Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

6 nieprawdziwych przekonań na temat fotowoltaikii – sprawdź, czy któreś z nich podzielasz.

Z roku na rok rośnie świadomość w zakresie działania i korzyści, jakie przynosi inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Co prawda wiemy, że dzięki temu można zamieniać darmową energię słoneczną na prąd, który wykorzystuje się potem w domu lub w firmie, jednakże nie do końca jesteśmy przekonani, że to coś właśnie dla nas, nawet jeżeli każdy sąsiad ma już zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Być może obawy przed inwestycją wynikają z pewnych sześciu błędnych poglądów, które nadal pokutują w społeczeństwie. Czy zgadzasz się z którymś z poniższych stwierdzeń? Sprawdź czy masz rację.

Mity na temat instalacji fotowoltaicznej:

 

Trzeba będzie czekać wiele lat, aż inwestycja zacznie się zwracać

Co prawda montaż fotowoltaiki to spory wydatek, ale naprawdę się opłaca. To nieprawda, że zanim się on nam zwróci, to już skończy się gwarancja na panele. Ich trwałość jest naprawdę długoletnia, więc można się spodziewać, że będą działać nawet ponad 25 lat. Na świecie istnieją instalacje, które są sprawne nawet kilkadziesiąt lat. Tymczasem cała inwestycja zwróci się całkowicie już po około 10 latach. Oznacza to, że po tym czasie będzie można mieć prąd całkowicie za darmo. To pozwala zredukować rachunki za niego nawet do 99%, ponieważ zostanie nam jedynie drobna opłata związana korzystaniem z sieci energetycznej. Co więcej, wcale nie musimy ponosić pełnych kosztów związany zakupem oraz montażem fotowoltaiki, ponieważ istnieje możliwość korzystania z licznych forma dofinansowania tego przedsięwzięcia.

 

Jeżeli zdecydujemy się zamontować instalację gdzie indziej niż na dachu, zapłacimy wysoki VAT

To przekonanie wynika z braku wiedzy dotyczącej zmienionych przepisów. Faktycznie, jeszcze jakiś czas temu osoby, które chciałby zamontować panele nie na dachu, ale na przykład na działce obok domu, były zobowiązane do zapłaty VAT-u w wysokości 23%, nie zaś 8% jak to było w wypadku instalacji zamontowanej na dachu. Na szczęście aktualne przepisy zmniejszają stawkę podatku VAT dla instalacji poza dachem i również obniżają ją do 8%. Nie ma więc znaczenia, czy mamy możliwość wykorzystać dach do wykonania instalacji, czy też musimy zaplanować ją niżej, koszty VAT będą takie same.

 

Firmy nie mogą korzystać dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznej

Być może miałeś zamiar zredukować rachunki za prąd w swojej firmie i zainwestować w fotowoltaikę, jednakże usłyszałeś, że to nie możliwe? Od roku 2019 jak najbardziej możesz to zrobić. Wtedy to weszły w życie przepisy, które nie tylko umożliwiają korzystanie z darmowego prądu prywatnym gospodarstwom domowym, ale także małym i średnim przedsiębiorstwom. Warto rozważyć także rozwiązanie, ponieważ znacznie obniża ono koszty, jakie ponosi firma, szczególnie jeżeli faktycznie zużywa ona dużo prądu. W takiej sytuacji zwrot inwestycji może nastąpić znacznie szybciej niż w przypadku instalacji zamontowanej na domu prywatnym.

 

Panele będą działać tylko w lecie, a w zimie i tak będę musiał płacić za prąd

To stwierdzenie to ogromne nieporozumienie. Być może wynikło na bazie przekonania, że do działania paneli fotowoltaicznych niezbędne jest ostre słońce. Tymczasem spokojnie wystarczy nawet światło rozproszone, które przecież mamy przez cały rok. To prawda, że w lecie instalacja może być efektywniejsza, ale te różnice między skrajnymi porami roku wbrew pozorom nie są aż tak duże. To ile prądu wyprodukują panele w zimie, spokojnie wystarczy do pokrycia zapotrzebowania przeciętnej rodziny, a jeżeli nie, można swobodnie skorzystać z “zapasowego” prądu, który został wyprodukowany i przesłany do sieci w lecie. Nie jest więc prawdą, że w zimie będzie trzeba znów płacić rachunki za prąd. Najlepiej zdecydować się na rozliczenie roczne lub półroczne, wtedy rachunek się zbilansuje.

 

Będę musiał starać się o pozwolenia administracyjne, a to jest skomplikowane i wymaga dużo czasu

Tak naprawdę instalacja, której moc nie przekracza 40 kW nie wymaga żadnych pozwoleń, więc w większości przypadków nie będzie trzeba zajmować się załatwianiem żadnych procedur, co teoretycznie faktycznie mogłoby być nieco zniechęcające. Na szczęście instalacja całkowicie zaspokajająca potrzeby domu może być montowana “od ręki”.

 

Instalacja będzie wymagała nakładów pracy przy konserwacji

To zupełna nieprawda. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga żadnej lub prawie żadnej konserwacji, na co dzień funkcjonuje całkowicie automatycznie. Po instalacji można więc o niej niejako zapomnieć, ciesząc się tylko korzyściami. Co prawda niektórzy użytkownicy raz do roku decydują się na zamówienie firmy, która oczyści panele, jednakże nie jest to konieczne, ponieważ instalacja oczyszcza się zazwyczaj podczas deszczu. Śnieg także swobodnie się z niej zsuwa, jeżeli tylko jest ona zamontowana pod odpowiednim kątem. Tak więc nawet bez żadnej konserwacji, panele będą pracować tak samo sprawnie.

Oczywiście różnych mitów i nieprawdziwych opinii na temat fotowoltaiki jest więcej. Jak nie wpaść w ich pułapkę? Najlepiej sięgać po wiedzę ze źródeł. Mogą jej dostarczyć na przykład portale internetowe, których celem jest szerzenie tylko sprawdzonych informacji. Prawdziwą wiedzę otrzymamy także od przedstawicieli firm, które od lat zajmują się instalacją fotowoltaiki. Jak pokazuje doświadczenie, warto także być na bieżąco jeżeli chodzi o przepisy dotyczące fotowoltaiki. Szczególnie w ostatnich latach dużo się na tym polu zmienia, a te zmiany są z korzyścią dla użytkowników paneli.