Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Kiedy najlepiej założyć instalację fotowoltaiczną?

Nie ma z góry ustalonego okresu w ciągu roku, w którym zaleca się założenie fotowoltaiki. Firmy, które się tym zajmują, działają cały rok, jednak dla zachowania bezpieczeństwa instalatorów, wybierają dni bezdeszczowe i bezśnieżne. Pogodne dni sprzyjają nie tylko bezpieczeństwu podczas poruszania się po dachach, ale również pozwalają na bezproblemowe mocowanie konstrukcji oraz paneli. Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej założyć instalację fotowoltaiczną, koniecznie przeczytaj nasz tekst.

Jak działają panele słoneczne?

Aby móc zdecydować, kiedy zainstalować fotowoltaikę, konieczne jest przypomnienie, jak działają panele słoneczne. Instalacja fotowoltaiczna przekształca energię słoneczną, a w zasadzie światło słoneczne, na energię elektryczną. Nie potrzebne są upały, wystarczy, że dzień jest pogodny i długi. W takich warunkach zostaje pozyskany prąd nie tylko na bieżące zużycie, ale również prąd, który możesz magazynować lub przekazać zewnętrznej firmie energetycznej. Jest to przydatne w nocy lub w porze zimowej, kiedy dni są krótsze. Oczywiście jesienią i zimą, energia również jest wytwarzana, jednak jest jej zdecydowanie mniej.

Czy w okresie jesienno-zimowym instalacja fotwoltaiczna działa?

Oczywiście, że tak! Jednak biorąc pod uwagę warunki pogodowe, często panele słoneczne wytwarzają w tym czasie 10razy mniej prądu, niż w okresie wiosenno-letnim. Jest to przybliżona ilość i zależy również od stopnia nasłonecznienia oraz zacienienia całej instalacji. Spadek produkcji wiąże się bezpośrednio z późnym wschodzeniem słońca oraz wczesnym zachodzeniem, przez co liczba godzin słonecznych jest niewielka. Aby instalacja mogła wytworzyć prąd, konieczne jest włączenie się inwertera, który włączy się dopiero po dotarciu do niego światła słonecznego. Bywają dni, kiedy jest bardzo ponuro i inwerter nie ma w ogóle szansy na włączenie się, a co dopiero produkcję energii. Negatywnie wpływa również śnieg, deszcz oraz zamarznięty lód i liście, które ograniczają dopływ światła słonecznego do ogniw fotowoltaicznych.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Masz wątpliwości czy warto zamontować fotowoltaikę w gospodarstwie domowym, skoro zimą jej działanie jest ograniczone? To zrozumiałe, ale pamiętaj o tym, że po pierwsze firmy fotowoltaiczne mają ogromne doświadczenie i wiedzą, jaką moc i ilość paneli zamontować, aby zaspokoić nie tylko bieżące zapotrzebowanie na energię, ale również wyprodukować nadwyżki. Po drugie, wiosną i latem zużywasz mniej prądu, a Polska leży w takiej strefie, że liczba oraz długość słonecznych dni sprzyjają wytworzeniu dużej ilości energii, a tym samym nadwyżek. Po 3. Masz możliwość wyboru, czy nadmiar energii chcesz magazynować u siebie, czy w zewnętrznej firmie energetycznej. Możesz również zostać Prosumentem, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Ile energii mogę pozyskać?

To ile energii wytworzą zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne, zależy m.in. od mocy oraz ilości zamontowanych paneli. Aby pokryć Twoje zapotrzebowanie oraz zapewnić zapasy, a tym samym do 0 ograniczyć korzystanie z usług elektrowni, konieczne jest dopasowanie mocy do Twoich indywidualnych potrzeb.

Wiosna – najlepszy moment, aby założyć instalację fotowoltaiczną

Jeśli chcesz, aby Twoja inwestycja zaczęła zwracać się już od samego początku, warto rozważyć montaż w okresie wiosenno-letnim. Dzięki temu w pełni wykorzystasz warunki atmosferyczne, które w miesiącach od kwietnia do września, są najkorzystniejsze dla fotowoltaiki. Będziesz w stanie również zebrać odpowiednią ilość nadwyżki, aby skorzystać z niej zimą, bez konieczności dokupowania kWh od firmy zewnętrznej.

Chcesz założyć instalację wiosną? Procedury rozpocznij wcześniej

W związku z tym, że ciepłe dni są najlepsze podczas zakładania instalacji, firmy fotowoltaiczne, mają wtedy ogrom zleceń, a więc czas oczekiwania na realizację Twojego może się znacznie wydłużyć. Nawet jeśli znajdziesz firmę, która ma wolny termin, może okazać się, że hurtownie fotowoltaiczne mają braki magazynowe, a zakład energetyczny, który musi podłączyć mikroinstalację do sieci, nie ma w danym momencie pracowników, którzy mogliby się tym zająć. Montaż trwa kilka dni, jednak zanim do niego dojdzie, konieczne jest dopełnienie różnych formalności. Dlatego, jeśli chcesz w 100% skorzystać z fotowoltaiki od razu po jej montażu, koniecznie zaplanuj wszystko wcześniej.

Od czego zacząć?

Sprawdź szacunkowe koszty i umów się z kilkoma firmami na wycenę. Wybierz najkorzystniejszą ofertę – zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale również na to, jak długo firma działa na rynku, jakie ma opinie oraz jakiej jakości komponentów używa. Umów się na dogodny termin realizacji. Im wcześniej zdecydujesz się na podpisanie umowy, tym większa szansa, że firma będzie miała dużą ilość dostępnych terminów. Jeśli konieczne będą jakieś pozwolenia lub audyty, np. w przypadku montażu fotowoltaiki wraz z pompą ciepła lub komponenty będą montowane na gruncie, potrzebne może być więcej czasu, dlatego przy planowaniu terminu realizacji również weź do pod uwagę.

Choć wiosna i wczesne lato wydają się najkorzystniejszym czasem na montaż fotowoltaiki, pamiętaj, że jest to inwestycja na lata, dlatego nawet montaż jesienią lub zimą będzie się opłacał. Dzięki OZE staniesz się niezależny od zakładu energetycznego oraz ograniczysz wytwarzanie szkodliwych substancji przez elektrownię, a więc pozytywnie wpłyniesz na środowisko. Obniżysz również swoje rachunki za prąd, a całkowity koszt instalacji zwróci się już po kilku latach. Skorzystaj z pięknej pogody, której ostatnio nam nie brakuje i zostań właścicielem instalacji fotowoltaicznej jeszcze w tym roku.