Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Jak podnieść wartość nieruchomości? Zainwestuj w fotowoltaikę.

Jesteś właścicielem domu, ale wiesz, że za kilka lat będziesz chciał go sprzedać? A może planujesz wziąć kredyt pod zastaw domu i zastanawiasz się, jak możesz zwiększyć jego wartość? Przeczytaj nasz tekst, w którym podpowiemy, co ma wpływ na wartość nieruchomości oraz ile możesz zyskać, będąc właścicielem domu z instalacją fotowoltaiczną.

Czynniki wpływające na wartość nieruchomości

Jednym z głównych czynników jest lokalizacja. Najchętniej wybierane są nieruchomości, których lokalizacja spełnia jednocześnie dwa warunki:

      1. Znajduje się w spokojnym, pełnym zieleni miejscu.

      2. W niedalekiej odległości znajdują się sklepy, szkoły, przedszkola.

Oczywiście, jeśli już posiadasz dom, to na jego lokalizację nie masz żadnego wpływu. Dlatego w niniejszym artykule skupimy się na tym, co Ty możesz zrobić, aby Twoja nieruchomość była cenniejsza. Dla potencjalnego kupca najważniejsze jest to, ile pracy oraz pieniędzy będzie musiał dodatkowo włożyć po zakupie. Jeśli chcesz podnieść wartość swojego domu, wykonuj bieżące remonty. Przeprowadzane regularnie, krok po kroku, na pewno dają się mniej odczuć, niż duży remont, nawet raz na kilka lat. Osoby lub firmy, które kupują domy, zwracają również uwagę na stan oraz wiek instalacji, które są w domu oraz to, czy jest on ocieplony. Dodatkowym atutem, a tym samym czynnikiem wpływającym na wzrost ceny nieruchomości są wszystkie dodatkowe udogodnienia, takie jak: instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła lub klimatyzacja. To, w jakim stanie jest ogród otaczający dom, również nie pozostaje bez znaczenia.

Ile jest warty dom z instalacją fotowoltaiczną?

Stany Zjednoczone są jednym z najlepiej rozwiniętych krajów pod kątem korzystania z odnawialnych źródeł energii. To właśnie tam zauważono ogromne zainteresowanie kupnem domów, w których zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej przeprowadziło badanie, w którym porównano ceny domów z fotowoltaiką i bez. Wyniki jasno pokazują, że instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość nieruchomości nawet o 3,74%.

Kupno domu z instalacją fotowoltaiczną

W ostatnich latach banki wspierają działania ekologiczne i ratujące naszą planetę. Dlatego osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny na dom, w którym wykorzystano odnawialne źródła energii, mogą liczyć na preferencyjne warunki. Najczęściej jest to mniejsza prowizja lub całkowita rezygnacja z niej. Zdarzają się również oferty, w których oprocentowanie jest niższe o 0.5%. Być może teraz wydaje się to niewiele, ale w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, daje sporą oszczędność.

Budowa domu z instalacją fotowoltaiczną

Podczas budowy domu również możesz skorzystać z preferencyjnych warunków kredytu hipotecznego. Trzeba jednak pamiętać, że projekt budowy domu musi uwzględniać instalację fotowoltaiczną. Tylko w takim wypadku bank będzie miał pewność, że panele słoneczne są nieodłącznym elementem planowanej inwestycji, na którą chcesz wziąć kredyt.

Dlaczego warto zainwestować w OZE

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przyczynia się do ograniczenia wytwarzania szkodliwych substancji przez klasyczne elektrownie oraz daje możliwość oszczędności. Panele słoneczne umożliwiają wytworzenie takiej ilości prądu, jaka jest niezbędna, aby zaspokoić potrzeby całego gospodarstwa. Dlatego Twoje rachunki spadną do kilkunastu złotych miesięcznie, a Ty staniesz się właścicielem oszczędnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Zyskasz również niezależność. Nie będziesz musiał przejmować się przerwami w dostawie prądu, a przede wszystkim ciągłym wzrostem cen. Kolejnym czynnikiem, który powoduje, że warto zainwestować w odnawialne źródła energii, jest fakt, że znacznie podnoszą one wartość nieruchomości oraz pozwalają na uzyskanie kredytu na lepszych warunkach.

Skąd wziąć pieniądze na instalację fotowoltaiczną?

Pomimo tego, że cena instalacji fotowoltaicznej jest wysoka, coraz więcej ludzi się na nią decyduje. Zastanawiasz się skąd biorą pieniądze? Część to oczywiście wkład własny, ale poza tym można skorzystać z dofinansowań. Jedną z możliwości jest otrzymanie dotacji w ramach programu „Mój Prąd”, w którym możesz otrzymać 5000zł. Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów poniesionych na fotowoltaikę jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę możesz odliczać przez 6 lat, a limit wynosi 53 000zł na osobę. Warto sprawdzać regularnie dofinansowania oferowane przez UE lub województwa, ponieważ co jakiś czas powstają nowe programy, a tym samym nowe możliwości. Biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z dotacji, ulgę termomodernizacyjną oraz preferencyjne warunki kredytu hipotecznego lub wyższą cenę nieruchomości przy ewentualnej sprzedaży, koszty fotowoltaiki w rzeczywistości wcale nie wydają się wysokie.

Czy można sprzedać dom z fotowoltaiką, jeśli otrzymałem dotację?

Oczywiście, że tak. Jeśli skorzystałeś z dotacji „Mój Prąd” i nie minęły jeszcze 3lata (tyle trwa program), musisz zgłosić sprzedaż domu wraz z wszystkimi fakturami do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sprzedaż po upływie 3 lat nie musi być zgłoszona.

Bez względu na to, czy decydujesz się na kupno domu z instalacją fotowoltaiczną, czy zamontowałeś instalację, a za kilka lat planujesz sprzedaż nieruchomości, inwestycja w OZE jest opłacalna. Szacuje się, że w gospodarstwach domowych inwestycja zwraca się po ok 7 latach, w przypadku dużych firm lub gospodarstw rolnych, gdzie zużycie prądu jest bardzo duże, inwestycja zwróci się jeszcze szybciej. Panele słoneczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić, zadbać o ekologię oraz podnieść wartość swojej nieruchomości. Jeśli wciąż szukasz sprawdzonej i rzetelnej firmy, która zajmuje się montażem fotowoltaiki, koniecznie sprawdź naszą porównywarkę, dzięki, której będziesz miał możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty.