Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Branża fotowoltaiczna w czasie pandemii

Czasy pandemii dla wielu branż na Polskim rynku okazały się bardzo trudne. Liczne ograniczenia sprawiły, że część z przedsiębiorców musiała zlikwidować swój biznes lub znacznie ograniczyć jego działalność. Choć wydawać by się mogło, że kryzys, który dotknął zarówno wielkich przedsiębiorców, jak i ich pracowników, spowoduje spadek zainteresowania i inwestowania w fotowoltaikę w Polsce, to jednak tak się nie stało. Co więcej, odnotowano wzrost montażu instalacji w porównaniu do ubiegłych lat. Dlaczego pomimo kryzysu wiele osób inwestuje w fotowoltaikę? Jakie są zalety posiadania paneli słonecznych i o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na ich montaż? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Działanie fotowoltaiki

Panele słoneczne pozyskują energię ze światła słonecznego. Aby instalacja fotowoltaiczna mogła działać i spełniać swoją funkcję w 100%, nie musisz mieszkać w ciepłych, słonecznych krajach. Klimat, który mamy w Polsce w zupełności do tego wystarczy. Ogniwa fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na dachu budynku lub gruncie. Przed montażem konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu, w którym brane pod uwagę będą m.in.: aktualne roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie oraz stopień nasłonecznienia i zacienienia w miejscu, w którym ma zostać założona instalacja. Te informacje pozwolą na dobranie odpowiedniej ilości paneli oraz ich mocy, aby w zupełności zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną Twojego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Największą ilość energii można pozyskać w okresie kwiecień-wrzesień. Dlatego w tym czasie wszystkie nadwyżki warto przekazać do zewnętrznej firmy energetycznej lub magazynować we własnym zakresie. Jeśli zdecydujesz się na przekazanie do zewnętrznej firmy, będziesz mógł odebrać swój prąd wtedy, kiedy będziesz potrzebował, np. zimą, gdy instalacja jest mniej wydajna.

Zalety fotowoltaiki

  • oszczędność – decydując się na montaż paneli słonecznych, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. W obliczu stale rosnących cen za energię elektryczną oszczędność staje się jeszcze większa. Nawet korzystając z magazynowania energii elektrycznej w zewnętrznej firmie, Twoje rachunki będą wynosić tylko kilkanaście złotych miesięcznie. Jak widać, nie bez powodu oszczędność jest jedną z głównych przyczyn, dla których Polacy decydują się na założenie fotowoltaiki.
  • ekologia – w świecie, gdzie coraz więcej ludzi jest świadomych, co i w jakim stopniu szkodzi zdrowiu i środowisku, fotowoltaika zyskuje na popularności. Po pierwsze jest to wykorzystanie odnawialnego źródła energii, które dostępne jest dosłownie wszędzie i nigdy go nie zabraknie, po drugie wytworzenie prądu ze słońca, jest całkowicie bezpieczne dla środowiska, tzn. nie generuje żadnych szkodliwych substancji.
  • niezależność – stajesz się niezależnym wytwórcą energii elektrycznej, a co za tym idzie, nie dotyczą Cię przerwy w dostawie energii.
  • możliwość wykorzystania energii elektrycznej również do ogrzewania domu lub podgrzewania wody.

Ile kosztuje założenie paneli słonecznych?

Średnie koszty montażu instalacji fotowoltaicznej wahają się między 15 000 zł, a 25 000 zł. Całkowity koszt zależy przede wszystkim od tego, ile aktualnie zużywasz prądu oraz jak duże jest Twoje gospodarstwo. Na cenę wpływa również miejsce montażu. Montaż na płaskim dachu lub gruncie jest droższy niż w przypadku założenia paneli na dachu skośnym. Oczywiście poniesione wydatki zależą także od tego, na jakie komponenty się zdecydujesz. Jeśli chcesz sprawdzić, ile może kosztować instalacja w Twoim domu, skorzystaj z naszego kalkulatora.

Skąd wziąć pieniądze na instalację fotowoltaiczną?

Inwestycja w panele słoneczne to niemały wydatek. Jednak są sposoby na to, aby obniżyć całkowite koszty instalacji. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych od podatku. Kolejny sposób to skorzystanie z wojewódzkich lub gminnych programów. Co roku uruchamiany jest również Program Mój Prąd, który zakłada dotacje w postaci 3 tysięcy złotych. Co jakiś czas pojawiają się również inne programy i projekty, które pozwalają zaoszczędzić niemałe pieniądze, dlatego warto sprawdzić w swojej gminie lub województwie, jakie aktualnie są możliwości. Kolejnym sposobem na sfinansowanie instalacji, jest kredyt na preferencyjnych warunkach, dzięki któremu będziesz mógł szybciej sfinalizować swoją inwestycję, bez czekania aż odłożysz potrzebną gotówkę.

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Wybór firmy fotowoltaicznej nie jest prosty. Polski rynek fotowoltaiki cały czas się rozrasta. Przybywa firm, które oferują montaż paneli na terenie całego kraju. Przed wyborem konkretnej firmy, umów się na bezpłatną wycenę, zapoznaj dokładnie z ofertą i porównaj je z innymi. Pamiętaj, że niska cena często wiąże się z zastosowaniem słabej jakości komponentów. Z drugiej strony najwyższe ceny wcale nie są oznaką dobrej jakości. Na cenę wpływ ma również to, czy firma oferuje Ci swoje usługi bezpośrednio, czy przez swojego przedstawiciela, który oczywiście też musi otrzymać pewną prowizję. Dlatego przed wyborem firmy sprawdź, jak długo jest na rynku, zapoznaj się z opiniami oraz dowiedz się, z jakich komponentów korzysta. Pamiętaj, że jest to inwestycja na lata, dlatego warto, aby decyzja była dobrze przemyślana.

Pandemia a fotowoltaika

Pandemia spowodowała, że ceny zarówno produktów, jak i usług poszły w górę. W ciągu ostatniego roku ceny gazu, paliw i prądu stale rosną. Zapowiadane są kolejne podwyżki. Patrząc na to, co się dzieje, lepiej zainwestować w panele słoneczne i móc mieć własną energię oraz ogrzać swój dom, np. za pomocą pompy ciepła, niż przejmować się wciąż rosnącymi cenami. Decydując się na fotowoltaikę, inwestujesz raz i korzystasz latami. Obecnie ceny instalacji są na podobnym poziomie jak w ubiegłych latach. Dlatego warto z tego skorzystać i nie czekać na to, aż rynek fotowoltaiczny także podniesie swoje ceny. Już teraz jest najlepszy moment na to, aby znaleźć idealną firmę fotowoltaiczną, która wczesną wiosną 2022 roku zamontuje u Ciebie panele. Im szybciej zdecydujesz się na fotowoltaikę, tym szybciej zmniejszysz swoje rachunki za prąd i zadbasz o środowisko.