Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Fotowoltaika ratunkiem dla naszej planety

Wykorzystanie węgla do produkcji energii elektrycznej czy użycie paliwa w motoryzacji znacząco ułatwiają codzienne życie, ale niestety mają również negatywny wpływ na środowisko. Dodając do tego ogromną ilość śmieci wytwarzanych przez każdą rodzinę, korzystanie z plastikowych opakowań i reklamówek oraz wyrzucanie jedzenia możemy być pewni, że losy naszej planety są zagrożone. Sprawdź, co warto zmienić w swoim życiu, aby zadbać o środowisko, a tym samym o swoje zdrowie.

Zmiana nawyków

Od kilkunastu lat świadomość ludzi stale rośnie. Powstają organizacje, które uświadamiają jak dbać o środowisko oraz walczą o to, by ograniczyć produkcję szkodliwych dla Ziemi substancji. Coraz więcej słyszy się o ekologii, widzi „walczących” ekologów o ochronę przyrody czy ratowanie zwierząt. Każdy z nas ma wpływ na to, w jakim stanie jest nasza Planeta. Dlatego wprowadź do swojego życia kilka pozytywnych nawyków.

  • Nie korzystaj z reklamówek jednorazowych oraz staraj się kupować jak najmniej produktów w plastikowych opakowaniach – czas ich rozkładania to nawet 500 lat !

  • Jeśli masz ogródek, wykorzystaj odpady po warzywach i owocach do nawożenia roślin.

  • Segreguj śmieci – dzięki temu ograniczysz odpady trafiające na składowiska oraz umożliwisz wykorzystanie ich do recyklingu.

  • Oszczędzaj wodę – ilość wody na świecie w ostatnim czasie coraz bardziej spada. Niestety nie da się jej wyprodukować, dlatego konieczne jest dbanie o to, by nie zabrakło jej dla kolejnych pokoleń. Warto gromadzić deszczówkę i wykorzystać ją np. do podlewania roślin w ogrodzie.

  • Oszczędzaj prąd – im więcej prądu zużywasz, tym więcej musi wyprodukować go elektrownia. Większość elektrowni produkuje energię poprzez spalanie węgla, który wydziela szkodliwe substancje i szkodzi środowisku.

  • Zamiast auta wybierz spacer, rower lub podróż komunikacją miejską – pozwoli to na ograniczenie spalin wytwarzanych przez samochody.

  • Zainwestuj w odnawialne źródła energii – poza pozytywnym wpływem na środowisko, będziesz mógł zaoszczędzić na rachunkach i staniesz się niezależny od zewnętrznych dostawców prądu.

Odnawialne źródła energii pozytywnie wpływają na stan środowiska

Najprościej mówiąc, odnawialne źródła energii, to takie, które nigdy się nie kończą. Do wytworzenia energii wykorzystywane są procesy zachodzące w przyrodzie, które samoistnie się odnawiają. Korzystanie z OZE nie wpływa negatywnie na naszą planetę, a tym samym przyczynia się do wydłużenia jej istnienia i daje szanse kolejnym pokoleniom na zdrowe życie.

Z kolei nieodnawialne źródła energii (węgiel kamienny, brunatny, uran, torf, ropa naftowa, gaz ziemny itp.) przyczyniają się do globalnego ocieplenia oraz wytwarzają szkodliwe substancje, które szkodzą zarówno ludziom, jak i środowisku. Toksyny zbierają się w postaci smogu, którego duże stężenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Skutki zanieczyszczonego powietrza będą odczuwane przez długie lata, dlatego warto jak najszybciej zmienić swoje nawyki oraz skorzystać z OZE.

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

  • Energia wodna, tzw. hydroenergia, wykorzystywana była już w starożytności. Stosowana w kowalstwie, stolarce i młynach.

  • Energia wiatrowa – wiatr jest przekształcany w energię za pomocą turbin wiatrowych.

  • Energia geotermalna – nowoczesna metoda pozyskiwania energii. Wykorzystuje potencjały termiczne znajdujące się pod skorupą ziemską.

  • Biomasa – pozyskiwanie energii poprzez spalanie biomasy, czyli drewna o niskiej jakości technologicznej, odpadów produkcji rolniczej, olei roślinnych, tłuszczy zwierzęcych, odchodów zwierząt itp.

  • Energia słoneczna – panele z inwerterem przekształcają energię pochodzącą ze słońca na prąd. Aktualnie najczęściej wybierana opcja, jeśli chodzi o OZE, zarówno przez gospodarstwa domowe, rolnicze, jak i przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto wybrać fotowoltaikę?

Pomimo kilku opcji odnawialnych źródeł energii, to właśnie fotowoltaika jest obecnie najbardziej popularna. Jest stosunkowo tania w porównaniu do innych metod pozyskiwania energii. Panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Moc i ilość paneli dobierana jest według aktualnego zużycia prądu. Podczas wytwarzania energii z promieni słonecznych, nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje. Do produkcji nie jest potrzebna woda, a więc to kolejny plus, jeśli chodzi o ekologię. Poza dbaniem o środowisko, jako właściciel fotowoltaiki stajesz się całkowicie niezależny od dostawcy energii i nie musisz przejmować się przerwami w dostawie prądu czy nagłymi awariami. Twoje rachunki również zostają obniżone do kilkunastu złotych miesięcznie, pomimo tego, że ceny prądu stale rosną. Całkowity koszt instalacji zwraca się już po kilku latach.

Jeśli nie zmienimy nawyków oraz przestaniemy szukać alternatywnych rozwiązań jak np. OZE czy auta hybrydowe, kolejne pokolenia będą żyły w coraz gorszych warunkach i umierały znacznie szybciej. W końcu zacznie brakować wody, a tym samym będzie problem z produkcją żywności. Warto o tym pamiętać i jak najszybciej zacząć dbać o otaczający nas świat.