Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Aby nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z rozbudową lub przenoszeniem instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest wybranie takiej instalacji, która będzie dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb oraz warunków lokalizacyjnych. Tylko w takim wypadku instalacja będzie inwestycją, która zwróci się w szybkim czasie i przyniesie wiele korzyści z jej użytkowania. W dzisiejszym artykule znajdziesz m.in. informację na temat tego, gdzie można zamontować panele, która opcja jest najbardziej korzystna oraz dlaczego warto zdecydować się na założenie przydomowej instalacji jeszcze w tym roku.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – działanie i zastosowanie

Korzystanie z odnawialnych  źródeł energii jest coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, w końcu korzystanie z paneli słonecznych pozwala na obniżenie rachunków za prąd praktycznie do zera. Największą część instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju tworzą mikroinstalacje. Są to instalacje odnawialnego źródła energii, których łączna moc elektryczna nie przekracza 50 kW. Mikroinstalacje montowane są w gospodarstwach domowych oraz niewielkich gospodarstwach rolnych lub przedsiębiorstwach. Panele fotowoltaiczne korzystając ze światła słonecznego, wytwarzają energię elektryczną, która może być wykorzystana m.in. do podłączenia urządzeń elektrycznych, oświetlenia, ogrzewania domu, podgrzewania wody lub ładowania samochodów elektrycznych.

 

Montaż paneli słonecznych – na co zwrócić uwagę

Przed montażem instalacji koniecznie zastanów się do czego wykorzystasz wytworzoną energię, ponieważ od tego zależy jaką ilość i moc paneli będziesz potrzebował. Pompa ciepła, klimatyzacja, stacja  ładowania samochodu, to wszystko sprawia, że zużycie prądu wzrasta, a  więc potrzebna jest większa wydajność instalacji. Kolejny element, który jest bardzo istotny przy projektowaniu i planowaniu całej inwestycji to kąt nasłonecznienia oraz stopień zacieniania. Bardzo ważne jest również wybranie odpowiedniego miejsca, w którym zostaną zamontowane wszystkie komponenty. Może to być dach domu lub budynku przylegającego, grunt, elewacja lub tzw. wiata fotowoltaiczna.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Najbardziej popularne miejsce montażu paneli to dach budynku mieszkalnego lub dach budynku, który do niego przylega, np. garażu. Najkorzystniejsza opcja jest wtedy, kiedy dach jest skośny i skierowany na południe. W takiej sytuacji nie ma potrzeby montażu dodatkowego wspornika, ponieważ już samo nachylenie dachu sprawia, że stopień zacienia jest niewielki, a stopień nasłonecznienia jest w zupełności wystarczający.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

W przypadku, gdy montaż na dachu jest niemożliwy, panele fotowoltaiczne można zamontować na gruncie. Jednakże w tym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich wsporników do montażu, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniego kąta, aby instalacja mogła działać prawidłowo. Minusem tego rozwiązania są wyższe koszty niż w przypadku instalacji na dachu oraz konieczność wykorzystania dodatkowej przestrzeni.

Panele fotowoltaiczne na ścianie budynku

Instalacja może być zamontowana również na elewacji budynku. Opcja ta jest najczęściej wybierana przez właścicieli dużych/wysokich budynków, gdzie dostępna jest większa powierzchnia bez okien. Panele zamieszczone na ścianie budynku sprawiają, że budynek staje się bardziej atrakcyjny i nowoczesny. Oczywiście, jeśli komponenty instalacji PV zostaną odpowiednio dopasowane oraz właściwie zamontowane na budynku. Na ten sposób montażu decydują się zazwyczaj osoby, które dopiero są w trakcie budowania domu lub generalnego remontu. Minusem są koszty, ponieważ często trzeba dodatkowych wsporników nadających kąt, z kolei plusem jest większa odporność na zabrudzenia, śnieg oraz deszcz.

 

Wiata fotowoltaiczna

Wiaty fotowoltaiczne mają podwójne zastosowanie. Służą zarówno jako instalacje fotowoltaiczne, jak i np. wiata na samochód lub zadaszenie tarasu. Wykorzystana jako zadaszenie na samochody, zwana jest również jako solarny carport. Tego typu rozwiązanie nie wymaga dodatkowego terenu. Wystarczy zaprojektować wiatę odpowiedniej wysokości i można cieszyć się dodatkowym miejscem na spędzanie czasu lub parkowanie samochodu bez względu na aktualną pogodę.

 

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ zależy od wielu czynników. Przed podjęciem decyzji skorzystaj z darmowej wyceny i rad fachowców, którzy pomogą wybrać najkorzystniejsze miejsce montażu. Choć pod względem popularności dach jest na pierwszym, a grunt na drugim miejscu, to wiata fotowoltaiczna wydaje się być czymś pośrodku i może w przyszłości zyskać wielu zwolenników. Po pierwsze nie ma ograniczenia co do ilości zamontowanych paneli, po drugie decydując się na taką wiatę, możesz wykorzystać dowolnie całą przestrzeń pod nią.

 

Zdecyduje się na montaż instalacji jeszcze w 2021 i zyskaj!

Wiosna to czas, kiedy firmy fotowoltaiczne mają ogromną ilość zleceń, dlatego czas realizacji jest znacznie wydłużony. Jeśli chcesz już w 2022 cieszyć się z korzyści, jakie daje fotowoltaika, nie zwlekaj, podpisz umowę jeszcze w tym roku! Nowy rok to niestety też okres kiedy ceny zarówno za produkty, jak i usługi wzrastają, dlatego warto skorzystać z cen, które obowiązują jeszcze w tym roku. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje instalacja w Twoim mieście? Potrzebujesz porównać oferty? Skorzystaj z naszego kalkulatora i umów się na bezpłatną wycenę.