystalicznych panelach fotowoltaicznych została zapoczątkowana przez Polaka – Jana Czochralskiego. Polski naukowiec – chemik rozpoczął swoją działalność już w 1916 roku i to właśnie wtedy udało mu się opracować proces technologiczny, który umożliwia wyprodukowanie monokryształów. Panele monokrystaliczne uznawane są obecnie za jedne z najbardziej wydajnych modułów na rynku.

 

Wciąż poszukujesz informacji na temat fotowoltaiki? Koniecznie zajrzyj do naszego kompendium wiedzy. Jeśli szukasz firmy, która zajmuje się zakładaniem paneli słonecznych, porównaj oferty najbardziej polecanych firm fotowoltaicznych i wybierz najlepszą dla siebie.