Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Ogrzewanie domu prądem z instalacji fotowoltaicznej.

Dotychczas najczęstszym sposobem ogrzewania domu lub firmy były instalacje gazowe, elektryczne lub piece na węgiel i drewno. Niestety stale rosnące ceny gazu, prądu oraz sukcesywne wprowadzenie zakazu używania węgla i drewna jako źródła opału na terenie Polski, sprawia, że coraz więcej osób szuka innych możliwości. Jedną z możliwości jest wykorzystanie prądu wytworzonego przez panele słoneczne. Sprawdź jakie korzyści daje korzystanie z fotowoltaiki oraz dlaczego warto wykorzystać prąd z instalacji do ogrzewania domu.

Działanie fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne wykorzystują światło słoneczne do wytworzenia prądu. Dzięki instalacji fotowoltaicznej stajesz się niezależnym wytwórcą prądu, dbasz o środowisko i obniżasz swoje rachunki do kilkunastu złotych miesięcznie. Możesz podpisać umowę z zewnętrzną firmą energetyczną i przechowywać nadwyżki prądu lub posiadać własny magazyn do ich przechowywania. Słońce jest źródłem energii, które nigdy się nie kończy i jest dostępne dla każdego. Możliwość pozyskiwania darmowego prądu, oczywiście nie licząc kosztów założenia instalacji, sprawia, że coraz więcej osób rozważa wykorzystanie wytworzonej energii do ogrzania nieruchomości. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy wymiany dotychczasowego ogrzewania na ogrzewanie elektryczne, które będzie wytwarzane przez kocioł elektryczny. Drugie z kolei polega na połączeniu fotowoltaiki z pompą ciepła. Poniżej zebraliśmy podstawowe informacje na temat tych dwój rozwiązań oraz ich opłacalności.

 

Kocioł elektryczny

Główną z zalet korzystania z kotła elektrycznego wraz z fotowoltaiką są niskie koszty materiałów i przyłączenia instalacji elektrycznej. Przerobienie instalacji na instalację elektryczną wydaje się być najprostszym rozwiązaniem. Jednak warto pamiętać, że zużycie prądu przy wykorzystaniu go do ogrzewania, znacznie wzrasta. Dlatego jeśli decydujesz się na zamontowanie kotła elektrycznego, konieczne jest zamontowanie większej ilości paneli, o zdecydowanie większej mocy. Instalacja musi być zamontowana pod odpowiednim kątem w miejscu słonecznym i niezacienionym. Często okazuje się, że na dachu domu oraz na gruncie nie ma takiej ilości miejsca, która umożliwiałaby zamontowanie odpowiedniej ilości ogniw fotowoltaicznych. Dlatego niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie.

 

Pompa ciepła

Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania. Jest to nowoczesna metoda, która w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną cieszy się dużą popularnością. Pompa ciepła zużywa o trzy razy mniej prądu niż klasyczny kocioł elektryczny, ponieważ nie grzeje ona prądem, tylko używa go do pobierania energii cieplnej z otoczenia. Dlatego ilość ogniw i paneli fotowoltaicznych potrzebnych do zaspokojenia potrzeb na prąd do codziennego zużycia oraz działania pompy, jest o wiele mniejsza niż w przypadku korzystania z pieca elektrycznego. Jednak trzeba pamiętać o tym, że montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła jest sporym wydatkiem. Do podstawowych kosztów fotowoltaiki trzeba doliczyć nawet 30 tysięcy na samą pompę ciepła.

 

Pompa ciepła czy piec elekryczny?

Zarówno piec elektryczny, jak i pompa ciepła będą pewnego rodzaju oszczędnością w porównaniu do ogrzewania gazowego lub innej formy ogrzewania, w której nie wykorzystuje się fotowoltaiki. Jednak zapoznając się z działaniem oraz ilością prądu, który jest potrzebny do instalacji elektrycznej oraz pompy, zdecydowanie bardziej opłacalne wydaje się być założenie pompy. Choć koszty są wysokie, to różnego rodzaju dotacje oraz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej sprawia, że cena staje się bardziej przystępna.

 

Instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą ciepła składa się z :

  • modułów fotowoltaicznych
  • falowników
  • rozdzielni budynku
  • liczników energii
  • obwodów elektrycznych
  • pompy ciepła
  • urządzenia komunikacyjnego

 

Dostępne są gruntowe pompy ciepła oraz powietrzne pompy ciepła. Oby dwa rodzaje nie wymagają komina oraz kotłowni. Można je zaprogramować, zwiększając przy tym komfort z ich korzystania.

Kiedy założyć pompę ciepła?

Najlepszy moment to ten, w którym montowana jest fotowoltaika. Już na etapie projektu zostanie wyliczona ilość paneli i ich mocy, aby móc zapewnić odpowiednią ilość prądu zarówno na bieżące zużycie, jak i na działanie pompy ciepła. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych, dodatkowych kosztów, które mogłyby się pojawić w razie konieczności powiększenia instalacji w późniejszym czasie. Decydując się na założenie paneli słonecznych wraz z pompą, można również liczyć na promocje, które oferują firmy fotowoltaiczne. Doświadczeni pracownicy dopasują odpowiednie komponenty, aby instalacja współgrała z pompą i była bezawaryjna.

 

Nie zwlekaj, skorzystaj z naszej porównywarki, umów się na bezpłatną wycenę i wybierz najlepszą ofertę dla siebie. Pamiętaj! Nie masz pewności, czy aktualne ceny nie ulegną zmianie po nowym roku. Dlatego warto podpisać umowę jeszcze w najbliższym czasie. Choć wiosna wydaje się  najlepszym momentem na montaż fotowoltaiki i pompy, to warto pamiętać, że firmy pracują cały rok. O ile nie ma dużych mrozów i pozostałe warunki atmosferyczne sprzyjają, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować instalację jesienią lub zimą i cieszyć się z udogodnień, jakie daje, jak najszybciej.