Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Odnawialne źródła energii ratunkiem dla Ziemi

Segregacja śmieci, samochody hybrydowe, wybieranie komunikacji publicznej zamiast własnego auta, to tylko niewielka część zmian, które warto wprowadzić w swoim życiu, aby ratować naszą planetę. Nie można również zapomnieć o odnawialnych źródłach energii, których popularność stale rośnie. Są one szansą na czyste powietrze i bardziej ekologiczny świat. Jest to doskonała alternatywa dla paliw kopalnianych, które stosowane od długiego czasu, przyczyniły się do spadku jakości powietrza, którym oddychamy. Sprawdź, jakie są odnawialne źródła energii i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Odnawialne źródła energii – podstawowe informacje

Odnawialne źródła energii, które możesz również spotkać pod skróconą nazwą – OZE, wykorzystują ekologiczne i naturalne zasoby do wytworzenia energii elektrycznej lub cieplnej. Są to zasoby, które szybko się odbudowują, a więc nigdy się nie skończą. Dlatego bez obaw można je wykorzystywać, nie szkodząc przy tym środowisku. Niespełna rok temu, pod koniec 2020 roku padł rekord wytworzonej energii elektrycznej oraz cieplnej przez odnawialne źródła energii. Wszystkie z dostępnych źródeł OZE zarówno podczas pozyskiwania, jak i podczas produkcji, nie wpływają na zmiany klimatyczne oraz nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji.

Rodzaje OZE w Polsce

Rodzaj wybranego źródła zależy od miejsca oraz skali, na jaką ma być wykorzystany. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne na Świecie i zarazem najczęściej wybierane OZE w Polsce.

 

  • Słońce – energia pochodząca ze słońca, a w zasadzie ze światła słonecznego jest jedną z najczęściej wykorzystywanych energii w naszym kraju. Oczywiście mamy tu na myśli odnawialne źródła energii. Może być wykorzystana zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i do wytwarzania ciepła. Aby móc uzyskać prąd ze słońca, konieczne jest wykorzystanie kolektorów słonecznych wyposażonych w inwertery, które przekształcają światło słoneczne w prąd stały, czyli taki, jaki płynie w domowych gniazdkach. Badania wykazały, że wystarczyłoby pokryć 0,3% naszej planety, aby zaspokoić zapotrzebowanie ludzi na całym świecie. To pokazuje, jak duży potencjał ma wykorzystanie światła słonecznego i instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii.

 

  • Wiatr – kolejne źródło energii, które cieszy się ogromną popularnością. Tutaj jednak mamy do czynienia z wykorzystaniem na większą skalę, a nie dla pojedynczych gospodarstw czy przedsiębiorstw, jak w przypadku fotowoltaiki. Turbiny wiatrowe przekształcają energię kinetyczną pochodzącą z wiatru w energię elektryczną.

 

  • Woda – energia wodna zwana również hydroenergią wykorzystuje siłę przepływającej wody. Wykorzystanie systemów spiętrzeń, zapór, turbin wraz ze strumieniem wody pozwala na przekształcenie energii kinetycznej pochodzącej z wody, w klasyczny prąd. Wykorzystanie wody do produkcji prądu stosuje się zazwyczaj na większą skalę. Jest to ekologiczny sposób pozyskanie prądu, jednak dość kosztowny, dlatego nie stosuje się go zbyt często. Najczęściej stosowana w kowalstwie, stolarce lub młynach. Początki wykorzystania wody do produkcji energii sięgają starożytności.

 

  • Biomasa – energia elektryczna wytwarzana jest poprzez spalanie biomasy. Są to substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, np. drewno o niskiej jakości technologicznej, tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne, odchody zwierząt oraz inne odpady, które pozostały po produkcji w rolnictwie. Biomasa najczęściej wykorzystana jest do wytworzenia ciepła.

 

  • Energia geotermalna – jest to jeden z najbardziej nowoczesnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Jest to tzw. energia z wnętrza ziemi, która wykorzystuje ciepło znajdujące się pod skorupą ziemską. Pozyskanie energii z wnętrza ziemi jest trudne, ponieważ złoża znajdują się bardzo głęboko. Konieczne jest wykonanie odwiertów, przez które zostaje pobrana gorąca para wodna lub woda. Kolejnym etapem jest przekształcenie pobranych złóż w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki elektrowni geotermalnej. Najczęściej wykorzystywane jako źródło ciepła, z kolei rzadziej, jako energia elektryczna.

Dlaczego warto zainwestować w OZE w swoim gospodarstwie domowym, rolnictwie lub firmie?

  • Pozytywny wpływ na środowisko – zmniejszenie wytwarzania ilości dwutlenku węgla, co przekłada się na czystość powietrza oraz lepsze samopoczucie osób w nim żyjących;

 

  • OZE są ogólnodostępne i nigdy niekończące się – woda, słońce czy wiatr dostępne są na całym świecie, dlatego energię można pozyskiwać w dowolnym miejscu, bez ryzyka, że kiedyś się skończy;
  • Oszczędność pieniędzy – obniżenie rachunków za energie i ogrzewanie do kilkunastu złotych miesięcznie;
  • Niezależność od zewnętrznych firm – decydując się na swoją własną instalację fotowoltaiczną, nie musisz martwić się przerwami w dostawie prądu oraz wzrostem cen;

 

  • Możesz skorzystać z różnych form dofinansowania, które znacznie obniżają całkowity koszt inwestycji;

Jakie odnawialne źródło energii wybrać dla gospodarstwa domowego, rolnego lub przedsiębiorstwa?

Najczęściej wybieranym, a jednocześnie najlepiej opłacalnym odnawialnym źródłem energii wykorzystywanym w domu, przedsiębiorstwach oraz gospodarstwach rolniczych jest słońce. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na oszczędność, jaką dają, ale także ze względu na szybki i łatwy montaż oraz niemalże bezobsługowe korzystanie. Montaż trwa kilka dni i powinien być wykonany przez fachowców, aby mieć pewność, że całość będzie spełniała swoją funkcję w 100%. Inwestycja w panele słoneczne zwraca się już po kilku latach. Można również skorzystać z licznych dotacji, które sprawiają, że końcowa cena wydaje się już bardziej przyjazna. Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła. Pozwala to na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej oraz ogrzewania nawet o 80% w porównaniu do wcześniejszych rachunków.

 

Szukasz sprawdzonej i rzetelnej firmy, która zaprojektuje oraz zamontuje instalację fotowoltaiczną z lub bez pompy ciepła w Twoim domu lub firmie? Koniecznie sprawdź naszą porównywarkę firm, umów się na wstępną wycenę i wybierz najlepszą opcję dla siebie.