Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Farmy fotowoltaiczne w Polsce – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Wytworzenie prądu przy wykorzystaniu światła słonecznego staje się coraz bardziej popularne. Poza przydomowymi mikroinstalacjami założonymi na własne potrzeby coraz więcej przybywa tzw. farm fotowoltaicznych. Przemierzając drogi naszego kraju pewnie nieraz widziałeś dużą ilość paneli zamontowaną na gruncie, wokół którego często nie ma żadnego gospodarstwa. Co to są farmy fotowoltaiczne, kto może zostać jej właścicielem oraz czy warto założyć taką farmę? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Farmy fotowoltaiczne – co to jest?

Farmy fotowoltaiczne, zwane również elektrowniami słonecznymi, to specjalnie wydzielony teren, na którym zostały rozlokowane panele fotowoltaiczne. W przeciwieństwie do przydomowych mikroinstalacji, które zaspokajają potrzeby 1 gospodarstwa, farmy są w stanie zapewnić dostarczenie energii wielu gospodarstwom lub przedsiębiorstwom. Ilość wytworzonego prądu oraz ogólne możliwości zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną, zależą od mocy oraz ilości zamontowanych ogniw fotowoltaicznych.

Ile kosztuje założenie farmy fotowoltaicznej w Polsce?

W naszym kraju najczęściej budowane są farmy wielkości od 0,5 MWp do 5MWp. Instalacja wielkości 1MWp może wyprodukować między 950 a 1100 MWh rocznie. Dokładna ilość zależy przede wszystkim od lokalizacji, a tym samym od stopnia zacienienia i nasłonecznienia. Aby założyć elektrownie słoneczną wielkości 1MWp potrzebny jest obszar ok 2 hektarów. Całkowity koszt budowy farmy o mocy 1MWp wynosi ok 3,5 miliona złotych. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze koszty przyłącza do linii napięcia. Jeśli linia średniego napięcia znajduje się bezpośrednio przy gruncie, na którym została zamontowana farma, koszt takiego przyłącza wynosi ok 60 000.

Ilość farm fotowoltaicznych w Polsce

Wg statystyk w Polsce łączna moc wszystkich paneli słonecznych wynosi ponad 500 MW, z czego 70% są to mikroinstalacje założone na potrzeby prywatne, a 30% to właśnie farmy fotwoltaiczne. W 2010 roku w naszym kraju nie było ani jednej elektrowni fotowoltaicznej. W tamtych latach cena budowy farmy o mocy 1MW wynosiła 20 milionów złotych. Jak widać ceny dość szybko spadły w dół, a dzięki temu grono posiadaczy instalacji fotowoltaicznych oraz farm stale rośnie.

Dofinansowanie do budowanej farmy fotowoltaicznej

Każdy kto zdecyduje się na założenie elektrowni fotowoltaicznej otrzyma zwrot połowy kosztów przyłącza od Dystrybutora energii, czyli Zakładu Energetycznego. Co jakiś czas pojawiają się też różne dodatkowe możliwości dofinansowania. Obecnie do 28.05.2021r trwa nabór wniosków na dofinansowanie w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w poddziałaniu: Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej. Dotacja może pokryć maksymalnie 85% całkowitych kosztów budowy farmy fotowoltaicznej. Szczegółowe informację na temat dotacji znajdziesz tutaj

Czy warto założyć farmę fotowoltaiczną?

Coraz częściej w sieci pojawiają się reklamy, które nie tylko promują samą ideę fotowoltaiki, ale zachęcają także do założenia elektrowni słonecznej, ukazując ją jako sposób na dodatkowy zarobek. Biorąc pod uwagę aktualne ceny sprzedaży prądu, farma fotowoltaiczna o wielkości 1MW pozwala na zarobienie ok 400 tysięcy złotych w ciągu roku. Szacuje się, że zwrot poniesionych kosztów nastąpi po ok 8-10latach. Każdy właściciel farmy fotowoltaicznej może sprzedać całość wyprodukowanego prądu.

Aukcje OZE

Aby sprzedawać prąd wytworzony przez własną elektrownię, trzeba wziąć udział w tzw. aukcji OZE. Jak wygląda przebieg takiej aukcji? Najpierw Rząd ustala referencyjne ceny sprzedaży. Kolejnym krokiem jest wystawienie swojej oferty na aukcję. Cena, którą poda inwestor nie może przekroczyć cen referencyjnych ustalonych przez rząd. Warto pamiętać, aby za bardzo nie zawyżać cen, ponieważ 20% najdroższych ofert zostaje odrzuconych. Ostatnim etapem jest wybór najkorzystniejszych propozycji oraz podpisanie umowy z gwarancją odkupienia prądu przez państwo. Aby wspomóc inwestora prąd z jego farmy odkupowany jest po cenie wyższej niż standardowa cena rynkowa. Jednak tego rodzaju wsparcie nie trwa dłużej niż 15lat.

Jaki powinien być teren pod farmę fotowoltaiczną?

  • Mieć minimum 2ha
  • Posiadać IV lub niższą klasę gruntu
  • Być oddalony od domów i wysokich drzew, aby ograniczyć ryzyko zacienienia
  • Znajdować się blisko sieci energetycznej
  • Być płaski lub skierowany na południe
  • Posiadać dojazd

Dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną

Posiadasz ziemię, która spełnia powyższe wymagania, ale koszty inwestycji w elektrownię słoneczną Cię przerażają? Warto w takim przypadku rozważyć dzierżawę swojej ziemi. Obecnie można zarobić 12 000 zł za 1 ha wydzierżawionej ziemi. Stawka ta wzrasta co rok zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Jako osoba, która wydzierżawia grunt nie musisz martwić się formalnościami. Wszelkie pozwolenia i decyzje leżą po stronie firmy, która będzie budowała farmę na wydzierżawionym od Ciebie terenie.

Ekologiczna, niezależna i oszczędna produkcja prądu cieszy się ogromnym powodzeniem. Dlatego stale rośnie zapotrzebowanie na farmy fotowoltaiczne. Kraje Europejskie dążą do tego, by jak największa ilość prądu pochodziła właśnie z energii słonecznej. Niektóre firmy, np. PGE organizują przetargi na budowanie elektrowni słonecznych na konkretnych terenach. Jeśli chcesz sprawdzić z jakich dotacji i pomocy w finansowaniu budowy farmy możesz skorzystać, skontaktuj się z jedną z firm fotowoltaicznych dostępnych w naszej porównywarce. Specjaliści pomogą dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie.