Porównaj najlepsze oferty
na instalacje fotowoltaiczne

Sprawdź szacunkowy koszt
instalacji fotowoltaicznej
w Twoim domu.

Kalkulator

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

Wysokie temperatury, silne wiatry i burze powodują, że w ostatnim czasie duża część regionów Polski zagrożonych jest powodziami i pożarami. Coraz więcej osób, zarówno tych, którzy są już właścicielami fotowoltaiki, jak i tych, którzy dopiero rozważają jej założenie, zastanawia się czy posiadanie paneli słonecznych jest bezpieczne. Pojawia się coraz więcej plotek na temat zwiększonego ryzyka pożarowego w domach z instalacją fotowoltaiczną. Sceptycy paneli słonecznych nagminnie głoszą, że strażacy nie chcą podejmować akcji ratowniczych na dachach, na których są panele fotowoltaiczne, dlatego ratowanie dobytku trwa znacznie dłużej. Część z nich neguje również wytrzymałość instalacji, zwracając uwagę na częste zmiany temperatur, deszcze oraz coraz częściej pojawiający się grad. Oczywiście są to tezy niepoparte żadnymi dowodami. Jeśli chcesz wiedzieć czy instalacja fotowoltaiczna może być zagrożeniem oraz na co zwrócić uwagę, aby była bezpieczna i sprawna przez długi czas, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł.

Instalacja fotowoltaiczna a ryzyko pożaru

Każdy element instalacji przechodzi odpowiednie testy oraz musi spełnić wiele rygorystycznych norm, zanim zostanie dopuszczony do użytku. Podczas projektowania fotowoltaiki bierze się pod uwagę takie kwestie jak, m.in. utworzenie przegród pożarowych oraz bezpieczeństwo mechaniczne, dostępność i integralność funkcjonalną. Ogniwa zamontowane na dachu budynku muszą spełniać takie same normy odporności ogniowej, jak materiał, z którego zostało wykonane pokrycie dachowe. Panele czerpią energię z promieni słonecznych, dlatego materiały, z których zostały wykonane są uodpornione na wysokie temperatury, nawet jeśli są na nie narażone przez długi czas.

Zalanie instalacji fotowoltaicznej

Panele słoneczne mogą być zamontowane zarówno na dachu domu, budynku gospodarczego, jak i gruncie. Na gruntach znajdują się najczęściej duże instalacje, które nie zmieściłyby się na budynku oraz tzw. farmy fotowoltaiczne. W przypadku umiejscowienia na ziemi, część z osób może obawiać się zalania. Jednak dzieje się to bardzo rzadko. Po pierwsze panele nie są umiejscowione bezpośrednio na ziemi, tylko na tzw. „stojakach”, które umożliwiają nadanie im odpowiedniego kąta. Po drugie zostały odpowiednio zabezpieczone przez wodą, w końcu mogą być narażone na deszcze każdego dnia, bez względu na ich miejsce zamontowania.

Oszczędność nie zawsze się opłaca

Na działanie instalacji fotowoltaicznej, a tym samym na jej bezpieczeństwo wpływ mają zarówno komponenty z jakich została wykonana, jak i jej prawidłowy montaż. Podczas wybierania firmy od fotowoltaiki, koniecznie wybierz taką, która ma doświadczenie oraz dobre opinie. Dopytaj jakich komponentów używają oraz sprawdź na jaki okres jest gwarancja i co obejmuje. Nierzetelne firmy chcąc zaoszczędzić i zyskać większą ilość klientów, sprowadzają panele fotowoltaiczne z chin. Nie jest to nic złego, jednak zdarza się, że ich jakość może być gorsza. Do tego jeśli zostaną zamontowane w nieodpowiedni sposób ich działanie może być nie tylko krótsze, ale także niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić z czego są wykonane i czy posiadają odpowiednie normy. Niskiej jakości materiały sprawią, że instalacja nie tylko będzie mniej wydajna, ale również w ciężkich warunkach atmosferycznych może ulec uszkodzeniu lub wywołać inne szkody.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Pomimo tego, że instalacja jest bezpieczna, warto pomyśleć o jej ubezpieczeniu, aby w razie awarii nie być zaskoczonym wysokimi kosztami napraw. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie ma polisy dotyczące instalacji fotowoltaicznej. Obejmuje ona zazwyczaj wszystko to, czego nie ma w zakresie gwarancji, czyli m.in. uszkodzenie w wyniki deszczu, gradu, ognia itp., oraz wypłatę odszkodowania w przypadku niedziałania instalacji i powstałych w związku z tym strat finansowych. Pamiętaj, że instalacja jest dodatkowym elementem domu, dlatego zwykłe ubezpieczenie nieruchomości najczęściej nie pokryje kosztów związanych z jej naprawą lub wymianą.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Zdecydowanie tak. Do tej pory nie stwierdzono, aby panele słoneczne zwiększały ryzyko pożarów. Są również odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Fakt, że większość firm daje przynajmniej kilkanaście lat gwarancji na instalację, również nie pozostawia złudzeń, że to po prostu dobra i praktycznie bezawaryjna inwestycja. Patrząc na ostatnie dni, gdy w wielu miastach po przebytych burzach i nawałnicach brakuje prądu, Ci co mają fotowoltaikę, mogą być spokojni, ponieważ im energii na pewno nie zabraknie. Panele słoneczne mają również pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka, ponieważ nie wydzielają szkodliwych substancji. Niezależność, ekologia i zmniejszenie rachunków za prąd niemalże do zera, sprawiają, że popularność fotowoltaiki stale rośnie.

Nad bezpieczeństwem instalacji fotowoltaicznej czuwa Program Międzynarodowej Agencji Energetyki Fotowoltaicznej (IEA PVPS), który podaje, że: „systemy PV nie stwarzają zagrożeń dla zdrowia, bezpieczeństwa lub środowiska w normalnych warunkach pracy, jeśli są odpowiednio zainstalowane i konserwowane przez przeszkolony personel, zgodnie z wymogami norm elektrycznych” (IEA PVPS 2017). Dlatego jeśli wybrałeś sprawdzoną firmę, która korzysta z dobrej jakości materiałów i zakłada instalację trzymając się wszelkich standardów, nie musisz obawiać się, że będzie ona zagrożeniem. W naszej porównywarce możesz sprawdzić szacunkowy koszt instalacji dla swojego gospodarstwa domowego oraz wybrać sprawdzoną i rzetelną firmę.